ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) მორიგი, რიგით 85-ე შეხვედრა გაიმართა. განხილვის მთავარი თემა არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალება და საქართველოს ორი მოქალაქის - ლევან ქუტაშვილისა და იოსებ პავლიაშვილის გადმოცემა იყო, რომლებიც არჩილ ტატუნაშვილთან ერთად 22 თებერვალს დააკავეს, მოგვიანებით კი გაანთავისუფლეს, თუმცა საბუთები ჩამოართვეს და ამის გამო ისინი საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლას ვერ ახერხებენ.
აღნიშნულ თემებზე დასმულ კითხვებზე ქართულმა მხარემ პასუხები ვერ მიიღო. ოსურმა მხარემ ვერ დააკონკრეტა თუ როდის შეძლებენ ცხედრის გადმოცემას. მიზეზად კი ექსპერტიზა დაასახელეს და აღნიშნეს, რომ ცხედარი ოჯახს ექსპერტიზის დასკვნასთან ერთად გადმოეცემა.
ვინაიდან ამ ორ უმთავრეს საკითხებზე ქართულმა მხარემ პასუხები ვერ მიიღო, დღის წესრიგში შესული სხვა თემების განხილვა საჭიროდ აღარ მიიჩნია და შეხვედრის დატოვების გადაწყვეტილება მიიღო. იგი მხოლოდ მას შემდეგ განახლდება, რაც აღნიშნულ საკითხებზე პასუხების მიღება შესაძლებელი გახდება.

В Эргнети состоялась очередная 85-ая встреча в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты (IPRM). Основной темой встречи была смерть Арчила Татунашвили и передача двух задержанных граждан Грузии Левана Куташвили и Иосеба Павлиашвили, которые были задержаны вместе с Арчилом Татунашвили 22 февраля. Позже их освободили, отобрав документы, так что они не смогут перейти на контролируемую Грузией территорию.
На встрече грузинская сторона ни на один из вопросов не получила ответа. Осетинская сторона не ответила, когда тело Арчила Татунашвили будет передано семье. Причиной было названо проведение экспертизы и было отмечено, что тело будет передано семье вместе с заключением экспертизы.
Поскольку грузинская сторона не получила ответов по этим двум основным вопросам, грузинская сторона не стала обсуждать другие темы повестки дня и в знак протеста покинула встречу. Встреча будет возобновлена только после получения ответов на данные вопросы.