შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი გენდერის, ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების საკითხებში ევროკავშირის საგარეო ქმედებათა სამსახურის მთავარ მრჩეველს მარა მარინაკის და ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელს კესტუტის იანკაუსკასს შეხვდა.
შეხვედრაზე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, ასევე, გამყოფ ხაზებზე არსებული მდგომარეობა, გადაადგილების თავისუფლებისა და უკანონო დაკავებების საკითხები განიხილეს. სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონში ქალთა უფლებრივ მდგომარეობასა და საჭიროებებზე. მან სტუმრებს ასევე მიაწოდა ინფორმაცია ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ქალების მდგომარეობაზე და ამ მიმართულებით დაგეგმილ და განხორციელებულ ნაბიჯებზე, მათ შორის სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ფარგლებში.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ მნიშვნელოვანია როგორც კონკრეტულად სამშვიდობო პროცესში, ისე ზოგადად - საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ ცხოვრებაში ქალთა ჩართულობა და მათი ხელშეწყობა. განიხილეს გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციების („ქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე") განხორციელების მიზნით, საქართველოს 2016-2017 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის ფარგლებში განხორციელებული ღონისძიებები. ხაზი გაესვა ქალთა უფლებების დაცვის გაძლიერების კუთხით საქართველოს მიერ „ქალთა წინააღმდეგ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის პრევენციისა და აღკვეთის შესახებ“ ევროპის საბჭოს კონვენციის (სტამბულის კონვენცია) რატიფიცირების მნიშვნელობას.

Кетеван Цихелашвили встретилась с Марой Маринаки и Кестутисом Янкаускасом
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с Главным советником службы внешних действий ЕС по вопросам гендера, мира и безопастности Марой Маринаки и Руководителем наблюдательной миссии ЕС Кестутисом Янкаускасом.
На встрече обсудили создавшуюся ситуацию на оккупированных территориях и вдоль разделительных линий, вопросы свободного передвижения и незаконные аресты.
Государственный министр Грузии говорила о правовом состоянии и нуждах женщин, проживающих в Абхазском и Цхинвальском регионах. Кетеван Цихелашвили проинформировала гостей о состоянии женщин - представителей этнических меньшинств и о мероприятиях, осуществленных и запланированных в этом направлении, в том числе, в рамках Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции. На встрече было отмечено, что вовлеченность и поощрение женщин важно как, в мирном процессе, так и в общественной и политической жизни.
Также, обсудили мероприятия осуществленные в рамках Национального Плана Действий Грузии 2016-2017 годов с целью выполнения Резолюции (“Женщины, мир, безопасность”) Совета Безопастности ООН. В плане укрепления защиты прав женщин была отмечена важность ратифицирования Грузией Стамбульской Конвенции Совета Европы о “Предотвращении и борьбе с насилием в отношении женщин и домашним насилием“.