ქეთევან ციხელაშვილმა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი სტუდენტებისთვის სტაჟირების პროგრამა წარადგინა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ, საქართველოს გაეროს ასოციაციასთან თანამშრომლობით შემუშავებული, საჯარო სექტორში სტაჟირების საპილოტე პროგრამა „ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის“ (1+4 პროგრამის) მონაწილე სტუდენტებისთვის არის განკუთვნილი.
„ჩვენი ინიციტივით იწყება საჯარო დაწესებულებებში სტაჟირების პროგრამა, რომელიც პირველად ხორციელდება „1+4“ პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა და კურსდამთავრებულთათვის. ეს პროგრამა შესანიშნავი შესაძლებლობაა ახალგაზრდებისთვის საკუთარი თავის გამოსავლენად და პროფესიული უნარ-ჩვევების გასავითარებლად. ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადადგმული იმ მიმართულებით, რომ გაიზარდოს ამ ნიჭიერი ახალგაზრდების ჩართულობა ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში მიუხედავად მათი ეთნიკური კუთვნილებისა და მათ საკუთარ სამშობლოში, საქართველოში შეძლონ საკუთარი თავის რეალიზება“ , - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა აღნიშნა, რომ სტაჟირების პროგრამა ახალი სივრცის შექმნისკენ გადადგმული ნაბიჯია.
„სტაჟირების პროგრამა მართლაც არის ნაბიჯი ახალი სივრცის შესაქმნელად, რომელშიც არის თანაბარი ხელმისაწვდომობა ყველა ახალგაზრდისთვის. ეს შესაძლებლობა მნიშვნელოვანია ახალგაზრდების მომავალი დასაქმებისთვის. სხვადასხვა უწყებამ გამოთქვა მზაობა, რომ სტუდენტები საკუთარ სივრცეში მიიღონ, დაეხმარონ პროფესიული და პრაქტიკული უნარების გაძლიერებაში. თუ სტუდენტები შეძლებენ, რომ დაადასტურონ მზაობა, მონდომება და სწრაფვა განვითარებისაკენ, მიიღებენ შესაბამის სერტიფიკატს, რაც შემდეგში აუცილებლად დაეხმარება მათ დასაქმებაში“, - განაცხადა ლია გიგაურმა.
შეხვედრაში ასევე მონაწილეობდნენ თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი გიორგი შერვაშიძე და საქართველოს გაეროს ასოციაციის „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის“ ხელმძღვანელი რამაზ აფციაური.
სტაჟირების პროგრამის ფარგლებში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელ სტუდენტებს შესაძლებლობა ექნებათ, კონკურსის საფუძველზე ჩაერთონ სტაჟირების პროცესში. სტაჟიორებს სპეციალური კომისია შეფასების დადგენილი კრიტერიუმებით შეარჩევს. წარმატებული აპლიკანტები სამთვიან სტაჟირებას სახელმწიფო უწყებებში, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებსა და საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებში გაივლიან. სტაჟირების პროგრამისთვის რეგისტრაცია შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ოფიციალურ ვებგვერდზე smr.gov.ge 23 მარტს დაიწყო და 10 აპრილამდე გაგრძელდება.

Кетеван Цихелашвили представила новый образовательный проект для студентов – представителей национальных меньшинств.
Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия при сотрудничестве с Ассоциацией ООН Грузии начинает пилотную программу стажировки в публичном секторе, которая предназначена для студентов-участников «Образовательной программы подготовки по грузинскому языку» («Программа 4+1»).
«По нашей инициативе начинается проект стажировки в государственных учреждениях, который впервые реализуется для студентов – участников «Программы 1+4». Эта программа – прекрасная возможность для того, чтобы молодые люди смогли проявить себя и развить свои профессиональные навыки. Это – очень важный шаг, который был предпринят для того, чтобы повысить уровень вовлеченности молодых людей во все сферы жизнедеятельности страны, внезависимости от их этнической принадлежности. Чтобы они смогли реализоваться здесь, в Грузии, на их родине», - отметила Кетеван Цихелашвили.
А по словам заместителя министра образования и науки Лии Гигаури, эта программа – шаг к созданию нового пространства.
«Программа стажировки действительно является шагом к созданию нового пространства, которое будет одинаково доступным для всех молодых людей. Эта возможность крайне важна для их будущего трудоустройства. Разные ведомства выразили готовность принять их у себя, помочь в усилении профессиональных и практических навыков Если студенты подтвердят свою готовность к быстрому развитию и получат соответствующий сертификат, в дальнейшем это обязательно поможет им в трудоустройстве», - заявила Гигаури.
Во встрече также принимали участие ректор Тбилисского Государственного Университета Георгий Шервашидзе и руководитель Ассоциации ООН Грузии «Программа толерантности, поддержки гражданского самосознания и интеграции» Рамаз Апциаури.
В рамках программы стажировки у студентов-представителей этнических меньшинств будет возможность на основании конкурса включиться в процесс стажировки. Стажеров отберет специальная комиссия. Успешные аппликанты пройдут трехмесячную практику в государственных ведомствах, органах местного самоуправления и ЮЛПП (Юридических лицах публичного права). Регистрация начнется 23 марта на официальной веб-странице Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия