შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება მცხეთაში გაიმართება.
წლევანდელი 26 მაისი გამორჩეულია თავისი თემატიკით და იგი რუსთაველის 850 წლისთავს და მის უკვდავ პოემას - „ვეფხისტყაოსანს“ ეძღვნება. მცხეთასა და მთელ საქართველოში ღონისძიებები და კონცერტები ლოზუნგით- „მე რუსთაველის ქვეყნიდან ვარ“ მოეწყობა.
მცხეთაში გამართული კონცერტის მონაწილეებს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი მიესალმება. დაგეგმილია ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ახალგაზრდების მონაწილეობით ფოლკლორული კონცერტი, რომელსაც კომპოზიტორი მანანა ალფაიძე გაუძღვება. ღონისძიების ფარგლებში ახალგაზრდები სხვადასხვა ენაზე წაიკითხავენ ფრაგმენტებს „ვეფხისტყაოსნიდან“.
ხვალვე დასახელდებიან ესეების კონკურსის „ქართული ენა - გზა ჩემი წარმატებისაკენ“ გამარჯვებულები. კონკურსი სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით და საქართველოს გაეროს ასოციაციის ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა. ოთხ გამარჯვებულს ქეთევან ციხელაშვილი საჩუქრად პლანშეტებს და დიპლომებს გადასცემს.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, კონცერტის პარალელურად, ასევე მოეწყობა ბავშვებისთვის არტ-სივრცე და პატარებს ასფალტზე ხატვის სახალისო კონკურსი და საინტერესო პრიზები ელოდებათ.

Мероприятие, организованное Аппаратом государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, посвященное Дню независимости Грузии, состоится в городе Мцхета. 26 мая в этом году отличается своей тематикой и посвящается 850-летию Шота Руставели и его бессмертной поэме „Витязь в тигровой шкуре“. Мероприятия и концерты в городе Мцхета и по всей Грузии пройдут под лозунгом „Я из страны Руставели“. Участников концерта поприветствует Государственный министр Кетеван Цихелашвили. Запланирован фольклорный концерт с участием молодых исполнителей - представителей этнических меньшинств, который будет вести композитор Манана Алпаидзе. В рамках мероприятия молодые люди на разных языках прочтут отрывки из поэмы „Витязь в тигровой шкуре“.
Будут также выявлены победители конкурса „Грузинский язык – путь моего успеха“. Конкурс проводился Аппаратом государственного министра при финансовой поддержке Ассоциации ООН Грузии. Четырем победителям конкурса Кетеван Цихелашвили вручит планшеты и дипломы. Параллельно с концертом также будет организовано арт-пространство для детей, где их ждет конкурс рисования на асфальте и интересные призы. Праздничное мероприятие в городе Мцхета начнется в 15:00 на центральной площади.