შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება მცხეთაში გაიმართება.
წლევანდელი 26 მაისი გამორჩეულია თავისი თემატიკით და იგი რუსთაველის 850 წლისთავს და მის უკვდავ პოემას - „ვეფხისტყაოსანს“ ეძღვნება. მცხეთასა და მთელ საქართველოში ღონისძიებები და კონცერტები ლოზუნგით- „მე რუსთაველის ქვეყნიდან ვარ“ მოეწყობა.
მცხეთაში გამართული კონცერტის მონაწილეებს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი მიესალმება. დაგეგმილია ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ახალგაზრდების მონაწილეობით ფოლკლორული კონცერტი, რომელსაც კომპოზიტორი მანანა ალფაიძე გაუძღვება. ღონისძიების ფარგლებში ახალგაზრდები სხვადასხვა ენაზე წაიკითხავენ ფრაგმენტებს „ვეფხისტყაოსნიდან“.
ხვალვე დასახელდებიან ესეების კონკურსის „ქართული ენა - გზა ჩემი წარმატებისაკენ“ გამარჯვებულები. კონკურსი სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით და საქართველოს გაეროს ასოციაციის ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა. ოთხ გამარჯვებულს ქეთევან ციხელაშვილი საჩუქრად პლანშეტებს და დიპლომებს გადასცემს.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, კონცერტის პარალელურად, ასევე მოეწყობა ბავშვებისთვის არტ-სივრცე და პატარებს ასფალტზე ხატვის სახალისო კონკურსი და საინტერესო პრიზები ელოდებათ.

On May, 26 the Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality will celebrate the Independence Day in Mtskheta
26 May 2017
The event dedicated to the Independence Day of Georgia will be held in Mtskheta by the organization of the Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality.
This year 26 May will have the special theme – it will be dedicated to the 850th anniversary of Rustaveli and his immortal poem "The Knight in the Panther's Skin". The event in Mtskheta and throughout Georgia will be held with the slogan "I'm from Rustaveli’s country".
The State Minister Ketevan Tsikhelashvili welcomes participants of the concert in Mtskheta. Folklore concert will be conducted by youth of the ethnic minorities (the composer Manana Alpaidze will lead the concert). Within the event, young people will read fragments from "The Knight in the Panther's Skin" in different languages.
Also the winners of the essay competition "Georgian Language - Road to My Success" will be named tomorrow. The competition was organized by the State Minister's Office and with the financial support of UN Association of Georgia. Four winners will receive from Ketevan Tsikhelashvili tablets and diplomas.
With the organization of the State Minister's Office in parallel with the concert, there will be the art space for children. They will be able to take part in funny competitions and receive interesting prizes.