შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია National War College-ს დელეგაციას შეხვდა.
შეხვედრის მიზანი ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მდგომარეობის გაცნობა იყო. სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ სტუმრებს განგრძობადი ოკუპაციის შედეგად ჰუმანიტარული და უსაფრთხოების კუთხით შექმნილი გამოწვევების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია. ისაუბრა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობის პრობლემებსა და გამოწვევებზე, რომელთან გამკლავება მათ ყოველდღიურად უხდებათ.
საუბარი საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკასაც შეეხო. ლაშა დარსალიამ National War College-ს სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ გააცნო და ინიციატივის ძირითად მიმართულებებსა და მიზანზე ისაუბრა. ხაზი გაუსვა იმ შეღავათებსა და სარგებელს, რომელთაც იგი მოიაზრებს. მიმოიხილეს თუ რა კონკრეტულ სიკეთეებს მოუტანს ინიციატივის განხორციელება ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებ ადამიანებს.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს მთავრობამ გასულ კვირას წარმოადგინა ინიციატივა, რომლის მიზანი გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობის წახალისება, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთში მცხოვრებთათვის ჰუმანიტარული და სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებაა.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия встретился с делегацией National War College.
Целью встречи было ознакомление с существующей ситуацией на оккупированных территориях. Заместитель государственного министра проинформировал представителей делегации о вызовах в области гуманитарной деятельности и по вопросам безопасности в условиях непрерывной оккупации. Лаша Дарсалия обсудил проблемы и вызовы населения, проживающего в Абхазии и Цхинвальском регионе, с которыми им приходится сталкиваться ежедневно.
На встрече также рассмотрели мирную политику Правительства Грузии. Первый заместитель Государственного министра ознакомил представителей делегации с новой мирной инициативой «Шаг к лучшему будущему» и отметил основные направления и цели мирной инициативы, а также подчеркнул те льготы и блага, которые включает инициатива. На встрече рассмотрели те конкретные блага, которые принесёт реализация новой инициативы населению проживающему на оккупированных территориях.
Напомним, что на прошлой неделе Правительство Грузии представило новую инициативу, целью которой является поощрение торговли через разделительные линии, улучшение гуманитарного и социально-экономического положения населения, проживающего в Абхазии и Цхинвальском регионе/Южной Осетии.