ქეთევან ციხელაშვილმა არჩილ ტატუნაშვილის ოჯახს მიუსამძიმრა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი სოფელ წილკანში ჩავიდა და ცხინვალში გარდაცვლილი არჩილ ტატუნაშვილის ოჯახის წევრებს მიუსამძიმრა.
როგორც სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა, ფაქტის დროული გამოძიებისა და სიმართლის დასადგენად საქართველოს ხელისუფლება ყველაფერს აკეთებს.
„პირველ რიგში, მინდა კიდევ ერთხელ გამოვხატო სამძიმარი ოჯახის მიმართ. ეს ძალიან დიდი ტრაგედიაა ამ ოჯახისა და თითოეული ჩვენგანისათვის.  ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, იგი ახალგროში უკანონოდ დააკავეს და ცხინვალში გადაიყვანეს. მის მიმართ ძალა გამოიყენეს და გარემოებები, რომლებიც მისი გარდაცვალების მიზეზად სახელდება, რა ქმა უნდა, ძალიან ბუნდოვანი და გურკვეველია. ფაქტია, რომ უკანონო დაკავებისას მისი სიცოცხლის ხელყოფა მოხდა. ამაზე პასუხისმგებლობა, ცხადია, საოკუპაციო რეჟიმს ეკისრება. ამას ალბათ ჰყავს კონკრეტული შემსრულებლები, დამნაშავეები, მაგრამ საერთო პასუხისმგებლობა რეჟიმის კისერზეა, რადგან ვხედავთ, რომ იგი მიმართულია ადამიანების უფლებების წინააღმდეგ.
„დღეს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აღძრა საქმე და დამამძიმებელ გარემოში განზრახ მკვლელობისა და თავისუფლების უკანონო აღკვეთისათვის სისხლის სამართლის კოდექსის შესაბამისი მუხლებით გამოძიება დაიწყო. მოგეხსენებათ ახალგორში, არჩილ ტატუნაშვილტან ერთად საქართველოს კიდევ ორი მოქალაქე დააკავეს. ამჟამად აქტიური მუშაობა მიმდინარეობს ცხელი ხაზის მეშვეობით, ჩვენს პარტნიორებთან ერთად, რათა დაკავებული მოქალაქეები დაუყოვნებლივ გათავისუფლდნენ, გარდაცვალების რეალური გარემოებები სწრაფად დადგინდეს და ამას შესაბამისი შეფასება მიეცეს, მათ შორის საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან.
„ჩვენ მთელი დღის განმავლობაში ხაზზე ვართ ჟენევის მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარეებთან და ეროკავშირის სადამკვირვებლო მისიასთან. ისინი ამ პროცესში რეგულარულად არიან ჩართულნი.  ჩვენ ყველა მექანიზმს გამოვიყენებთ, რათა საქმე შესაბამისი მსვლელობა მიეცეს," - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili visited the village of Tsilkani and expressed her condolences to Archil Tatunashvili's family.
As the State Minister noted, the Georgian government is doing everything in order to ensure the timely investigation of this fact.
"First of all, I once again want to express my condolences to the family. This is a great tragedy for this family and for each of us. According to our information, he was illegally detained in Akhalgori and then taken to Tskhinvali. As we know, the force was used against him, but we do not know in what exact circumstances he died. The responsibility for this fact lies on the occupation regime It’s probably has a specific performer, but the overall responsibility lies in the occupation regime, because we see that it’s directed against people's rights.
"Today the Ministry of Internal Affairs has initiated an investigation into the premeditated murder with aggravating factors and illegal suppression of freedom. As you know in Akhalgori together with Archil Tatunashvili they also detained two citizens of Georgia. Currently we are working together with our partners via Hot line for the immediately release of our detained citizens.
"Throughout the day we are in touch with the Co-Chairs of the Geneva Talks and the EU Monitoring Mission. They are regularly engaged in this process. We will use all the mechanisms to deal with the process", - said Tsikhelashvili.