შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი გენდერის, ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების საკითხებში ევროკავშირის საგარეო ქმედებათა სამსახურის მთავარ მრჩეველს მარა მარინაკის და ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელს კესტუტის იანკაუსკასს შეხვდა.
შეხვედრაზე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, ასევე, გამყოფ ხაზებზე არსებული მდგომარეობა, გადაადგილების თავისუფლებისა და უკანონო დაკავებების საკითხები განიხილეს. სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონში ქალთა უფლებრივ მდგომარეობასა და საჭიროებებზე. მან სტუმრებს ასევე მიაწოდა ინფორმაცია ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ქალების მდგომარეობაზე და ამ მიმართულებით დაგეგმილ და განხორციელებულ ნაბიჯებზე, მათ შორის სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ფარგლებში.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ მნიშვნელოვანია როგორც კონკრეტულად სამშვიდობო პროცესში, ისე ზოგადად - საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ ცხოვრებაში ქალთა ჩართულობა და მათი ხელშეწყობა. განიხილეს გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციების („ქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე") განხორციელების მიზნით, საქართველოს 2016-2017 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის ფარგლებში განხორციელებული ღონისძიებები. ხაზი გაესვა ქალთა უფლებების დაცვის გაძლიერების კუთხით საქართველოს მიერ „ქალთა წინააღმდეგ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის პრევენციისა და აღკვეთის შესახებ“ ევროპის საბჭოს კონვენციის (სტამბულის კონვენცია) რატიფიცირების მნიშვნელობას.

KETEVAN TSIKHELASHVILI MET WITH MARA MARINAKI AND KĘSTUTIS JANKAUSKAS
The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili met with the European External Action Service’ Principal Advisor on Gender, and on the implementation on UNSCR 1325 on Women, Peace and Security, Ambassador Mara Marinaki and the Head of EU Monitoring Mission in Georgia Ambassador Kęstutis Jankauskas.
Ketevan Tsikhelashvili provided the Director of the USAID Mission with the information about the situation in the occupied territories and the dividing lines, the problems of freedom of movement and illegal detentions. The State Minister talked about women's rights and needs in Abkhazia and Tskhinvali region. She also provided information on the status of women of ethnic minorities and the steps, taken in this direction, including the state strategy of civil equality and integration.
During the meeting it was mentioned, that women's involvement and promotion in public and political life in the peace process is very important. The participants also discussed the measures taken under the National Action Plan of the 2016-2017 Georgia for the purpose of implementing UN Security Council Resolutions ("Women on Peace and Security") and emphasized the need for strengthening and suppressing violence against women in Georgia in preventing and suppressing violence against women.