„დარწმუნებული ვარ, დადგება დრო, როცა მავთულხლართების ფრაგმენტებს ასეთ მუზეუმებში განვათავსებთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა კასპში, „ოკუპაციის მუზეუმში“ გამართულ შეხვედრაზე.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ოკუპაციის მუზეუმში შიდა ქართლის სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში მცხოვრებ ახალგაზრდებს, სტუდენტებს, ადგილობრივი თვითმმართველობის და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდა.
მან შეხვედრაზე მიმდინარე ოკუპაციის ფონზე არსებულ გამოწვევებზე, საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკის პრიორიტეტებზე ისაუბრა.
„აქედან რამდენიმე კილომეტრში გადის ოკუპანტის მიერ გავლებული მავთულხლართები. თქვენ ხართ ის ადამიანები, რომლებსაც, ყველაზე უკეთ ესმით ამ მოვლენის სიმძიმე და ვისაც ოკუპაციასთან გამკლავება ყოველდღიურად უწევს. ოკუპაცია ქმნის არა მხოლოდ უსაფრთხოების რისკებს, არამედ უმძიმეს ჰუმანიტარულ გამოწვევებს, არღვევს ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებს მავთულხლართების ორივე მხარეს. ამ ხელოვნური ბარიკადებით გაყოფილია ოჯახები, სოფლები, საზოგადოებები. ოკუპაცია არ ემსახურება არც ქართველების, არც ოსების და არც აფხაზების ინტერსებს. ჩვენ, საქართველოს მთავრობა მშვიდობით, განვითარებით, განათლებით, უკეთესი მომავლის პერსპექტივით ვუპირისპირდებით ამ უხეშ ძალას. ჩვენი მწყობრი, მშვიდობიანი ნაბიჯებით დავძლევთ ოკუპაციას და მავთულხლართებს. თქვენთან ერთად, ასევე მშვიდობისმოყვარე, უკეთესი მომავლის მსურველ ადამიანებთან ერთად, რომლებიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ამ ხელოვნური ბარიკადებით არიან იზოლირებული, მივაღწევთ მიზანს - შერიგებას, ქვეყნის გამთლიანებას და ევროპულ ფასეულობებზე დაფუძნებულ სახელმწიფოში მშვიდობიან თანაცხოვრებას. მე დარწმუნებული ვარ, დადგება დრო, როცა მავთულხლართების ფრაგმენტებს ასეთ მუზეუმებში განვათავსებთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა ასევე ისაუბრა ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების და ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში შეხვედრების მიმდინარეობაზე. გაიმართა დისკუსია. ქეთევან ციხელაშვილმა შეხვედრის მონაწილეთა კითხვებსაც უპასუხა.
შეხვედრა პროექტის „არა ოკუპაციას“ ფარგლებში გაიმართა, რომელსაც „მეგობრობის ხიდი - „ქართლოსი“ ახორციელებს.

Кетеван Цихелашвили: «Я уверена, что наступит время, и мы выставим фрагменты заграждений в музеях»
„Я уверена, что наступит время, и мы выставим фрагменты заграждений в музеях”,-заявила Кетеван Цихелашвили в Каспи на встрече, состоявшейся в музее оккупации.
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия в музее оккупации встретилась с молодежью, студентами, а также с представителями местного самоуправления и неправительственных организаций, проживающих в разных муниципалитетах Шида Картли.
На встрече Государственный министр говорила о вызовах, существующих на фоне оккупации, о приоритетах мирной политики Правительства Грузии.
В нескольких километрах отсюда находятся проведенные окупантом заграждения. Вы являетесь теми людьми, которые лучше понимают тяжесть этого события и кому ежедневно приходится справляться с оккупацией. Оккупация создает не только риски безопастности, но и тяжелые гуманитарные вызовы, нарушает фундаментальные права человека по обе стороны заграждений. Этими искусственными барикадами разделены семьи, села, общества. Оккупация не служит не интересам грузин, не интересам абхазов и осетин. Мы, Правительство Грузии, противостоим этой грубой силе миром, развитием, образованием и перспективой лучшего будущего. Мирными шагами мы преодолеем оккупацию и заграждения. Вместе с Вами, с миролюбивыми и желающими лучшего будущего людьми, которые изолированы искусственными барикадами в Абхазском и Цхинвальском регионах, достигнем цели – примирения, объединения страны и мирное сосуществование в государстве, которое основанно на европейских ценностях. Я уверена, что наступит время и мы выставим фрагменты заграждений в таких музеях”,- заявила Кетеван Цихелашвили.
Государственный министр также говорила о процессе Женевских международных дискуссий и встреч, проводимых в рамках механизма по предотвращению и реагированию на инциденты. Во время дискуссии Кетеван Цихелашвили ответила на вопросы участников встречи.
Встреча прошла в рамках проекта „Нет оккупации“, которую осуществляет организация „Мост дружбы- Картлос“.