შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ პეტრე კანკავამ ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლის თემაზე ახალციხეში შეხვედრები გამართა.
მან ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების წარმომადგენლებთან და სტუდენტებთან შეხვედრებზე ევროინტეგრაციის პროცესის, მათ შორის უვიზო მიმოსვლის დეტალებსა და მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
როგორც სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, უვიზო მიმოსვლა სხვადასხვა სფეროში მნიშვნელოვან პერსპექტივებსა და შესაძლებლობებს ხსნის და ამასთან, მნიშვნელოვანია, საქართველოს მოქალაქეებმა იცოდნენ და დაიცვან უვიზოდ გადაადგილების წესები.
„საქართველოს მოქალაქეებს, მათ, ვისაც ბიომეტრიული პასპორტი აქვთ, შეუძლიათ იმოგზაურონ ევროკავშირის წევრ ქვეყნებში, ასევე ასპირანტ ქვეყნებსა და არაწევრ შენგენის ქვეყნებში. ამდენად, სწორი ინფორმაციის მიწოდება ძალიან მნიშვნელოვანია. ასევე, მნიშვნელოვანია, რომ პატივი ვცეთ ამ შეთანხმებას, დავიცვათ უვიზოდ მიმოსვლის წესები,“ - განაცხადა პეტრე კანკავამ.
მან შეხვედრის მონაწილეთა კითხვებსაც უპასუხა.
საინფორმაციო შეხვედრები გაიმართა პროექტის – „ასოცირების ხელშეკრულების განხორციელების მხარდაჭერა“ ფარგლებში, რომელიც ევროკავშირის დაფინანსებით მიმდინარეობს.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Петре Канкава провел в Ахалцихе встречу на тему безвизового режима с Евросоюзом.
На встрече со студентами и представителями местного самоуправления он говорил о значении процесса евроинтеграции и безвизового режима с ЕС.
По словам первого заместителя Госминистра, безвизовый режим откроет важные перспективы и возможностив в разных сферах. Однако крайне важно, чтобы граждане Грузии знали и соблюдали правила безвизового передвижения.
«Те граждане Грузии, у которых есть биометрические паспорта, могут без виз путешествовать в страны – члены ЕС, государства – аспиранты и страны, которые не входят в Шенгенскую зону. Поэтому крайне важно, чтобы у них была правильная информация. Мы должны уважать и соблюдать правила безвизового передвижения», - отметил Петре Канкава.
В ходе встречи он также ответил на вопросы участников.
Информационная встреча прошла в рамках проекта «Поддержка реализации соглашения об ассоциации», который финансируется Евросоюзом.