შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი გერმანიის ბუნდესტაგის დელეგაციას შეხვდა.
სახელმწიფო მინისტრმა დელეგაციის წევრებს ინფორმაცია მიაწოდა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მდგომარეობის, კერძოდ ადამიანის უფლებათა დაცვის და ჰუმანიტარული კუთხით შექმნილი ვითარების შესახებ. აღინიშნა ამ მიმართულებით საერთაშორისო ჩართულობის მნიშვნელობა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ცხინვალის რეგიონში დაგეგმილ ე.წ. რეფერენდუმზეც ისაუბრა და განაცხადა, რომ ე.წ. რეფერენდუმს არ აქვს არანაირი სამართლებრივი და ლეგიტიმური საფუძველი, არ არის ხალხის ნების გამომხატველი და პროვოკაციული ნაბიჯია.
„ეს არ არის გაყინული კონფლიქტები, მეტიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე სიტუაცია დინამიურად ნეგატიურია იმ თვალსაზრისით, რომ ხდება მილიტარიზაცია და სამხედრო სიმძლავრეების გაზრდა, მიმდინარეობს რუსიფიკაციის პროცესი“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო ქეთევან ციხელაშვილმა გერმანელ პარლამენტარებს ასევე, გააცნო საქართველოს მთავრობის მიდგომა და სამშვიდობო პოლიტიკის 8 მთავარი ამოცანა. მან აღნიშნა, რომ საქართველოს მთავრობის მიდგომებისა და ინიციატივების მიზანი ხელოვნური დაბრკოლებების პირობებში ადამიანების მდგომარეობის და შესაძლებლობების გაუმჯობესებაა.
შეხვედრაზე ასევე ისაუბრეს გერმანიის, როგორც აქტორის როლზე, პროცესში ევროსაბჭოსა და ეუთოს ჩართულობის მნიშვნელობაზე.

Кетеван Цихелашвили встретилась с делегацией Бундестага Германии
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили встретилась с делегацией Бундестага Германии.
Госминистр предоставила членам делегации информацию о ситуации на оккупированных территориях Грузии. В том числе, в плане защиты прав человека и гуманитарных вопросов. Цихелашвили отметила важность международной вовлеченности в этот процесс.
Глава ведомства затронула и тему так называемого референдум, который планируют провести в Цхинвальском регионе. По ее словам, у этого референдума не никакой правовой и легитимной основы – это является провокационным шагом, который не выражает волю народа.
«Это не есть замороженный конфликт. Более того, на оккупированных территориях ситуация динамично негативная в том плане, что происходит милитаризация, наращивание военных мощностей, идет процесс русификации», - отметила Кетеван Цихелашвили.
Госминистр также ознакомила немецких парламентариев с подходами правительства Грузии и 8 главными задачами мирной политики. Она отметила, что целью инициатив правительства Грузии в условиях искусственных препятствий является улучшение условий жизни людей.
На встрече также говорили о роли Германии, как игрока, важности вовлеченности в этот процесс ОБСЕ и Совета Европы.