ქეთევან ციხელაშვილის ოფიციალური ვიზიტი ავსტრიაში
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის ავსტრიაში ოფიციალური ვიზიტით იმყოფებოდა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ვენაში 13-14 მარტს გამართულ ოფოციალური შეხვედრებზე საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკის ძირითადი პრიორიტეტები და ინიციატივები წარადგინა.
ვიზიტის ფარგლებში სახელმწიფო მინისტრი შეხვდა ევროპის უშიშროების და თანამშრომლობის ორგანიზაციის ავსტრიის თავმჯდომარეობის საგანგებო დავალებათა ჯგუფის ხელმძღვანელ ელჩ ფლორიან რაუნიგს, ასევე ავსტრიის რესპუბლიკის ევროპის, ინტეგრაციისა და საგარეო საქმეთა ფედერალური სამინისტროს გენერალური მდივანს მიხაელ ლინჰარტს.
ქეთევან ციხელაშვილმა ევროპისა და ავსტრიის უსაფრთხოების პოლიტიკის ავსტრიის ინსტიტუტში საჯარო ლექცია წაიკითხა თემაზე „საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკა: შერიგება და ჩართულობა“.
საჯარო გამოსვლისას სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა კონფლიქტების მოწესრიგების მიმართულებით საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკისა და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მდგომარეობის შესახებ. ლექციას, რომელსაც ექსპერტები, პოლიტიკოსები და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, ვენის დიპლომატიური აკადემიის ინიციატივით და ავსტრიაში საქართველოს საელჩოს ორგანიზებით გამართა.
„ჩვენს პარტნიორებს გავაცანი საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკის ძირითადი პრიორიტეტები და ინიციატივები, რომლებიც მიმართულია ხალხთა შორის კონტაქტების წახალისებაზე, განგრძობითი ოკუპაციის პირობებში, მავთულხლართებით იზოლირებული მოსახლეობის მდგომარეობის შემსუბუქებაზე. ჩვენი მიზანია, გავაძლიეროთ საერთაშორისო თანამეგობრობის მხარდაჭერა იმ პოლიტიკის წარმოებაში, რომელიც გამიზნულია მშვიდობისკენ, ნდობის მშენებლობისკენ, შერიგებისკენ, კონფლიქტით დაყოფილ საზოგადოებებს შორის და მიმართულია დეოკუპაციისკენ.“ -განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა შეხვედრაზე ყურადღება გაამახვილა ავსტრიასთან, ეუთოსთან, ევროკავშირთან თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე და სამომავლო დღის წესრიგზე.

Официальный визит Кетеван Цихелашвили в Австрию
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили посетила Австрию с официальным визитом.
На встречах, проведенных 13-14 марта в Вене, Кетеван Цихелашвили представила основные приоритеты и инициативы миротворческой политики правительства Грузии.
В рамках визита государственный министр встретилась с руководителем группы специальных поручений председательства Австрии Организации безопасности и сотрудничества Европы, послом Флорианом Раунигом, а также генеральным секретарем Федерального министерства Европы, интеграции, и иностранных дел Республики Австрия Михаелом Линхартом.
Кетеван Цихелашвили прочитала публичную лекцию в австрийском институте Политики безопасности Австрии на тему "Миротворческая политика Грузии: примирение и включенность".
В ходе публичного выступления государственный министр говорила о миротворческой политике Грузии в контексте урегулирования конфликтов, и положении на оккупированных территориях. Лекция, на которой присутствовали эксперты, политики, и представители дипломатического корпуса, состоялась по инициативе дипломатической академии Вены и организации посольства Грузии в Австрии.
"Я ознакомила наших партнеров с основными приоритетами и инициативами миротворческой политики Грузии, которые направлены на поощрение контактов между народами, облегчение положения населения, изолированного ограждениями в условиях продолжающейся оккупации. Наша цель, усилить поддержку международного содружества в проведении политики, которая нацелена на мир, строительство доверия, примирение между разделенными конфликтом обществами, и направлена на деоккупацию"- заявила Кетеван Цихелашвили.
На встрече государственный министр заострила внимание на значение сотрудничества с Австрией, ОБСЕ, Евросоюзом, и будущую повестку дня.