კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვა სახელმწიფოს პრიორიტეტია, ამის შესახებ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის სხდომაზე განაცხადა.
„კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე, მათ შორის გამყოფ ხაზებთან მცხოვრებ ადამიანებზე ზრუნვა ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. დროებითი სამთავრობო კომისიის შექმნიდან - 2013 წლის ოქტომბრიდან დღემდე შევძელით დაგროვილი პრობლემების დიდ ნაწილზე რეაგირება როგორც ინფრასტრუქტურის მოწესრიგების, ისე ჯანდაცვის, განათლების ხელმისაწვდომობის, სოფლის მეურნეობის, მოსახლეობისთვის ზამთრის სეზონზე სასიცოცხლოდ აუცილებელი საჭიროებების მიმართულებებით. ჯერ კიდევ რჩება გამოწვევები და ვაგრძელებთ მუშაობას იმისთვის, რომ საჭიროებებზე რეაგირებიდან თანდათან გადავიდეთ ამ რეგიონების განვითარებაზე, განსაკუთრებულ ხელშეწყობაზე. ჩვენი ძალისხმევა მიმართულია იმისკენ, რომ მოსახლეობა საკუთარ მიწაზე დამაგრდეს და გაუჩნდეს შემოსავლის სტაბილური წყარო. სწორედ ამ სახით, განვითარებითა და მშვიდობით ვუპირისპირდებით ოკუპაციას, მავთულხლართებს, ადამიანების იზოლაციას და ჩვენი ამოცანაა, მომავალში ეს სიკეთეები გამყოფი ხაზის მეორე მხარეს მცხოვრები ადამიანებისთვისაც გახდეს ხელმისაწვდომი“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფლების საჭიროებებზე რეაგირების დროებითის კომისიის მორიგ სხდომაზე კომისიის წევრებმა 2016 წლის სამუშაოები შეაჯამეს. სხდომაზე ასევე განიხილეს უახლოეს პერიოდში განსახორციელებელი სამუშაოები.
სხდომას შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი და რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი ზურაბ ალავიძე ხელმძღვანელობდნენ. კომისიის მუშაობაში ჩართულები არიან სხვადასხვა სამინისტროს და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების წარმომადგენლები.
დროებითი სამთავრობო კომისიის ფარგლებში გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში 2016 წელის განხორციელებული პროექტები:
• ინფრასტრუქტურული პროექტები: გაგრძელდა გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობის გაზიფიცირება, რომელიც სახელმწიფო ბიუჯეტმა 19 მილიონი ლარით დააფინანსა.
გორის და კასპის მუნიციპალიტეტების 10 სოფელში აღდგა და ხელახლა აშენდა წყალმომარაგების სისტემები, რისთვისაც სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გამოიყო 3 მილიონი ლარი. დამატებით ორ სოფელში მოეწყო ჭაბურღილები.
• გათბობით უზრუნველყოფა: 2016-2017 ზამთრის სეზონზე გათბობის უზრუნველსაყოფად 11 891 ოჯახზე გაიცა 200 ლარიანი დახმარება.
• განათლების ხელმისაწვდომობა: 2016-17 სასწავლო წელს სწავლა დაუფინანსდა კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ 846 სტუდენტს, ჯამში 1.7 მლნ. ლარი.
• საჯარო სერვისების ხელმისაწვდომობა: რუხში, ტყვიავსა და ბერძენაულში გაიხსნა საზოგადოებრივი ცენტრები.
• საინვესტიციო პროექტები: რუხში გაიხსნა სავაჭრო ცენტრი.
განმუხურში შენდება 5 ვარსკვლავიანი, 60 მილიონი აშშ ღირებულების მულტიფუნქციური სასტუმრო, რომელიც 2018 წელს გაიხსნება.
• სოფლის მეურნეობა: გორის, კასპის, ხაშურის, ქარელის, ზუგდიდის, წალენჯიხისა და საჩხერის მუნიციპალიტეტების გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მოიხნა, დამუშავდა და დაითესა 17 438 ჰექტარი მიწა.
• ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობა: ხორციელდება გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების ამბულატორიების და კლინიკების მშენებლობა და განვითარება. პერმანენტულად ხორციელდება ადგილობრივი მოსახლეობის სამედიცინო უფასო კონსულტაციები.

“Приоритетом государства является забота о пострадавшем в результате конфликта населении”,- заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия на заседании Временной правительственной комиссии по реагированию на потребности населения, проживающего вблизи разделительной линии. «Одним из главных приоритетов мирной политики является забота о населении пострадавшем в результате конфликта, в том числе населения проживающего вблизи разделительной линии.
Со дня создания Временной правительственной комиссии, с октября 2013 года по настоящее время, мы смогли отреагировать на большую часть собравшихся таких проблем как, улучшение инфраструктурных услуг, услуг в сфере здравоохранения и сельского хозяйства, доступ к образованию и другие особо актуальные вопросы. Все еще остаются проблемы и мы продолжаем работать, чтобы от реагирования на проблемы постепенно перейти к развитию этих регионов. Наши усилия направлены на то, чтобы население утвердилось на своей собственной земле и имело стабильный источник дохода. Именно такой формой, с помощью развития и мира мы противостоим оккупации, заграждениям, изоляции людей; нашей задачей является, чтобы в будущем этими достижениями пользовались люди проживающие по ту сторону разделительной линии», - сказала Кетеван Цихелашвили. На очередном заседании Временной правительственной комиссии, по реагированию на потребности населения проживающего вблизи разделительной линии, члены комиссии подвели итоги работы 2016 года. На заседании также были рассмотрены вопросы, которые будут релизованы в ближайшем будущем. Заседанием правительственной комиссии руководили Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили и Министр регионального развития и инфраструктуры Грузии Зураб Алавидзе. В работе комиссии участвуют представители различных министерств и органов местного самоуправления.
Проекты реализованные в селах вдоль разделительной линии в рамках Временной правительственной комиссии в 2016 году:
• инфраструктурные проекты: продолжается процесс газификации в местах расположненных вблизи разделительной линии; для релизации государственный бюджет выделил 19 млн лари. В 10 селах муниципалитетов Гори и Каспи восстановлены и заново построены системы водоснабжения; для реализации которых государственный бюджет выделил 3 млн лари. Дополнительно в двух деревнях пробурлили скважины.
• обеспечение отоплением: на зимний отопительный сезон 2016-2017 гг. 11 891 семьи получили помощь в размере 200 лари.
• доступ к образованию: в течении 2016-2017 учебного года 846 студентам, пострадавшим в результате конфликта, профинансировали учебу на общую сумму 1,7 миллиона лари.
• доступ к общественным услугам: общественные центры открылись в селах Рухи, Тквиа и Бердзенаули
• инвестиционные проекты: в селе Рухи открылся торговый центр. В Ганмухури строится 5-звездочный отель стоимостью в 60 млн долларов, который откроется в 2018 году.
• Сельское хозяйство: на территориях сел разделительной линии, муниципалитетов Гори, Каспи, Хашури, Карели, Зугдиди, Цаленджиха и Сачхере обработали и посеяли 17 438 гектаров земли.
• Доступ к здравоохранению: на территориях сел вблизи разделительной линии, проводится строительство и развитие амбулаторий, клиник. Для местного населения постоянно проводятся бесплатные медицинские консультации.