"ვულოცავ ჩვენს აზერბაიჯანელ თანამოქალაქეებს გაზაფხულის შემოსვლის, დღისა და ღამის გათანაბრების, დედამიწის გამოცოცხლების დღესასწაულს „ნოვრუზ ბაირამს“. გისურვებთ, რომ ეს დღესასწაული ყოფილიყოს თითოეული თქვენგანისთვის და ჩვენი ქვეყნისთვის ბედნიერების, სიკეთის, მშვიდობისა და წარმატებების მომტანი. ჩვენი ქვეყნის ეთნიკური, რელიგიური და კულტურული მრავალფეროვნება მისი უმთავრესი სიმდიდრეა და ჩვენი ვალია, გავუფრთხილდეთ მას, სწორედ ეს მრავალფეროვნება გვაძლიერებს და გვაერთიანებს", - აცხადებს სახელმწიფო მინისტრი.
21 მარტს საქართველოს აზერბაიჯანელი მოქალაქეები ნოვრუზ ბაირამს აღნიშნავენ. დღესასწაული ახალი წლისა და გაზაფხულის დადგომის მომასწავებელია.
საქართველოში ნოვრუზ ბაირამი 2010 წლიდან საერთო სახალხო დღესასწაულადაა გამოცხადებული. 2009 წლის 28 სექტემბრის იუნესკოს სამიტზე ნოვრუზი ოფიციალურად იქნა შეტანილი კაცობრიობის არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის სიაში, ხოლო 2010 წელს გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ ნოვრუზი საერთაშორისო დღედ აღიარა.

«Хочу поздравить всех, кто отмечает этот праздник в Грузии и за ее пределами», - отметила Кетеван Цихелашвили на праздничном мероприятии в Марнеули, в котором она принимала участие вместе с премьер-министром и членами правительства Грузии.
«Это – праздник весны, жизни. Хочу пожелать всем благополучися, добра, мира в семьях и в целом в нашей стране», - отметила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили.
На праздничном мероприятии состоялся концерт, на котором исполнили азербайджанские и грузинские национальные танцы и песни, была организована выставка местной продукции и народного творчества, а также азербайджанской традиционной кухни.
21 марта азербайджанцы, которые проживают в Грузии, празднуют Новруз-байрам - праздник весны и наступления Нового года.
В Грузии Новруз-байрам в 2009 году объявили общенародным праздником. 30 сентября 2009 года Навруз был включён ЮНЕСКО в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества. В 2010 году Генеральная Ассамблея ООН провозгласила 21 марта «Международным днем Навруза».