პეტრე კანკავა: „სპორტი არის ერთ-ერთი საუკეთესო გზა მშვიდობიანი თანაცხოვრებისკენ“
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე პეტრე კანკავა ცხინვალის „სამაჩაბლოსა“ და მარნეულის „ალგეთს“ შორის გამართულ საფეხბურთო მატჩს დაესწრო. საქართველოს ეროვნული ჩემპიონატის ღია ლიგის მეორე წრის პირველი თამაში სოფელ ერგნეთის სტადიონზე გაიმართა. მატჩი „სამაჩაბლოს“ გამარჯვებით, ანგარიშით 5:1 დასრულდა.
„ამ მატჩს სიმბოლური დატვირთვა აქვს, რადგან ვიმყოფებით გამყოფი ხაზის სიახლოვეს. ამ თამაშში ყველანი ვართ გამარჯვებულები. ჩვენ გვსურს, ვუთხრათ ოსურ საზოგადოებას, მშვიდობას და შერიგებას ალტერნატივა არ აქვს და სპორტი არის ერთ-ერთი საუკეთესო საშუალება მშვიდობიანი თანაცხოვრებისათვის. დარწმუნებულნი ვართ, რომ როგორც კლუბ „ალგეთში“ ერთ გუნდში, ერთმანეთის მხარდამხარ თამაშობენ ეთნიკური აზერბაიჯანელები, სომხები, ქართველები და ბერძნები, ასევე დღევანდელი მატჩის გამარჯვებულ გუნდში ერთად ითამაშებენ ქართველი, ოსი, აფხაზი და სხვა ეთნიკური ჯგუფების წარმომადგენელი სპორტსმენები, 21-ე საუკუნეში მავთულხლართებისა და ხელოვნური ბარიერების დრო და ადგილი არ არის“, - განაცხადა პეტრე კანკავამ.
დღევანდელ მატჩზე ცხინვალის „სამაჩაბლოს“ პრეზიდენტად სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე მიხეილ ყაველაშვილი დასახელდა. მან გუნდს ნდობისთვის მადლობა გადაუხადა და თანადგომას დაჰპირდა. დღევანდელ მატჩს ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი ლევან კობიაშვილი, სამხრეთ ოსეთის ყოფილი ავტონომიური ოლქის დროებითი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი დიმიტრი სანაკოევი, შიდა ქართლის გუბერნატორის მოადგილე, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები. მათთან ერთად დღევანდელ მატჩს ადგილობრივები გულშემატკივრობდნენ.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, Петре Канкава посетил футбольный матч между Цхинвальским «Самачабло» и Марнеульским «Алгети». Первая игра второго раунда открытой лиги Национального Чемпионата Грузии состоялась на стадионе села Эргнети. Матч закончился победой команды «Самачабло» со счетом 5:1. «У этого матча символическое значение, т.к. мы находимся вблизи разделительной линии. В этой игре мы все победители. Мы хотим сказать осетинскому обществу, что нет альтернативы миру и примирению, а спорт является одним из лучших средств мирного сосуществования. Мы уверены, что как в клубе «Алгети» в одной команде играют этнические азербайджанцы, армяне, грузины и греки, также в команде победителей сегодняшнего матча вместе будут играть грузины, осетины, абхазы и спортсмены - представители других этнических групп. В 21-м веке нет времени и места для заграждений и искусственных барьеров», - заявил Петре Канкава.
На сегодняшнем матче президентом Цхинвальского «Самачабло» был объявлен Михаил Кавелашвили, председатель комитета спорта и по делам молодежи Парламента Грузии. Он поблагодарил команду за доверие и пообещал поддержку. На матче так же присутствовали президент Федерации футбола Грузии Леван Кобиашвили, руководитель временной администрации бывшей автономной области Южной Осетии Дмитрий Санакоев, заместитель губернатора Шида Картли, представители местного самоуправления. Вместе с ними сегодняшний матч поддержали местные жители.