ქეთევან ციხელაშვილმა არჩილ ტატუნაშვილის ოჯახს მიუსამძიმრა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი სოფელ წილკანში ჩავიდა და ცხინვალში გარდაცვლილი არჩილ ტატუნაშვილის ოჯახის წევრებს მიუსამძიმრა.
როგორც სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა, ფაქტის დროული გამოძიებისა და სიმართლის დასადგენად საქართველოს ხელისუფლება ყველაფერს აკეთებს.
„პირველ რიგში, მინდა კიდევ ერთხელ გამოვხატო სამძიმარი ოჯახის მიმართ. ეს ძალიან დიდი ტრაგედიაა ამ ოჯახისა და თითოეული ჩვენგანისათვის.  ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, იგი ახალგროში უკანონოდ დააკავეს და ცხინვალში გადაიყვანეს. მის მიმართ ძალა გამოიყენეს და გარემოებები, რომლებიც მისი გარდაცვალების მიზეზად სახელდება, რა ქმა უნდა, ძალიან ბუნდოვანი და გურკვეველია. ფაქტია, რომ უკანონო დაკავებისას მისი სიცოცხლის ხელყოფა მოხდა. ამაზე პასუხისმგებლობა, ცხადია, საოკუპაციო რეჟიმს ეკისრება. ამას ალბათ ჰყავს კონკრეტული შემსრულებლები, დამნაშავეები, მაგრამ საერთო პასუხისმგებლობა რეჟიმის კისერზეა, რადგან ვხედავთ, რომ იგი მიმართულია ადამიანების უფლებების წინააღმდეგ.
„დღეს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აღძრა საქმე და დამამძიმებელ გარემოში განზრახ მკვლელობისა და თავისუფლების უკანონო აღკვეთისათვის სისხლის სამართლის კოდექსის შესაბამისი მუხლებით გამოძიება დაიწყო. მოგეხსენებათ ახალგორში, არჩილ ტატუნაშვილტან ერთად საქართველოს კიდევ ორი მოქალაქე დააკავეს. ამჟამად აქტიური მუშაობა მიმდინარეობს ცხელი ხაზის მეშვეობით, ჩვენს პარტნიორებთან ერთად, რათა დაკავებული მოქალაქეები დაუყოვნებლივ გათავისუფლდნენ, გარდაცვალების რეალური გარემოებები სწრაფად დადგინდეს და ამას შესაბამისი შეფასება მიეცეს, მათ შორის საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან.
„ჩვენ მთელი დღის განმავლობაში ხაზზე ვართ ჟენევის მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარეებთან და ეროკავშირის სადამკვირვებლო მისიასთან. ისინი ამ პროცესში რეგულარულად არიან ჩართულნი.  ჩვენ ყველა მექანიზმს გამოვიყენებთ, რათა საქმე შესაბამისი მსვლელობა მიეცეს," - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Кетеван Цихелашвили выразила соболезнования семье Арчила Татунашвили
В селе Цилкани, Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выразила соболезнования членам семьи погибшего в Цхинвали Арчила Татунашвили.
Как отметила Государственный министр, Правительство Грузии делает все, чтобы расследование было проведено своевременно и была установлена правда о факте.
"Прежде всего, я хочу еще раз выразить свои соболезнования семье. Это большая трагедия для этой семьи и для каждого из нас. Согласно имеющейся у нас информации, Арчила Татунашвили незаконно арестовали в Ахалгори и перевезли в Цхинвали. Против него была использована сила, а обстоятельства, которые были озвучены как причина его смерти, крайне неясны. Факт, что Арчил Татунашвили скончался во время незаконного задержания. Очевидно, что на оккупационный режим возлагается ответственность за произошедшее. Вероятно, у этого дела есть определенный исполнитель, виновный, но вся ответственность возлагается на режим, т.к. мы видим, что он направлен против прав людей.
"Сегодня Министерство внутренних дел Грузии возбудило дело и начало расследование преднамеренного убийства и незаконного лишения свободы по соответствующим статьям Уголовного кодекса Грузии. Как известно, в Ахалгори вместе с Арчилом Татунашвили были задержаны еще два гражданина Грузии. В настоящее время проводится активная работа совместно с нашими партнерами с помощью горячей линии, для того чтобы задержанные граждане были немедленно освобождены, а действительные обстоятельства смерти выявлены; необходима соответствующая оценка в том числе со стороны международных партнеров по поводу случившегося.
"Мы весь день работаем с сопредседателями Женевских международных переговоров и Миссией мониторинга ЕС. Они регулярно участвуют в этом процессе. Мы используем все механизмы для решения этого вопроса", - отметила Кетеван Цихелашвили.