პეტრე კანკავა: „სპორტი არის ერთ-ერთი საუკეთესო გზა მშვიდობიანი თანაცხოვრებისკენ“
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე პეტრე კანკავა ცხინვალის „სამაჩაბლოსა“ და მარნეულის „ალგეთს“ შორის გამართულ საფეხბურთო მატჩს დაესწრო. საქართველოს ეროვნული ჩემპიონატის ღია ლიგის მეორე წრის პირველი თამაში სოფელ ერგნეთის სტადიონზე გაიმართა. მატჩი „სამაჩაბლოს“ გამარჯვებით, ანგარიშით 5:1 დასრულდა.
„ამ მატჩს სიმბოლური დატვირთვა აქვს, რადგან ვიმყოფებით გამყოფი ხაზის სიახლოვეს. ამ თამაშში ყველანი ვართ გამარჯვებულები. ჩვენ გვსურს, ვუთხრათ ოსურ საზოგადოებას, მშვიდობას და შერიგებას ალტერნატივა არ აქვს და სპორტი არის ერთ-ერთი საუკეთესო საშუალება მშვიდობიანი თანაცხოვრებისათვის. დარწმუნებულნი ვართ, რომ როგორც კლუბ „ალგეთში“ ერთ გუნდში, ერთმანეთის მხარდამხარ თამაშობენ ეთნიკური აზერბაიჯანელები, სომხები, ქართველები და ბერძნები, ასევე დღევანდელი მატჩის გამარჯვებულ გუნდში ერთად ითამაშებენ ქართველი, ოსი, აფხაზი და სხვა ეთნიკური ჯგუფების წარმომადგენელი სპორტსმენები, 21-ე საუკუნეში მავთულხლართებისა და ხელოვნური ბარიერების დრო და ადგილი არ არის“, - განაცხადა პეტრე კანკავამ.
დღევანდელ მატჩზე ცხინვალის „სამაჩაბლოს“ პრეზიდენტად სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე მიხეილ ყაველაშვილი დასახელდა. მან გუნდს ნდობისთვის მადლობა გადაუხადა და თანადგომას დაჰპირდა. დღევანდელ მატჩს ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი ლევან კობიაშვილი, სამხრეთ ოსეთის ყოფილი ავტონომიური ოლქის დროებითი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი დიმიტრი სანაკოევი, შიდა ქართლის გუბერნატორის მოადგილე, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები. მათთან ერთად დღევანდელ მატჩს ადგილობრივები გულშემატკივრობდნენ.

The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mr. Petre Kankava attended the football match between Tskhinvali’s "Samachablo" and Marneuli’s "Algeti" in Tskhinvali. The first game of the second league of Georgian National Championship was held at the stadium of Ergneti. The match ended with a victory of "Samachablo" (5:1).
"This match is symbolic, because we are near the dividing line. We are all winners in this game. We want to tell the Ossetian community, that peace and reconciliation has not got any alternative and sport is one of the best ways for peaceful coexistence. We are sure, that Georgians, Ossetians, Abkhazians and other ethnic groups of sportsmen will play together in “Samachablo”, as well as in Azerbaijan, Armenians, Georgians and Greeks play together in "Algeti". In the 21st century there is no place for wires and artificial wrestlers", - said Kankava.
During this match Mikheil Kavelashvili, Chairman of the parliamentary committee for sport and youth affairs, was named as "Samachablo"’s president. He thanked the team for trust and promised to support them. President of Georgian Football Federation Levan Kobiashvili, Head of the provisional administration of the former Autonomous District of South Ossetia Dimitri Sanakoev, Deputy Governor of Shida Kartli and local government representatives attended this match.