შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის განცხადება აფხაზეთში ე.წ. საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით:
„ოკუპირებულ აფხაზეთში ე.წ. საპარლამენტო არჩევნები, ისევე როგორც ოკუპაციის პირობებში აქამდე ჩატარებული სხვა მსგავსი აქტივობები, არის არალეგიტიმური. შესაბამისად, პროცესი, ისევე როგორც შედეგი, მოკლებულია სამართლებრივ საფუძველს და მას არ აღიარებს საქართველოს ხელისუფლება, საერთაშორისო სამართალი და საერთაშორისო თანამეგობრობა. საერთაშორისო თანამეგობრობას უკვე აქვს მკაფიო და მკვეთრი პოზიცია ე.წ. საპარლამენტო არჩევნებთან და მსგავს პროცესებთან დაკავშირებით.
მიმდინარე ოკუპაციის ფონზე და იმ პირობებში, როცა მოსახლეობის დიდი ნაწილი გამოდევნილია, ხოლო დღეს იქ მცხოვრები ადამიანების უფლებები უხეშად ილახება, ყველა მსგავსი პროცესი, მათ შორის ცხინვალის რეგიონში მოახლოებული ე.წ. არჩევნები თუ რეფერენდუმი, ყოველგვარ ლეგიტიმაციას მოკლებულია.“

Заявление аппарата Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии в связи с т.н. парламентскими выборами в Абхазии
12 March 2017
„Так называемые парламентски выборы в оккупированной Абхазии, как и любые другие аналогичные «мероприятия», которые были там проведены, являются нелегитимными. А значит, процесс, так же, как и его результаты, лишены какой-либо правовой основы. Эти так называемые выборы не признает ни правительство Грузии, ни международное сообщество. Тем более, что у международного сообщества уже есть четкая позиция по таким процессам.
На том фоне, что эта территоиря оккупирована, большая часть людей оттуда изглана, а те, которые там проживают сталкиваются в грубым нарушением их прав, все такие процессы – в том, числе, приблежающиеся т.н. выборы и референдум в Южной Осетии – лишены легитимации».