„ეს არის პირველი წლის ანგარიში ახალი ეროვნული სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის ფარგლებში“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოსთვის „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის 2016 წლის სამოქმედო გეგმის“ შესრულების ანგარიშის წარდგენისას.
სახელმწიფო მინისტრმა სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებულ ძირითად სტრატეგიულ მიმართულებებზე ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ სახელმწიფო სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა, რომელიც საქართველოს მთავრობამ 2015 წლის აგვისტოში დაამტკიცა, ბევრ ახალ მიმართულებას მოიცავს.
ღონისძიება გაიმართა საქართველოს გაეროს ასოციაციის ფინანსური მხარდაჭერით.„სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიით და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმით განსაზღვრული ყველა მიმართულებით გაგრძელდა პროგრამებისა და პროექტების განხორციელება და თითოეული მიმართულებით აღინიშნება პროგრესი“ - ნათქვამია სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ მომზადებულ ანგარიშში.
სამოქმედო გეგმა მოიცავს ოთხ ძირითად სტრატეგიულ მიზანს:
• თანაბარი და სრულფასოვანი მონაწილეობა სამოქალაქო და პოლიტიკურ ცხოვრებაში;
• თანაბარი სოციალური და ეკონომიკური პირობებისა და შესაძლებლობების შექნა;
• ხარისხიანი განათლების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა და სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის გაუმჯობესება;
• ეთნიკურ უმცირესობათა კულტურის შენარჩუნება და ტოლერანტული გარემოს უზრუნველყოფა;
თანაბარი და სრულფასოვანი მონაწილეობა სამოქალაქო და პოლიტიკურ ცხოვრებაში
უკვე არსებულ პროექტებთან ერთად სახელმწიფო მინისტრის ინიციატივით, წარმატებული პროგრამის, 1+4 ფარგლებში დაიწყო საჯარო სექტორში სტაჟირების საპილოტე პროექტი.
2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებში სრულად იყო უზრუნველყოფილი ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების თანასწორი და აქტიური მონაწილეობა.
მცირერიცხოვან და მოწყვლად ეთნიკურ უმცირესობათა მხარდაჭერის მიზნით საჯარო სკოლებში, სხვა მცირერიცხოვან ეთნიკურ უმცირესობათა ენებთან ერთად, პირველად დაინერგა ჩეჩნური ენის სწავლება, სახელმწიფო მინისტრის ინიციატივით კი აჭარაში გაიხსნა აფხაზური ენის კლასები.
ხარისხიანი განათლების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა და სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის გაუმჯობესება
განათლების თითოეული საფეხური ხელმისაწვდომია ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის. უზრუნველყოფილია ასევე, ეთნიკური უმცირესობების მშობლიურ ენებზე ხარისხიანი განათლების მიღების შესაძლებლობა (აზერბაიჯანული, სომხური, რუსული).
2016-2017 აკადემიური წლისთვის გამოცდების ეროვნულმა ცენტრმა წარადგინა აფხაზურენოვანი ზოგადი უნარების ტესტი, რაც შესაძლებლობას აძლევს აფხაზურენოვან აბიტურიენტებს ჩაერთონ პროგრამაში და უკვე აფხაზურ ენაზე ჩააბარონ მისაღები გამოცდები გამარტივებული ფორმით.
ამასთან ერთად, აქტიურად გაგრძელდა ეთნიკური უმცირესობების ახალგაზრდებისთვის სწავლების ყველა საფეხურზე ხარისხიანი განათლების ხელშემწყობი პროგრამებისა და პროექტების განხორციელება.
პროფესიული სწავლების სახელმწიფო პროგრამაში წელს პირველად ჩაერთნენ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები ახალგაზრდები და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები.
სახელმწიფოს პრიორიტეტად კვლავ რჩება სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლება და ამ მიზნით ხორციელდება კომპლექსური პროგრამები და პროექტები განათლების ყველა საფეხურზე. გარდა ამისა, აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო ენის შესწავლა შეუძლია ნებისმიერ დაინტრესებულ პირს.
მედიასა და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობა გაუმჯობესებულია. საზოგადოებრივი მაუწყებლის მთავარი საინფორმაციო გამოშვება “მოამბე“ (18:00 და 20:00სთ) პარალელურ რეჟიმში მეორე არხის ეთერში ქართული, სომხური და აზერბაიჯანული ენის ხმოვანი ბილიკების თანხლებით გადაიცემა.
თანაბარი სოციალური და ეკონომიკური პირობებისა და შესაძლებლობების შექნა
გაგრძელდა ეთნიკური უმცირესობებისთვის ინფორმაციის მიწოდება სახელმწიფო ჯანდაცვის პროგრამების და სოციალური დახმარების შესახებ. განხორციელდა გაზიფიკაციის, შიდა გზების, საირიგაციო და სასმელი წყლის სისტემების, გარე განათების რეაბილიტაციას და სხვა ინფრასტრუქტურული პროექტები.
ეთნიკურ უმცირესობათა კულტურის შენარჩუნება და ტოლერანტული გარემოს უზრუნველყოფა
გაგრძელდა სხვადასხვა პროგრამების/პროექტებისა და ღონისძიებების განხორციელება, რომლებიც მიზნად ისახავდა ეთნიკურ უმცირესობათა კულტურის დაცვა- განვითარებასა და პოპულარიზაციას.
ძირითად პრიორიტეტებთან ერთად დავიწყეთ აქტიური მუშაობა ეთნიკური უმცირესობების ახალგაზრდებისთვის ოჯახში ძალადობის და ქალთა უფლებების შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზნით.
სახალხო დამცველთან არსებულ ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოში გაერთიანებულია საქართველოში მცხოვრები ყველა ეთნიკური ჯგუფის წარმომადგენელთა ასზე მეტი ორგანიზაცია. სახელმწიფო მინისტრის აპარატი საბჭოს ყოველწლიურად წარუდგენს ანგარიშს სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით გაწეული მუშაობის შესახებ.

Кетеван Цихелашвили представила отчет совету национальных меньшинств
«В рамках Государственной стратегии и Плана действий это первый отчет о выполнении», - заявила Кетеван Цихелашвили совету национальных меньшинств при Народном Защитнике Грузии во время презентации «Отчета о выполнении государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции и Плана действий на 2016 год». Государственный министр отметила основные стратегические направления предусмотренные Планом действий. Государственная стратегия и План действий, который Правительство Грузии утвердило в августе 2015 года, включает в себя много новых направлений. Продолжается осуществление программ и проектов предусмотренных «Государственной стратегией гражданского равноправия и интеграции и Планом действий на 2015-2020 год», в каждом направлении отмечается прогресс, - сказано в отчете, подготовленном Аппаратом государственного министра.
План действий включает в себя четыре основные стратегические цели:
• Равноправное и полноценное участие представителей этнических меньшинств в гражданской и политической жизни;
• Создание равных социальных и экономических условий и возможностей для представителей этнических меньшинств;
• Доступность качественного образования всех уровней для представителей этнических меньшинств и повышение уровня владения ими государственным языком;
• Сохранение культуры этнических меньшинств и поощрение толерантной среды.
Наряду с существующими проектами по стратегическому направлению, равноправное и полноценное участие представителей этнических меньшинств в гражданской и политической жизни, по инициативе государственного министра, начался пилотный проект стажировки студентов программы “1+4” в государственных учреждениях. Во время парламентских выборов 2016 года было обеспечено равное и активное участие представителям этнических меньшинств. В целях поддержки малочисленных и уязвимых групп этнических меньшинств в публичных школах наряду с языками других малочисленных групп впервые введено изучение чеченского языка, а в Аджарии открылись уроки по изучению абхазского языка. Качественное образование на всех уровнях и обучение государственному языку доступно для представителей этнических меньшинств. Этнические меньшинства получают также образование на своих родных языках (азербайджанском, армянском, русском). К 2016-2017 учебному году Национальный центр по экзаменам подготовил общий тест по навыкам на абхазском языке, что дает возможность абхазоязычным абитуриентам включиться в программу, т.е. на абхазском языке они смогут сдать вступительные экзамены в упрощенной форме. В то же время, продолжается осуществление программ и проектов качественного образования на всех уровнях для молодых людей представителей этнические меньшинств. В этом году, впервые в государственную программу профессионального обучения подключились молодые люди проживающие на оккупированных территориях и представители этнических меньшинств. Приоритетом государства остается повышение уровня знания государственного языка и с этой целью осуществляется комплекс программ и проектов на всех ступенях образования. Кроме этого, следует отметить, что любое заинтересованное лицо может изучить грузинский язык. Доступ к медии и информации качественно улучшен. Главная информационная программа «моамбе» (18:00 и 20:00 ч) Общественного Вещателя Грузии в параллельном режиме передается на втором канале на грузинском, армянском и азербайджанском языках.
Продолжается информированность представителей этнических меньшинств о государственных программах здравоохранения и социальной помощи. Была проведена газификация, реабилитация дорог, систем иригации и питьевого водоснабжения, реабилитация уличного освещения и другие инфраструктурные проекты. Были реализованы различные программы/проекты, направленные на защиту-развитие и популяризацию культуры представителей этнических меньшинств. Наряду с основными приоритетами, начали активно работать с молодыми представителями этнических меньшинств с целью повышения осведомленности по вопросам домашнего насилия и прав женщин. В Совете национальных меньшинств при Народном Защитнике Грузии объединены более чем сто организаций, представителей этнических групп проживающих в Грузии. Аппарат государственного министра ежегодно представляет Совету национальных меньшинств отчет о проделанной работе в сфере гражданской интеграции.