ქეთევან ციხელაშვილი: „ჩვენი ამოცანაა, მოვძებნოთ ჰუმანიტარული გამოსავალი და დავიხსნათ მოსახლეობა მავთულხლართების იზოლაციისგან“
28 მაისი 2017
„ის ადამიანები, რომლებიც ცხოვრობენ საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, გამყოფი ხაზების გასწვრივ და რა თქმა უნდა, ათიათასობით დევნილი ყოველდღიურად ზარალდება მოუგვარებელი კონფლიქტისაგან. ჩვენი ამოცანაა, მოვძებნოთ ჰუმანიტარული გამოსავალი და დავიხსნათ მოსახლეობა მავთულხლართების იზოლაციისგან“, - განაცხადა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვლმა თბილისში მიმდინარე ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის დღევანდელ სესიაზე სიტყვით გამოსვლისას.
სახელმწიფო მინისტრმა სესიის მონაწილეებს აფხაზეთის და სამხრეთ ოსეთის რეგიონებთან მიმართებაში საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო მიდგომები, შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის პრიორიტეტები გააცნო.
„ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის წევრებს გავაცანით არსებული ვითარება, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მიმდინარე პროცესები, რომლებიც ყოველდღიურად ათასობით ადამიანისთვის ქმნის ძალიან მძიმე ჰუმანიტარულ და უსაფრთხოების გამოწვევებს. ძალიან მნიშვნელოვანია ნატოს წევრი სახელმწიფოების და ზოგადად ნატოს მხარდაჭერა სამშვიდობო პოლიტიკის პროცესში, დღეს ასამბლეის წევრებს ასევე, გავაცანით ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკის პრიორიტეტები, კონკრეტული ინიციატივები და მიდგომები, რომლებსაც ვახორციელებთ: ჩვენი ამოცანა გახლავთ ერთის მხრივ, საქართველოს დეოკუპაცია რუსეთთან მიმართებაში, ხოლო მეორეს მხრივ, დიალოგი აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებთან, ნდობის მშენებლობა, შერიგების პოლიტიკა და ასევე, ჩვენი მიდგომები, რაც უკავშირდება ორივე რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობისთვის სახელმწიფო სერვისებზე წვდომის გამარტივებას და იმ სარგებელზე წვდომას, რომელც გამომდინარეობს ჩვენს პარტნიორებთან თანამშრომლობიდან“ - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ხაზი გაუსვა ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის საქართველოში გამართვის მნიშვნელობას: „ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის ჩატარება საქართველოში არის ძალიან მაღალი მნიშვნელობის, პოლიტიკური მხარდაჭერის გამოხატვა ნატოს წევრი ქვეყნების მხრიდან, ეს ჩვენი ქვეყნისთვის ევროატლანტიკური ინტეგრაციის გზაზე ძალიან მნიშვნელოვანი გზავნილია.“
ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის საგაზაფხულო სესია 26 მაისს დაიწყო და 29 მაისამდე გაგრძელდება. ოთხი დღის განმავლობაში ორმხრივი და მრავალმხრივი შეხვედრები, საკომიტეტო სხდომები და პრესკონფერენციები იმართება. პლენარული სხდომის დასასრულს ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის წევრები საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მხარდამჭერ დეკლარაციას მიიღებენ.
ნატო-ს საპარლამენტო ასამბლეა წარმოადგენს ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციის საპარლამენტო განზომილებას, რომელიც ჩრდილოეთ ამერიკისა და ევროპის 28 წევრ და 20-ზე მეტ ასოცირებულ, პარტნიორ და დამკვირვებელ ქვეყანას აერთიანებს. ასამბლეის სესია არის ამ ორგანიზაციის ერთ-ერთი ძირითადი ღონისძიება, რომლის მუშაობაშიც 600-მდე მოწვეული სტუმარი იღებს მონაწილეობას.

Кетеван Цихелашвили: „Нашей задачей является найти гуманитарный выход и освободить население от изоляции, созданной заграждениями“
28 May 2017
„Люди, которые живут на оккупированных территориях вдоль разделительной линии, десятки тысяч беженцев ежедневно страдают из-за неразрешенного конфликта. Нашей задачей является найти гуманитарный выход и вывести население из изоляции, созданной заграждениями“, – заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили во время выступления на сегодняшней сессии Парламентской Ассамблеи НАТО, которая проходит в Тбилиси. Государственный министр ознакомила участников сессии с мирными подходами Правительства Грузии и приоритетами политики примирения и вовлеченности относительно регионов Абхазии и Южной Осетии.
„Мы ознакомили членов Парламентской Ассамблеи НАТО с нынешней обстановкой и текущими процессами на оккупированных территориях, которые ежедневно создают тяжелые гуманитарные вызовы и сложности в сфере безопастности. Очень важна поддержка государств-членов НАТО и, в часности НАТО, в процессе мирной политики. Сегодня членов Ассамблеи мы также ознакомили с приоритетами нашей мирной политики, конкретными инициативами и подходами, которые мы осуществляем. Нашей задачей с одной стороны является деоккупация Грузии по отношению к России, а с другой стороны, налаживание диалога с абхазскими и осетинскими обществами, построение доверия, политика примирения, а также упрощение для населения обоих регионов доступа к государственным сервисам, и к тем благам, которые исходят из сотрудничества с нашими партнерами“, – отметила Государственный министр. Кетеван Цихелашвили подчеркнула важность проведения Парламентской Ассамблеи НАТО в Грузии. „Проведение Парламентской ассамблеи НАТО в Грузии представляет высокую важность, а выражение политической поддержки со стороны стран-членов НАТО для нашей страны является важным посланием на пути Евроатлантической интеграции.“ Весенняя сессия Парламентской Ассамблеи НАТО началась 26 мая и продолжится до 29 мая. В течение четырех дней проводятся двухсторонние и многосторонние встречи, заседания комитетов и пресс-конференции. По завершении пленарного заседания члены Парламентской Ассамблеи НАТО примут декларацию о поддержке Евроатлантической интеграции Грузии. Парламентская Ассамблея НАТО представляет парламентское измерение Организации Североатлантического договора, которое объединяет 28 членов стран Европы и Северной Америки, более 20 Ассоцированных стран, а также стран-партнеров и наблюдателей. Сессия Ассамблеи является одним из основных мероприятий этой организации, в работе которой принимают участие более 600 приглашенных гостей.