შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია სოფელ დუისში პანკისის ხეობის მკვიდრ ქართული და ჩეჩნური ენის მასწავლებლებს შეხვდა და 8 მარტი მიულოცა.
ლაშა დარსალიას თქმით, ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობასთან ერთად, სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლება და ამავდროულად მშობლიური ენის სწავლების შენარჩუნება სახელმწიფო პოლიტიკის პრიორიტეტია. მან მასწავლებლებს, ამ საქმის თავდაუზოგავი მსახურებისათვის, მადლობა გადაუხადა.
„ჩემთვის დიდი პატივია დღეს შევხვდე იმ ადამიანებს, რომელთათვისაც როგორც სახელმწიფო, ასევე მშობლიური ენის ცოდნა მნიშვნელოვანი დატვირთვის მატარებელია. მისასალმებელია, რომ ქისტებმა, საქართველოში ცხოვრების პერიოდში ქართული კულტურის მრავალი ელემენტი შეითვისეს, მაგრამ საკუთარიც შეინარჩუნეს.
„ძალისხმევას არ დავიშურებთ, რომ ხელი შევუწყოთ სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესს. რომ თითოეული ჩვენი მოქალაქე, მიუხედავად ეთნიკური კუთვნილებისა, იყოს თანასწორი, ჰქონდეს თანაბარი შესაძლებლობები და იყოს ჩართული საზოგადოებრივი ცხოვრების ნებისმიერ სფეროში,“ - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ.

Lasha Darsalia congratulated the teachers of Pankisi on March 8
The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Lasha Darsalia met with Georgian and Chechen language teachers from Pankisi Gorge in the village of Duisi and congratulated them on March 8.
According to Lasha Darsalia, together with access to quality education, raising the level of knowledge of the state language and at the same time preserving the teaching of native language is a priority of state policy. He thanked the teachers for their hard work in this direction.
"It is a great honor for me to meet today people who have the knowledge of the state as well as the native language, which is really very important. Kists of our country acquired many elements of Georgian culture and retained their own culture.
" We will do our best in order to support the process of civil integration. That each citizen, regardless of ethnicity, should be equal and have equal opportunities and be involved in our social life", - said the First Deputy State Minister.