ქეთევან ციხელაშვილი: „ჩვენი ამოცანაა თითოეული ჩვენი მოქალაქის შემოქმედებისა და ნიჭის პოპულარიზაცია“
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში მცხოვრები თანამედროვე, ცნობილი აზერბაიჯანელი მხატვრების გამოფენას დაესწრო.
აზერ მოსაოღლუს, ალი ალიევის, რასიმ გასანოვისა და რიზვან ისმაილოვის სხვადასხვა თემატიკაზე შესრულებულ ნამუშევრებს გიორგი ლეონიძის სახელობის ქართული ლიტერატურის სახელმწიფო მუზეუმმა უმასპინძლა. ახალგაზრდა მხატვრებს დღემდე არაერთ გამოფენაში აქვთ მონაწილეობა მიღებული.
“მინდა დავადასტურო სახელმწიფოს მზაობა იმის თაობაზე, რომ ჩვენი ამოცანა გახლავთ თითოეული ჩვენი მოქალაქის, განურჩევლად ეთნიკური წარმომავლობისა, შემოქმედების, ნიჭის, ნამუშევრების წარმოჩენა და პოპულარიზაცია. ხელოვნების ენას ეთნიკური ნიშანი არ გააჩნია. იგი საერთაშორისო ენაა. თუმცა, მეორეს მხრივ, ეს არის საშუალება, რომ კულტურული თვითმყოფადობა გამოხატო და ვფიქრობ, რომ დღეს ეს ყველაფერი ერთადაა თავმოყრილი - ნიჭი და კულტურული თვითმყოფადობის წარმოჩენა.
“თქვენ იცით, რომ სამოქალაქო ინტეგრაციისა და თანასწორობის სახელმწიფო პოლიტიკის ამოცანა ის გახლავთ, რომ გვქონდეს ქვეყანა, ჩვენი საერთო სამშობლო, სადაც თითოეული ჩვენგანი, განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური წარმომავლობისა, თანასწორია. სახელმწიფო ყველაფერს აკეთებს და მომავალშიც გააკეთებს იმისათვის, რომ ყველას ჰქონდეს შესაძლებლობა მაქსიმალურად ჩაერთოს ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში. იქნება ეს პოლიტიკური, ეკონომიკური, კულტურული თუ ა.შ.“ - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ახალგაზრდა მხატვრისათვის, აზერ მოსაოღლუსათვის აღნიშნული გამოფენა მესამეა. მანამდე მისი ნამუშევრები რუსთავის მუზეუმსა და პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკაში გამოიფინა.
„ამ გამოფენაზე ჩემი ექვსი ნამუშევარია წარმოდგენილი. ჩემი ნამუშევრები ძირითადად გრაფიკული და სურრეალური ხასიათისაა. თემა კი ეკოლოგიური პრობლემები გახლავთ. ჩემს ნახატებში ცხოველებსაც და ადამიანებსაც ნიღბები უკეთიათ და ეს ერთგვარი პროტესტია გარემოს ეკოლოგიურად დაბინძურების გამო“,- განაცხადა მან.
გამოფენის ორგანიზატორია არასამთავრობო ორგანიზაცია „განვითარებისა და განათლების ცენტრი“. მხარდამჭერები - კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, ასევე მარნეულისა და გარდაბნის მუნიციპალიტეტის მერიები.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили посетила выставку современных известных азербайджанских художников, проживающих в Грузии.
В Государственном музее грузинской литературы имени Георгия Леонидзе состоялась выставка работ Азера Мосаоглу, Али Алиева, Расима Гасанова и Ризвана Исмаилова. Молодые художники не раз выставляли свои работы на многих выставках.
«Нашей задачей является популяризация творчества, таланта и показ работ каждого гражданина, независимо от этнического происхождения. Язык искусства не имеет этнического признака. Это международный язык. Однако, с другой стороны, это средство выражения культурной самобытности, и я думаю, что сегодня все это собрано вместе - талант и выявление культурной самобытности.
«Как известно, цель Государственной политики в области гражданской интеграции и равноправия состоит в том, чтобы у нас была страна, общая Родина, где каждый из нас, независимо от этнического или религиозного происхождения равноправен. Государство делает и сделает всё в будущем, чтобы каждый гражданин мог участвовать во всех сферах общественной жизни страны. Будет ли это политическая, экономическая или культурная деятельность», - отметила Кетеван Цихелашвили.
Для молодого художника Азера Мосаоглу данная выставка является третьей. До этого его работы были выставлены в музее г. Рустави и Национальной библиотеке Парламента Грузии.
«На этой выставке представлены шесть моих работ. Мои работы в основном графического и сюрреалистического характера. Темой работ являются экологические проблемы. На моих рисунках у животных и у людей на лицах маски, и это своего рода протест загрязнения окружающей среды », - заявил Азер Мосаоглу.
Выставка организована НПО «Центр развития и образования» при поддержке Министерства культуры и спорта Грузии, а также мэрий муниципалитетов г. Марнеули и г. Гардабани.