შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია National War College-ს დელეგაციას შეხვდა.
შეხვედრის მიზანი ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მდგომარეობის გაცნობა იყო. სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ სტუმრებს განგრძობადი ოკუპაციის შედეგად ჰუმანიტარული და უსაფრთხოების კუთხით შექმნილი გამოწვევების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია. ისაუბრა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობის პრობლემებსა და გამოწვევებზე, რომელთან გამკლავება მათ ყოველდღიურად უხდებათ.
საუბარი საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკასაც შეეხო. ლაშა დარსალიამ National War College-ს სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ გააცნო და ინიციატივის ძირითად მიმართულებებსა და მიზანზე ისაუბრა. ხაზი გაუსვა იმ შეღავათებსა და სარგებელს, რომელთაც იგი მოიაზრებს. მიმოიხილეს თუ რა კონკრეტულ სიკეთეებს მოუტანს ინიციატივის განხორციელება ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებ ადამიანებს.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს მთავრობამ გასულ კვირას წარმოადგინა ინიციატივა, რომლის მიზანი გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობის წახალისება, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთში მცხოვრებთათვის ჰუმანიტარული და სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებაა.

The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Lasha Darsalia met with the delegation of NATIONAL WAR COLLEGE.
The aim of the meeting was to get acquainted with the situation in the occupied territories. The First Deputy Minister of State informed the guests about humanitarian and security challenges as a result of continuous occupation. He also talked about the problems of the population living in Abkhazia and the Tskhinvali region.
The conversation also touched upon the Georgian Government's peace policy. Lasha Darsalia introduced the National War College delegation with the new peace initiative "A Step for a Better Future" and talked about the main directions and goals of the initiative. He emphasized those benefits that this initiative is considering. They also reviewed the specific benefits of the initiative to the people living on the occupied territories.
Last week the Government of Georgia presented an initiative which aims an encouraging of trade across the dividing lines, improving humanitarian and social-economic conditions for residents of Abkhazia and Tskhinvali region / South Ossetia