შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია სოფელ დუისში პანკისის ხეობის მკვიდრ ქართული და ჩეჩნური ენის მასწავლებლებს შეხვდა და 8 მარტი მიულოცა.
ლაშა დარსალიას თქმით, ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობასთან ერთად, სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლება და ამავდროულად მშობლიური ენის სწავლების შენარჩუნება სახელმწიფო პოლიტიკის პრიორიტეტია. მან მასწავლებლებს, ამ საქმის თავდაუზოგავი მსახურებისათვის, მადლობა გადაუხადა.
„ჩემთვის დიდი პატივია დღეს შევხვდე იმ ადამიანებს, რომელთათვისაც როგორც სახელმწიფო, ასევე მშობლიური ენის ცოდნა მნიშვნელოვანი დატვირთვის მატარებელია. მისასალმებელია, რომ ქისტებმა, საქართველოში ცხოვრების პერიოდში ქართული კულტურის მრავალი ელემენტი შეითვისეს, მაგრამ საკუთარიც შეინარჩუნეს.
„ძალისხმევას არ დავიშურებთ, რომ ხელი შევუწყოთ სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესს. რომ თითოეული ჩვენი მოქალაქე, მიუხედავად ეთნიკური კუთვნილებისა, იყოს თანასწორი, ჰქონდეს თანაბარი შესაძლებლობები და იყოს ჩართული საზოგადოებრივი ცხოვრების ნებისმიერ სფეროში,“ - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ.

Лаша Дарсалия поздравил преподавателей Панкисского ущелья с праздником 8-ого марта
Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия встретился с преподавателями грузинского и чеченского языков, жителями села Дуиси Панкисского ущелья и поздравил их с праздником 8-ого марта.
По словам Лаши Дарсалия приоритетом государственной политики является повышение уровня знания государственного языка, а также обучение родному языку. Первый заместитель Государственного министра поблагодарил преподавателей за свою деятельность.
«Для меня сегодня большая честь встретиться с людьми, для которых знание государственного, а также родного языка имеет большое значение. Необходимо отметить, что этнические кистинцы приобрели элементы грузинской культуры проживая в Грузии, а также сохранили и свои собственные.
«Мы сделаем всё возможное для содействия процесса гражданской интеграции; каждый гражданин, независимо от этнической принадлежности должен иметь равные права и возможности, а также активно вовлечён в разные сферы общественной жизни страны», - отметил Лаша Дарсалия.