შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის განცხადება არჩილ ტატუნაშვილის ცხედრის გადმოსვენებასთან დაკავშირებით:
დღეს საღამოს, წითელი ჯვრის მეშვეობით გადმოგვეცა არჩილ ტატუნაშვილის ცხედარი. ცხედარს ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში ჩაუტარდება ექსპერტიზა, რის შემდეგაც მოხდება მისი გადასვენება ოჯახში, წილკანში.
ჩვენი ყველა შესაბამისი სახელმწიფო სტრუქტურა, ჩვენი პარტნიორები ინტენსიურად მუშაობდნენ ამ საკითხზე და ყველა შესაძლო მექანიზმი იქნა ამოქმედებული. მადლობას ვუხდით ყველას, ვინც წვლილი შეიტანა არჩილ ტატუნაშვილის ცხედრის გადმოსვენების საქმეში და გვინდა განვაცხადოთ, რომ აუცილებლად მოხდება ამ ტრაგიკული ფაქტის სათანადო გამოძიება. ამ მძიმე წუთებში კი, მნიშვნელოვანია ოჯახს და ახლობლებს მიეცეთ მიცვალებულის დატირებისა და მასთან გამომშვიდობების საშუალება, ხოლო სახელმწიფოს და საზოგადოებას - ღირსეული პატივი მივაგოთ მას.

Заявление Аппарата Государственного министра о передаче тела Арчила Татунашвили
Заявление Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия о передаче тела Арчила Татунашвили:
Сегодня вечером при посредничестве Международного Комитета Красного Креста нам было передано тело Арчила Татунашвили. Экспертиза тела пройдет в Национальном бюро судебной экспертизы имени Левана Самхараули, после чего тело Арчила Татунашвили будет передано семье в Цилкани.
Все соответствующие государственные структуры, наши партнеры интенсивно работали над этим вопросом и все возможные механизмы были задействованы. Благодарю всех, кто внес свой вклад в дело передачи тела Арчила Татунашвили. Будет проведено соответствующее расследование этого трагического факта. В этот трудный момент важно, чтобы семья и родственники смогли попрощаться с ним, а государство и общество выразили ему должное почтение и уважение.