ესეების კონკურსი „ქართული ენა - გზა ჩემი წარმატებისკენ“
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის ინიციატივით, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი მოსწავლეებისათვის ქართული ენის დღესთან დაკავშირებით ცხადდება ესეების კონკურსი თემაზე - „ქართული ენა - გზა ჩემი წარმატებისაკენ“. კონკურსის მიზანია ქართული ენის ცოდნის მნიშვნელობის შესახებ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი მოსწავლეების ცნობიერების ამაღლება.
კონკურსი დაიწყება 13 აპრილს და დასრულდება 20 მაისს.
ესეების კონკურსის მხარდამჭერია საქართველოს გაეროს ასოციაცია.
კონკურსის პირობები:
• კონკურსში მონაწილეობა შეუძლიათ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელ IX-XII კლასების მოსწავლეებს.
• კონკურსანტმა უნდა წარმოადგინოს ესე თემაზე „ქართული ენა - გზა ჩემი წარმატებისკენ“.
• ესე უნდა იყოს მომზადებული ქართულ ენაზე;
• ესეს მოცულობა უნდა იყოს მინიმუმ 150 სიტყვა.
• ესე მიიღება როგორც ელექტრონული, ასევე ნაბეჭდი და ხელნაწერი სახით.
• ესეს ბოლოს მითითებული უნდა იყოს ავტორის სახელი, გვარი, კლასი, სკოლის დასახელება და საკონტაქტო ინფორმაცია.
გამარჯვებულების გამოვლენა და დაჯილდოება
სპეციალურად შექმნილი საკონკურსო კომისია გამოავლენს 4 გამარჯვებულს.
გამარჯვებულებს, 26 მაისს - საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი გადასცემს დიპლომებს და სპეციალურ საჩუქრებს პლანშეტების სახით.
შეფასების კრიტერიუმები
• შინაარსის თემასთან შესაბამისობა;
• თხრობის, აზრის ლაკონურად გადმოცემის უნარი;
• ტექსტის გრამატიკულ-შინაარსობრივი გამართულობა;
ვადები
• ესეს გამოგზავნა შეგიძლიათ 20 მაისამდე, შემდეგ მისამართზე: press@smr.gov.ge
• ხელნაწერი ესეს წარმოდგენა შეგიძლიათ მისამართზე: თბილისი, გ. ლეონიძის 3/5, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი; (საკონტაქტო ინფორმაცია: მანანა მჭედლიშვილი - 577 999 773);
ან დაუკავშირდით:
• ქვემო ქართლის რეგიონში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის წარმომადგენელი ზაურ დარგალი 591 300 036;
• სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის წარმომადგენელი - არტიუშ მელქონიანი - 593 381 038;

По инициативе Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия для учеников представителей этнических меньшинств, по случаю Дня грузинского языка объявлен конурс на тему - «Грузинский язык - путь моего успеха». Целью конурса является повышение информированности учащихся представителей этнических меньшинств о важности знания грузинского языка. Конкурс начался 13 апреля текущего года и завершится 20 мая. Конкурс эссе проводится при поддержке организации Ассоциации ООН Грузии.
• Участвовать в конкурсе могут ученики-представители этнических меньшинств IX-XII классов общеобразовательных школ;
• Конкурсант должен представить эссе на тему «грузинский язык - путь моего успеха»;
• Эссе должно быть составлено на грузинском языке;
• Эссе должно состоять не менее чем из 150 слов;
• Эссе принимается в электронной, напечатанной и в рукописной форме;
• В конце эссе необходимо указать имя и фамилию автора, номер школы и класс, а также контактную информацию.
Выявление и награждение победителей.
Специально созданная Конкурсная комиссия определит 4 победителей. 26 мая в День независимости Грузии, Государственный министр Кетеван Цихелашвили вручит победителям дипломы и награды.
Критерии оценки:
• Соответствие содержания эссе с темой;
• Умение правильно излагать смысл прочитанного;
• Структура и грамматика текста;
Сроки подачи эссе:
• эссе необходимо отправить до 20 мая текущего года по адресу: press@smr.gov.ge
• в рукописной форме эссе можно сдать по следующему адресу: г. Тбилиси, ул. Леонидзе 3/5, Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия; (контактная информация: Манана Мчедлишвили - 577 999 773);
Или обращайтесь:
• Представитель Аппарата государственного министра в регионе Квемо Картли - Заур Даргали 591 300 036;
• Представитель Аппарата государственного министра в регионе Самцхе-Джавахети – Артюш Мелконян 593 381 038.