ქეთევან ციხელაშვილი: „გამოვხატავ დიდ მწუხარებას მანჩესტერში მომხდარ უმძიმეს ტრაგედიასთან დაკავშრებით“
24 მაისი 2017
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა მანჩესტერში მომხდარი ტერაქტის გამო ბრიტანელ ხალხს მიუსამძიმრა.
„მინდა, გამოვხატო მწუხარება იმ დიდ ტრაგედიასთან დაკავშირებით, რაც მოხდა მანჩესტერში. ამ ძალადობრივ, დაუნდობელ ტერორისტულ აქტს ბევრი უდანაშაულო სიცოცხლე ემსხვერპლა, დაშავდნენ ადამიანები. მიიღეთ ჩემი თანაგრძნობა უდანაშაულო მსხვერპლთა და ბრიტანელი ხალხის მიმართ. ამ ძალიან რთულ დროს ჩვენ თქვენ გვერდით ვართ. ჩვენ, ასევე, ერთად ვართ ბრძოლაში ძალადობის და ტერორიზმის წინააღმდეგ, რადგან მხოლოდ ერთად დგომით მივაღწევთ მიზანს, მსოფლიო უფრო უსაფრთხო გახდეს ჩვენი შვილებისათვის,“ - აღნიშულია ქეთევან ციხელაშვილის ჩანაწერში, რომელიც მან დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს საელჩოში გახსნილ სამძიმრის წიგნში გააკეთა.
დიდი ბრიტანეთის ქალაქ მანჩესტერში 22 მაისს კონცერტის დროს მომხდარ აფეთქებას 22 ადამიანი, მათ შორის ბავშვები ემსხვერპლნენ, დაშავდა- 60. ბრიტანეთის პრემიერ მინისტრმა მომხდარი უკვე შეაფასა როგორც „ყველაზე საშინელი ტერაქტი, რომელიც დიდ ბრიტანეთს გადაუტანია“.

Кетеван Цихелашвили: «Выражаю свою глубокую печаль в связи с трагедией в Манчестере»
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выразила соболезнование народу Великобритании в связи с терактом в Манчестере. «Хочу выразить свою печаль в связи с трагедией в Манчестере. Этот теракт унес жизни многих невинных людей, есть пострадавшие. Мои искренние соболезнования всем семьям жертв теракта и британскому народу. В это трудное время мы с вами. Мы также вместе боримся с насилием и терроризмом, только совместными усилиями мы можем достичь цели- чтобы мир стал более безопасным для наших детей», - отмечено в записи Кетеван Цихелашвили, которую она оставила в книге соболезнований посольства Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии.
22 мая, на концерте, в городе Манчестере в результате взрыва погибли 22 человек, в том числе дети, пострадали 60 человек. Премьер-министр Великобритании оценила произошедшее, как «самый ужасный теракт, который пережила Великобритания».