ბორჯომში სახელმწიფო უწყებათშორისი კომისიის სხდომა გაიმართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კოორდინირებით სახელმწიფო უწყებათშორისი კომისიის სხდომა გაიმართა, სადაც 2017 წლის სამოქმედო გეგმის ანგარიში და 2018 წლის სამოქმედო გეგმა განიხილეს. განისაზღვრა კონკრეტული ღონისძიებები და აქტივობები რაზეც იგი მომდევნო წელს იმუშავებს.
სხდომა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლაშა დარსალიამ გახსნა და ,,სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის 2017 წლის სამოქმედო გეგმის“ შესრულების ანგარიშის პრეზენტაცია წარმოადგინა.
სხდომაზე ასევე განიხილეს ეთნიკურ უმცირესობათა უფლებების დაცვის საერთაშორისო მექანიზმები; იმსჯელეს 2017 წლის სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესში არსებულ გამოწვევებზე; ორწლიანი სამოქმედო გეგმის შესრულების მონიტორინგის პირველად ანალიზზე, რომელიც სახალხო დამცველის აპარატთან არსებულმა ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს კოორდინატორმა კობა ჩოფლიანმა წარმოადგინა და ა.შ. შეხვედრის ბოლოს გაიმართა დისკუსია.
სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისია შექმნილია „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმის“ ეფექტურად განხორციელების მიზნით. მასში ჩართულია სხვადასხვა სახელმწიფო უწყება - განათლებისა და მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის, ეკონომიკისა და მდგრადი სამინისტროები, ცენტრალური საარჩევნო კომისია და ა.შ. კომისიის მუშაობას კი კოორდინირებას შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი უწევს.
უწყებათაშორისი კომისიის სხდომა გაეროს ასოციაციის მხარდაჭერით გაიმართა და მას ასოციაციის "ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის" ხელმძღვანელი ლაშა ჯუღელიც დაესწრო.

Заседание Государственной межведомственной комиссии было проведено под эгидой Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, где обсуждался отчет о выполнении Плана действий на 2017 г. и План действий на 2018 год. На встрече были запланированы конкретные мероприятия.
Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия открыл заседание и представил презентацию отчета о выполнении "Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции и Плана действий на 2017 год".
На встрече обсуждались следующие вопросы: международные механизмы защиты прав представителей этнических меньшинств; существующие вызовы в осуществлении Плана действий на 2017 год; первичные результаты мониторинга двухлетнего Плана действий, который представил координатор Совета национальных меньшинств при Народном защитнике Грузии Коба Чоплиани, в конце заседания состоялась дискусcия.
Государственная межведомственная комиссия была создана для эффективного осуществления "Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции и Плана действий на 2015-2020 г.г.". Членами комиссии являются представители разных государственных ведомств – Министерство образования и науки Грузии, Министерство культуры и спорта Грузии, Министерство экономики и устойчивого развития Грузии, Центральная избирательная комиссия Грузии и т.д. Работу комиссии координирует Аппарат Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия.
Заседание Государственной межведомственной комиссии было проведено при поддержке Ассоциации ООН в Грузии; во встрече участвовал руководитель программы "Толерантность, гражданское сознание и поддержка программы интеграции" (PITA) - Лаша Джугели.