შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი გერმანიის ბუნდესტაგის დელეგაციას შეხვდა.
სახელმწიფო მინისტრმა დელეგაციის წევრებს ინფორმაცია მიაწოდა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მდგომარეობის, კერძოდ ადამიანის უფლებათა დაცვის და ჰუმანიტარული კუთხით შექმნილი ვითარების შესახებ. აღინიშნა ამ მიმართულებით საერთაშორისო ჩართულობის მნიშვნელობა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ცხინვალის რეგიონში დაგეგმილ ე.წ. რეფერენდუმზეც ისაუბრა და განაცხადა, რომ ე.წ. რეფერენდუმს არ აქვს არანაირი სამართლებრივი და ლეგიტიმური საფუძველი, არ არის ხალხის ნების გამომხატველი და პროვოკაციული ნაბიჯია.
„ეს არ არის გაყინული კონფლიქტები, მეტიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე სიტუაცია დინამიურად ნეგატიურია იმ თვალსაზრისით, რომ ხდება მილიტარიზაცია და სამხედრო სიმძლავრეების გაზრდა, მიმდინარეობს რუსიფიკაციის პროცესი“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო ქეთევან ციხელაშვილმა გერმანელ პარლამენტარებს ასევე, გააცნო საქართველოს მთავრობის მიდგომა და სამშვიდობო პოლიტიკის 8 მთავარი ამოცანა. მან აღნიშნა, რომ საქართველოს მთავრობის მიდგომებისა და ინიციატივების მიზანი ხელოვნური დაბრკოლებების პირობებში ადამიანების მდგომარეობის და შესაძლებლობების გაუმჯობესებაა.
შეხვედრაზე ასევე ისაუბრეს გერმანიის, როგორც აქტორის როლზე, პროცესში ევროსაბჭოსა და ეუთოს ჩართულობის მნიშვნელობაზე.

Ketevan Tsikhelashvili met the delegation from the German Bundestag
The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili met the delegation from the German Bundestag.
The State Minister provided the members of delegation with the information about the situation in occupied territories of Georgia. Especially, human rights and humanitarian issues. Tsikhelashvili underlined the importance of international involvement in the peaceful settlement process.
The State Minister also spoke about the so-called referendum, which will be held in Tskhinvali region. According to her, this referendum do not have any legal and legitimate foundations: this is a provocative step that does not express the will of the people.
"This is not a frozen conflict. Moreover, the situation in the occupied territories is negatively dynamic. We see there increasing military capabilities and a process of russification", - said Tsikhelashvili.
She also introduced German MPs with the Georgian government’s approaches and 8 main tasks of the peace policy. She noted that the aim of the Georgian government's initiatives in terms of artificial barriers is the improvement of people's living conditions.
During the meeting participants also talked about the role of Germany as a player and the importance of the OSCE and the Council of Europe’s involvement in this process.