პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში ჩეჩენი და ინგუში ხალხის დეპორტაციის 73 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა.
ღონისძიება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის წარმომადგენელმა მექა ხანგოშვილმა გახსნა. მან დღევანდელი დღის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
შეკრებილებს მიესალმა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე პეტრე კანკავა. მან აღნიშნა, რომ 73 წლის წინანდელი დეპორტაცია იყო უმძიმესი ტრაგედია და ამ ტრაგედიაში ქართველები დეპორტირებულებს გვერდით დაუდგნენ.
დღევანდელ ღონისძიებას ესწრებოდნენ უხუცესები პანკისის ხეობიდან, დელეგაცია ინგუშეთიდან. გაიმართა ვიდეო-ხიდი ინგუშეთში მიმდინარე ანალოგიური ღონისძიებიდან. ასევე, შედგა ჰუსეინ ერკენოვის მიერ დეპორტაციის თემაზე რეჟისორ გადაღებული დოკუმენტური ფილმის „ნაბრძანებია, მიეცეს დავიწყებას“ ჩვენება.
ღონისძიება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და საქართველოში ვაინახი თემის ორგანიზებით გაიმართა.

В Национальной библиотеке Парламента Грузии прошло мероприятие, посвященное 73-ей годовщине депортации чеченского и ингушского народов.
Встречу открыла представитель аппарата Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Мека Хангошвили, которая рассказала о важности сегодняшнего дня.
К собравшимся также обратился первый заместитель Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Петре Канкава. По его словам, эта депортация была «тяжкой трагедией и в этой трагедии грузины стояли рядом с депортированными».
На сегодняшней встрече присутствовали старейшины из Панкисского ущелья и делегация из Ингушетии. В рамках мероприятия состоялся видео-мост с проходившей в Ингушетии аналогичной встречи. Кроме того, прошел показ документального фильма режиссера Хусейна Эркенова «Приказано забыть», который касается депортации.
Мероприятие состоялось по инициативе Аппарата государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия и вайнахской общины Грузии.