ქეთევან ციხელაშვილი: „ჩვენ ერთად უნდა გამოვნახოთ გზა, რომ მოსახლეობამ თავი დააღწიოს განგრძობითი ოკუპაციის ტყვეობას“
8 ივნისი 2017
„ჩვენ ერთად უნდა გამოვნახოთ გზა, რომ მოსახლეობამ თავი დააღწიოს განგრძობითი ოკუპაციის ტყვეობას“, - ამის შესახებ ქეთევან ციხელაშვილმა ქართულ-ოსურ ურთიერთობებზე მომუშავე არასამათავრობო ორგანიზაციების, ოსური თემის წარმომადგენლებთან, ექსპერტებთან და სამოქალაქო აქტივისტებთან, შეხვედრაზე განაცხადა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა შეხვედრაზე საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო მიდგომები, შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის პრიორიტეტების შესახებ ისაუბრა.
„შეხვედრის მონაწილეებს გავაცანით საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკა, პრიორიტეტები, ამოცანები, ჩვენი გეგმები, რომლებიც მიმართულია შერიგებისკენ, ნდობის მშენებლობისკენ, ხალხთა შორის კონტაქტების წახალისებისკენ. ვისაუბრეთ სახელმწიფოს მხრიდან განხორციელებულ ან დაგეგმილ ნაბიჯებზე, რომელიც მიმართულია სამოქალაქო ინტეგრაციისკენ. მეორეს მხრივ, ჩვენ განვიხილეთ ის პროექტები, რომლებიც არსებობს სამოქალაქო სექტორში. ამ მიმართულებით დიდი მნიშვნელობა აქვს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელთა მოსაზრებებსა და ინიციატივებს. ჩვენ ერთად უნდა გამოვნახოთ გზა, განხორციელდეს ის დიდი სურვილი, რომელიც არსებობს საზოგადოებაში, მათ შორის ეთნიკურად ოსი წარმომავლობის ჩვენს მოქალაქეებში, რათა მავთულხლართებით დაშორებულ საზოგადოებებს შორის აღდგეს ხიდები, მიეცეთ შერეულ ოჯახებს შესაძლებლობა, მოინახულონ ნათესავები, გაფართოვდეს კონტაქტები, მოსახლეობამ თავი დააღწიოს განგრძობითი ოკუპაციის ტყვეობას“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა ასევე მიმოიხილა შემდეგი მიმართულებებით გადადგმული ნაბიჯები: საჯარო სკოლებში ოსური ენის წავლების დანერგვა, ოსურ ენაზე ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, მათ შორის უვიზო მიმოსვლისა და ევროინტეგრაციის საკითხებზე, უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობის გაზრდა, ოსურენოვანი ლიტერატურის გამოცემები, კულტურული პროექტები.

Ketevan Tsikhelashvili: “We should find a way to help the population to escape the occupation together”
8 June 2017
“We should together find a way to help the population to escape the occupation”, - this statement was made by the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili during the meeting with the representatives of non-governmental organizations working on Georgian-Ossetian relations, Ossetian community representatives, experts and civil activists.
The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality talked about the Georgian government's peace approaches, reconciliation and engagement policy priorities.
"We introduced the participants the priorities of our peace policy, our plans, aimed at reconciliation, confidence-building, promotion of contacts between the people. We talked about steps of Government towards integration. On the other hand, we have discussed the projects, which are in the public sector. In this regard, the civil society’s views and initiatives are very important. We have to find a way to restore bridges between our societies, give the mixed families the opportunity to visit their relatives, expand contacts, help the population to escape the occupation" – said Ketevan Tsikhelashvili.
The State Minister also reviewed the following issues: introduction of Ossetian language courses in public schools, availability of information in Ossetian language, including the information about visa-free travel and European integration issues, increasing the level of access to education, publication of Ossetian literature and cultural projects.