ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) მორიგი, რიგით 84-ე შეხვედრა გაიმართა. განხილულ თემებს შორის იყო ე.წ. ბორდერიზაციის პროცესი, ხელოვნური ბარიერების შედეგად გამოწვეული დაბრკოლებები, ადგილზე სიტუაციის სტაბილიზაციისათვის ხელის შეშლა, ზნაურის რაიონში ბანერის დაზიანების შემთხვევა, ბოლო შეხვედრიდან დღემდე დაფიქსირებული ინცინდენტები და ა.შ.
ქართულმა მხარემ ყურადღება ახალგორში გაუჩინარებული, ხოლო მოგვიანებით გარდაცვლილი საქართველოს მოქალაქის, დავით ბაშარულის საქმის გამოძიებისა და ოჯახისათვის საქმის მასალების მიწოდების აუცილებლობაზე გაამახვილა.
საუბარი გამყოფი ხაზის სიახლოვეს სამხედრო წვრთნებისა და სხვა სამხედრო ქმედებების შესახებ ინფორმაციის წინასწარ მოწოდებასაც შეეხო.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მორიგი შეხვედრა 2018 წლის 1 მარტს გაიმართება.

В Эргнети состоялась очередная 84-ая встреча в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты (IPRM). На встрече обсуждались следующие темы - процесс так называемой бордеризации, препятствия, вызванные искусственными барьерами, противостояние стабилизации ситуации на местах, случай повреждения банера в Знаурском районе, инциденты, которые были зафиксированы с момента последней встречи и так далее.
Грузинская сторона обратила внимание на необходимость расследования и предоставления материалов дела семье гражданина Грузии Давида Башарули сначала исчезнувшего в Ахалгори, а затем скончавшегося.
На встрече был затронут вопрос о предоставлении предварительной информации о военных учениях и других военных действиях.
Очередная встреча в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты состоится 1 марта 2018 года.