შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი პროექტის „ახალგაზრდები გენდერული თანასწორობისათვის“ ტრენერებს შეხვდა.
ტრენერებმა „ოჯახში ძალადობის“ თემაზე მიმდინარე პროექტის პირველი ფაზა სახელმწიფო მინისტრთან ერთად შეაჯამეს. მათ ისაუბრეს ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში გამართული ტრენინგების მიმდინარეობაზე, მიღწეულ წარმატებებსა და გამოკვეთილ სირთულეებზე.
პროექტის ფარგლებში ჩამოყალიბებული მობილური ჯგუფის წევრებმა სამი თვის განმავლობაში ქვემო ქართლისა და კახეთის რეგიონების 9 მუნიციპალიტეტის 41 სოფელში 70 შეხვედრა ჩაატარეს და ინფორმაცია 2800 მოქალაქეს მიაწოდეს. ახალგაზრდა ტრენერები, რომლებმაც საგანგებო მომზადება გაიარეს, ადგილობრივებთან შეხვედრებზე განიხილავდნენ ისეთ თემებს, როგორებიცაა გენდერული სტერეოტიპები, ოჯახში ძალადობის გავლენა ბავშვებზე, ოჯახში ძალადობის ფორმები, ოჯახში ძალადობის გამომწვევი მიზეზები, რეფერირების მექანიზმები - ცხელი ხაზი და სახელმწიფო სერვისები და სხვა. შეხვედრები სახელმწიფო ენასთან ერთად, შეხვედრის მონაწილეთათვის მშობლიურ ენაზეც მიმდინარეობდა.

Кетеван Цихелашвили встретилась с тренерами проекта «Молодежь за гендерное равенство»
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с тренерами проекта «Молодежь за гендерное равенство». Тренеры вместе с Государственным министром подвели итоги первого этапа проекта на тему «домашнее насилие». Они говорили о процессе, о достигнутых успехах и трудностях тренингов проведенных в регионах, где компактно проживают этнические меньшинства.
В течение трех месяцев в регионах Квемо Картли и Кахети, (в 9 муниципалитетов, 41 деревень) члены мобильных групп, созданных в рамках проекта, провели 70 встреч, тем самым проинформировав 2800 граждан. Молодые тренеры, которые прошли специальную подготовку, на встречах с местным населением обсуждали такие вопросы, как гендерные стереотипы, влияние насилия в семье на детей, формы домашнего насилия, причины насилия в семье, а также ознакомили с механизмами реферирования - горячая линия и разные государственные сервисы. Встречи проводились как на государственном языке, так и на родном языке участников тренингов.