შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი სოფელ ხურვალეთში იმყოფებოდა. ქეთევან ციხელაშვილი გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფელს სკანდინავიურ-ბალტიური რვიანის წევრი ქვეყნების პარლამენტების თავმჯდომარეებთან ერთად ეწვია.
მან დელეგაციის წევრებს ოკუპაციის პირობებში არსებული გამოწვევებისა და პრობლემების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია.
„მავთულხლართები და ბარიკადები, რომლის ნაწილი დღეს ჩვენმა პარტნიორებმა ნახეს, დაახლოებით 100 კილომეტრის სიგრძისაა და ორ ოკუპირებულ რეგიონს იზოლაციაში აქცევს. ეს ხელოვნური ბარიერები ჰყოფს ოჯახებს, ისე, როგორც ამ სოფელშია, მათ აღარ აქვთ წვდომა დანარჩენ საქართველოსთან, გარესამყაროსთან. სოფელ ხურვალეთის მცხოვრები დათა ვანიშვილი საყოფაცხოვრებო და სამედიცინო საჭიროებებისთვის გადაადგილებასაც ვერ ახერხებს. მისთვის და იზოლაციაში მყოფი სხვა ადამიანებისთვის ოკუპაცია და გადაუჭრელი კონფლიქტი ყოველდღიურობის გამოწვევაა“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მან პარტნიორების მხარდაჭერის მნიშვნელობაზეც ისაუბრა.
„ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ დელეგაციამ ადგილზე ნახა, როგორ გამოწვევებთან და ჰუმანიტარულ პრობლემებთან გვაქვს საქმე, რომ სრულიად შეუთავსებელია ეს მახინჯი მავთულხლართები ცივილიზებული სამყაროს პრინციპებთან, ადამიანის უფლებებთან. უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარული გამოწვევების კუთხით, ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკის მიმართ მათი მხარდაჭერა ძალიან მნიშვნელოვანია და აქ ჩამოსვლით დელეგაციამ გამოხატა ეს მხარდაჭერა“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с делегацией председателей Северо-Балтийской восьмерки (NB8) побывала в селе Хурвалети.
Она предоставила членам делегации информацию о проблемах и вызовах, с которыми приходится сталкиваться в условиях оккупации.
«Колючие заграждения и баррикады, протяженностью примерно 100 километров, которые сегодня увидели наши партнеры, обращают оба наших региона (Абхазию и Южную Осетию) в изоляцию. Эти искусственные барьеры разделяют семьи, лишают людей доступа на остальную часть Грузии. Для этих людей окупация и неразрешенный конфликт создают ежедневные проблемы. Например, проживающий в Хурвалети Дата Ванишвили не может передвигаться даже для бытовых и медицинских нужд. Для него и для других граждан, которые находятся в такой изоляции, оккупация и нерешенный конфликт – это ежедневный вызов», - заявила Цихелашвили.
Она также говорила о важности поддержки партнеров.
«Очень важно, что члены делегации на месте посмотрели, с какими вызовами и гуманитрными проблемами мы сталкиваемся. Что эти уродливые колючие заграждения абсолютно несовместимы с принципами цивилизованного мира и правами человека. В плане безопасности и гуманитарных вызовов, их поддержка нашей мирной политики крайне важна и приехавшая сюда делегация еще раз подтвердила эту поддержку», - отметила Госминистр.