„გვეამაყება თითოეული თქვენთაგანი, მოხიბლული ვართ თქვენი აზროვნებით, ლოგიკითა და უნარებით. ვაფასებთ თქვენს ძალისხმევას და გვახარებს, რომ წლიდან წლამდე ასე ვითარდებით. გვინდა ეს პროექტი მომავალშიც გაგრძელდეს და გპირდებით, რომ ამაში პირადად დაგიჭერთ მხარს“,- ამ სიტყვებით მიმართა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა პროექტის „ახალგაზრდები გენდერული თანასწორობისათვის“ მონაწილეებს შემაჯამებელ ღონისძიებაზე.
პროექტის ფარგლებში, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა საქართველოს გაეროს ასოციაციასთან თანამშრომლობით განახორციელა, მოხალისე თანატოლ-განმანათლებლებმა ოჯახში ძალადობისა და ადრეული ქორწინების თემაზე 5 რეგიონის (15 მუნიციპალიტეტი) 66 სოფელში 200-მდე შეხვედრა ჩაატარეს, რომელთაც 6300 ბენეფიციარი დაესწრო.
შეხვედრები ჩატარდა ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ სამ რეგიონში - ქვემო ქართლში, სამცხე-ჯავახეთსა და კახეთში. ახალგაზრდებმა შეხვედრები გამართეს სხვადასხვა სამიზნე ჯგუფთან - მოსწავლეებთან, მასწავლებლებთან, მშობლებთან, თემის ლიდერებთან.
აღსანიშნავია, რომ შეხვედრები ჩატარდა სახელმწიფო ენაზე, საჭიროების შემთხვევაში კი დამხმარე ენად გამოიყენებოდა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა მშობლიური ენა. ეთნიკური უმცირესობების ენებზე მომზადდა და გავრცელდა შესაბამისი მასალები.

«Мы гордимся вами, вашим талантом. Мы ценим ваши усилия и радуемся, что из года в год Вы так развиваетесь. Мы хотим, чтобы этот проект продолжался, и я обещаю вам, что лично поддержу вас в этом вопросе», - обратилась на итоговом мероприятии к участникам проекта «Молодежь за гендерное равенство» Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили.
В рамках проекта, который был осуществлён Аппаратом государственного министра при сотрудничестве с Ассоциацией ООН Грузии, волонтёры-преподаватели провели около 200 встреч в 66 сёлах (15 муниципалитетов) 5 регионов по вопросам бытового насилия и ранних браков, в которых приняли участие 6300 бенефициаров.
Встречи проводились в трех регионах: Квемо Картли, Самцхе-Джавахети и Кахети, где компактно проживают представители этнических меньшинств. Молодежь провела встречи с разными целевыми группами - со студентами, учителями, родителями и руководителями общин.
Примечательно, что встречи проводились на государственном языке, а в случае необходимости в качестве вспомогательного языка использовался родной язык представителей этнических меньшинств. Соответствующие материалы были подготовлены и распространены на языках этнических меньшинств.