ქეთევან ციხელაშვილის ოფიციალური ვიზიტი ავსტრიაში
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის ავსტრიაში ოფიციალური ვიზიტით იმყოფებოდა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ვენაში 13-14 მარტს გამართულ ოფოციალური შეხვედრებზე საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკის ძირითადი პრიორიტეტები და ინიციატივები წარადგინა.
ვიზიტის ფარგლებში სახელმწიფო მინისტრი შეხვდა ევროპის უშიშროების და თანამშრომლობის ორგანიზაციის ავსტრიის თავმჯდომარეობის საგანგებო დავალებათა ჯგუფის ხელმძღვანელ ელჩ ფლორიან რაუნიგს, ასევე ავსტრიის რესპუბლიკის ევროპის, ინტეგრაციისა და საგარეო საქმეთა ფედერალური სამინისტროს გენერალური მდივანს მიხაელ ლინჰარტს.
ქეთევან ციხელაშვილმა ევროპისა და ავსტრიის უსაფრთხოების პოლიტიკის ავსტრიის ინსტიტუტში საჯარო ლექცია წაიკითხა თემაზე „საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკა: შერიგება და ჩართულობა“.
საჯარო გამოსვლისას სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა კონფლიქტების მოწესრიგების მიმართულებით საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკისა და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მდგომარეობის შესახებ. ლექციას, რომელსაც ექსპერტები, პოლიტიკოსები და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, ვენის დიპლომატიური აკადემიის ინიციატივით და ავსტრიაში საქართველოს საელჩოს ორგანიზებით გამართა.
„ჩვენს პარტნიორებს გავაცანი საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკის ძირითადი პრიორიტეტები და ინიციატივები, რომლებიც მიმართულია ხალხთა შორის კონტაქტების წახალისებაზე, განგრძობითი ოკუპაციის პირობებში, მავთულხლართებით იზოლირებული მოსახლეობის მდგომარეობის შემსუბუქებაზე. ჩვენი მიზანია, გავაძლიეროთ საერთაშორისო თანამეგობრობის მხარდაჭერა იმ პოლიტიკის წარმოებაში, რომელიც გამიზნულია მშვიდობისკენ, ნდობის მშენებლობისკენ, შერიგებისკენ, კონფლიქტით დაყოფილ საზოგადოებებს შორის და მიმართულია დეოკუპაციისკენ.“ -განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა შეხვედრაზე ყურადღება გაამახვილა ავსტრიასთან, ეუთოსთან, ევროკავშირთან თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე და სამომავლო დღის წესრიგზე.

The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili paid an official visit to Austria.
During the meetings held on March 13-14 in Vienna, she talked about the main priorities and initiatives of the peacekeeping policy of the Georgian government.
Within the framework of this visit, the State Minister met with the Head of the group of special missions of the Austrian Presidency of the Organization for Security and Cooperation of Europe, Ambassador Florian Raunig and the Secretary General of the Federal Ministry for Europe, Integration and Foreign Affairs of the Republic of Austria, Michael Linhart.
Ketevan Tsikhelashvili gave a public lecture at the Diplomatic Academy of Vienna on the topic "Georgia's Peace Policy: Reconciliation and Ingagement".
In the course of her public speech, the State Minister spoke about the peacekeeping policy of Georgia in the context of conflict resolution and the situation in the occupied territories. The lecture, attended by experts, politicians, and representatives of the diplomatic corps, was held at the initiative of the Diplomatic Academy of Vienna and the organization of the Georgian Embassy in Austria.
“I told our partners about the main priorities and initiatives of the peacekeeping policy of Georgia, which are aimed at encouraging contacts between people, easing the life to the population isolated by fences in the conditions of the ongoing occupation. Our goal is to strengthen the support of the international community in pursuing a peaceful policy, confidence building between the divided societies and de-occupation”, - said Tsikhelashvili.
During the meeting the State Minister focused on the importance of cooperation with Austria, the OSCE, the European Union and the future agenda.