„ჩვენ, ქართული მხარე, ჩვენს პარტნიორებთან ერთად ვაკეთებთ ყველაფერს, რომ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიები იყოს ქმედითი და კონსტრუქციული ფორმატი. ქართული დელეგაცია, ახლა, ისევე როგორც ბოლო წლების განმავლობაში, აგრძელებს კონსტრუქციულ, საქმიან და შედეგზე ორიენტირებულ ჩართულობას. ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებს გააჩნია მკაფიო ფორმატი, ასევე დღის წესრიგით მონიშნული უმნიშვნელოვანესი უსაფრთხოების და ჰუმანიტარული სკითხები. ჩვენ ვაპირებთ ამ საკითხების არსებით განხილვას და იმედია, რუსეთი პასუხისმგებლობით მიუდგება ამ თემებს, რომლებიც არამხოლოდ საერთაშორისო სამართლებრივ საკითხებს, არამედ ათასობით ადამიანის ბედს, მათ უსაფრთხოებას და უფლებებს უკავშირდება“, აცხადებს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიის 39-ე რაუნდის დაწყებამდე.
ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებს, დღის წესრიგის თანახმად, აქვს სამი მთავარი მიმართულება: ძალის არგამოყენების ვალდებულება, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე საერთაშორისო უსაფრთხოების მექანიზმების და იძულებით გადაადგილებულ პირთა დაბრუნება საკუთარ სახლებში.
გარდა ამისა, განიხილება ყველა აქტუალური უსაფრთხოების და ჰუმანიტარული საკითხი, რაც მოსახლეობისთვის განსაკუთრებით მწვავეა. „ბევრ დარღვევასთან გვაქვს საქმე, ორივე რეგიონში ილახება ადამიანის უფლებები, განსაკუთრებით გალის რაიონში, სადაც მოსახლეობის გამოკვეთილ დისკრიმინაციას აქვს ადგილი. მძიმე დარტყმა იყო აფხაზეთის რეგიონის მოსახლეობისთვის ბოლო პერიოდში კიდევ ორი ე.წ. გამშვები პუნქტის დაკეტვა, რომელიც იქნება ჟენევის დისკუსიების ამ რაუნდზე ჩვენი დღის წესრიგის ერთერთი საკითხი, ასევე დაკავებები საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ, მაშინ, როდესაც ადგილობრივი მოსახლეობა ცდილობს სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი საჭიროებებისთვის გადაადგილდეს საკუთარ კარმიდამოში“, აღნიშნავს ქეთევან ციხელაშვილი
რაც შეეხება რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებას, სახელმწიფო მინისტრის თქმით, „იგი იყო საკმაოდ პროვოკაციული და ცინიკური თავისი ხასიათით. როგორც რუსეთის ქმედებები, რომლებიც არის პროვოკაციული და საფრთხის შემქმნელი არამხოლოდ რეგიონის, არამედ მთლიანად ევროპის უსაფრთხოებისთვის“.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ 24 მარტს გაავრცელა განცხადება, რომლის თანახმად ოფიციალური თბილისი ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიის საბოტაჟისთვის ემზადება.

Кетеван Цихелашвили про 39-ый раунд Женевских международных дискуссий
«Мы, грузинская сторона, вместе с нашими партнерами делаем все возможное, чтобы Женевские международные дискуссии были действенным и конструктивным форматом. Делегация Грузии и сейчас, как и на протяжение последних лет, продолжает придерживаться делового, конструктивного и ориентированного на результат подхода. У Женевских переговоров есть четкий формат c важнейшей повесткой дня – вопросы безопасности и вопросы гуманитарного характера. Мы собираемся обстоятельно обсудить эти темы и надеемся, что Россия с ответственностью отнесется к проблемам, которые связаны не только с вопросами международного права, но и с судьбами тысяч людей, из безопасностью и правами», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия накануне 39-ого раунда Женевских дискуссий.
На повестке дня Женевских переговоров стоит три ключевых вопроса – обязательство по неприменению силы, формирование международного механизма безопасности на оккупированных территориях и возвращение вынужденно перемещенных лиц в свои дома.
Кромет того, обсуждаются все те вопросы, которые являются для населения особо важными: «Мы сталкиваемся с множеством нарушений. В обоих регионах нарушаются парва человека. Особенно, в Гальском районе, где налицо ярко выраженная дискриминация населения. Для населения Абхазии тяжелым ударом стало зактытие еще одного так называемого пропускного пункта. Этот вопрос станет для нас одним из главных вопросов на Женевских переговорах. Кроме того, будут осуждаться задержаний граждан вдоль линии оккупации», - отметила Кетеван Цихелашвили.
Что касается заявление МИД Российской Федерации, по словам Госминистра, он было «весьма провокационным и циничным, как и действия России, которые создают угрозу не только для региона, но и для безопасности Европы в целом».
----------------------------------------------------------------------------------------
24 марта МИД РФ распространил заявление, согласно которому грузинская сторона готовится к саботажу Женевских переговоров.