შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი პროექტის „ახალგაზრდები გენდერული თანასწორობისათვის“ ტრენერებს შეხვდა.
ტრენერებმა „ოჯახში ძალადობის“ თემაზე მიმდინარე პროექტის პირველი ფაზა სახელმწიფო მინისტრთან ერთად შეაჯამეს. მათ ისაუბრეს ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში გამართული ტრენინგების მიმდინარეობაზე, მიღწეულ წარმატებებსა და გამოკვეთილ სირთულეებზე.
პროექტის ფარგლებში ჩამოყალიბებული მობილური ჯგუფის წევრებმა სამი თვის განმავლობაში ქვემო ქართლისა და კახეთის რეგიონების 9 მუნიციპალიტეტის 41 სოფელში 70 შეხვედრა ჩაატარეს და ინფორმაცია 2800 მოქალაქეს მიაწოდეს. ახალგაზრდა ტრენერები, რომლებმაც საგანგებო მომზადება გაიარეს, ადგილობრივებთან შეხვედრებზე განიხილავდნენ ისეთ თემებს, როგორებიცაა გენდერული სტერეოტიპები, ოჯახში ძალადობის გავლენა ბავშვებზე, ოჯახში ძალადობის ფორმები, ოჯახში ძალადობის გამომწვევი მიზეზები, რეფერირების მექანიზმები - ცხელი ხაზი და სახელმწიფო სერვისები და სხვა. შეხვედრები სახელმწიფო ენასთან ერთად, შეხვედრის მონაწილეთათვის მშობლიურ ენაზეც მიმდინარეობდა.

Ketevan Tsikhelashvili met with the trainers of project "Youth for Gender Equality"
The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili met with the trainers of project "Youth for Gender Equality"
Together with the State Minister the trainers summed up the first phase of the project on "Domestic Violence". They talked about the trainings held in the regions populated by ethnic minorities, achieved successes and difficulties
Within the framework of the project, mobile team members conducted 70 meetings in 41 villages of 9 municipalities of Kvemo Kartli and Kakheti regions and provided information to 2800 citizens. Young trainers, who took special training, discussed such topics, as gender stereotypes, domestic violence, child abuse, forms of domestic violence, domestic violence causes, referral mechanisms, hotline and state services. These meetings, together with the state language, were also held in the native language of the participants.