შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენელს იანოშ ჰერმანს, სამხრეთ კავკასიაში ევროკავშირის სპეციალური წარმომადგენლის პოლიტიკურ მრჩეველს ბიორნ კუნეს და ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელს კიასტუტის იანკაუსკასს შეხვდა.
შეხვედრაზე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მდგომარეობა, მათ შორის ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტები, ასევე გამყოფ ხაზებზე შექმნილი ვითარება განიხილეს. სახელმწიფო მინისტრმა ორსანტია-ოტობაიასა და ხურჩა-ნაბაკევის გადასასვლელების დახურვის ფაქტზე კიდევ ერთხელ გაამახვილა ყურადღება.
„აფხაზეთის დე ფაქტო რეჟიმის მიერ ამ ე.წ. გამშვები პუნქტების დახურვა სრულიად მიუღებელია და მიმართულია ადამიანების, მათი ინტერესების წინააღმდეგ. მსურს, კიდევ ერთხელ მივმართო პროცესში ჩართულ ყველა მხარესა და მონაწილეს, გააცნობიერონ ამ ნაბიჯის შედეგების სიმძიმე მთელი რეგიონის მოსახლეობისთვის“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა ასევე ისაუბრა საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკასა და მიდგომებზე, კონფლიქტის მშვიდობიანი დარეგულირების პროცესში ევროკავშირისა და სადამკვირვებლო მისიის ჩართულობის მნიშვნელობაზე. მან სტუმრებს მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა და სამომავლო მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელების იმედი გამოთქვა.

Госминистр Грузии по делам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили провела встречу с представителем ЕС в Грузии Яношем Херманом, политическим советником спецпредставителя ЕС на Южном Кавказе Берном Куне и руководителем МНЕС Кястутом Янаускасом.
На встрече обсуждалась ситуация на оккупированных территориях, в том числе, факты нарушения прав человека, ситуация вдоль разделительных линий. Госминистр еще раз заострила внимание на закрытие переходов Орсантия-Отобая и Хурча-Набакеви.
"Закрытие абхазским режимом пунктов пропуска совершенно неприемлемо и направлено против интересов людей. Хочу еще раз обратиться к включенным в процесс всем сторонам и участникам осознать тяжесть этих шагов для населения всего региона", - заявила Кетеван Цихелашвили.
Госминистр также говорила о мирной политике правительства Грузии по урегулированию конфликта, роли Евросоюза и Миссии наблюдателей ЕС в этом процессе. Она поблагодарила гостей и выразила надежду на тесное сотрудничество в будущем.