რუსთაველის თეატრში კონკურსის "ჩემი პირველი ქართული როლი" გამარჯვებულები დაჯილდოვდნენ
სახელმწიფო ენის პოპულარიზაციის მიზნით, არაქართულენოვანი ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების/სექტორების მოსწავლეებისთვის ქართულენოვანი სპექტაკლების კონკურსი სახელწოდებით „ჩემი პირველი ქართული როლი“ ჩატარდა.
კონკურსის მიზანი ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი მოსწავლეებისთვის ქართული ენის შესწავლის ხელშეწყობა, სახელმწიფო ენაზე სამეტყველო კომპეტენციების განვითარება და შემოქმედებითი უნარების გამოვლენა იყო.
საკონკურსო ნამუშევრების (სპექტაკლების) შეფასების კომისიის მიერ  სამი საპრიზო ადგილი (I, II, III) და ჟიურის სიმპათია გამოვლინდა.  პირველის ადგილის მფლობელი, საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფელ დუზაგრამის საჯარო სკოლა გახდა, მეორე ადგილი  თბილისის №96 საჯარო სკოლამ დაიკავა, მესამე ადგილი წილად ხვდა, ქალაქ ახალციხის №3 საჯარო სკოლას.  ჟიურის სიმპათია კი, გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფელ მუღანლოს საჯარო სკოლა გახდა.
კონკურსის გამარჯვებულებს დღეს რუსთაველის თეატრმა უმასპინძლა. მოსწავლეებმა თავიანთი სპექტაკლებიდან ფრაგმენტები წარმოადგინეს. დასასრულს კი ისინი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა, მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა და განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარემ, მარიამ ჯაშმა დააჯილდოვეს.
სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა დამსწრე საზოგადოებას დედაენის დღე მიულოცა და სახელმწიფო ენის ცოდნის მნიშვნელოაზე ისაუბრა.
„ბავშვებმა მართლაც ძალიან შთამბეჭდავი სპექტაკლები მოამზადეს. ვფიქრობ, რომ ეს არის საუკეთესო გზა, შემოქმედებითი გზა იმის ხაზგასასმელად, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია  ქართული ენის, სახელმწიფო ენის ფლობა ნებისმიერისათვის, რათა წარმატებული იყოს ყველა სფეროში. ბავშვები ამას ძალიან კარგად აცნობიერებენ. ეს არის ჩვენი სახერლმწიფოებრიობისა და თავისუფლების ერთ-ერთი უმთავრესი სვეტი.  ამისათვის იბრძოდნენ ჩვენი წინაპრები, სხვადასხვა ეთნიკური წარმომავლობისა და რელიგიური კუთვნილების ადამიანები, რომ ქართული ენა შეენარჩუნებინათ, გადაერჩინათ და განევითარებინათ.
„რა თქმა უნდა, დღეს ჩვენი ვალია, რომ ამ ჩვენს უნიკალურ სიმდიდრეს გავუფრთხილდეთ, შევქმნათ ყველა შესაძლებლობა, რომ ნებისმიერ ჩვენს მოქალაქეს ჰქონდეს სახელმწიფო ენის სრულფასოვნად შესწავლის შესაძლებლობა. ბუნებრივია, მშობლიურ ენასთან ერთად, საკუთარი თვითმყოფადოის შენარჩუნების პარალელურად, რადგან მართლაც ესაა გასაღები წარმატებისაკენ ჩვენს საერთო სამშობლოში - საქართველოში“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
კონკურსის ორგანიზატორი იყო საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან და კულტურისა და სპორტის  სამინისტროსთან  ერთად.

Прошла церемония награждения победителей конкурса «Моя первая грузинская роль»
14 апреля состоялся конкурс спектаклей на грузинском языке под названием «Моя первая грузинская роль»  для популяризации государственного языка среди учеников негрузиноязычных общеобразовательных учебных заведений/секторов.
Целью конкурса было  содействие изучению грузинского языка, развитию речи, а также проявление творческих способностей на государственном языке у учеников - представителей этнических меньшинств.
Три призовых места и симпатия жюри были выявлены специальной комиссией по оценке конкурсных работ (спектаклей). Первое место получила публичная школа села Дузаграма муниципалитета Сагареджо; второе место заняла публичная школа № 96 г. Тбилиси, а третье место - публичная школа № 3  в г. Ахалцихе. А симпатию жюри получила публичная школа села Муганло муниципалитета Гардабани.
Победители конкурса выступили в Грузинском государственном академическом театре имени Шота Руставели. Ученики школ представили фрагменты своих спектаклей. В завершении мероприятия участников наградили Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили, Министр образования и науки Грузии Михеил Чхенкели, Заместитель министра образования и науки Грузии Лия Гигаури и Председатель парламентского комитета по образованию, науке и культуре Мариам Джаши.
Государственный министр  Грузии Кетеван Цихелашвили поздравила всех присутствующих  с Днем государственного языка и отметила  важность знания грузинского языка.
«Дети действительно подготовили впечатляющие постановки. Я думаю, что творческий путь - это лучший способ, чтобы подчеркнуть, насколько важным является знание грузинского языка, государственного языка для любого человека, чтобы быть успешным во всех сферах общественной жизни. Дети очень хорошо осознают это. Это является одним из главных элементов нашей государственности и свободы. Ради этого воевали наши предки, представители разных этносов и религий, для того чтобы спасти, сохранить и развить грузинский язык.
Мы обязаны заботиться об уникальном культурном богатстве, создавая все возможности, чтобы у любого гражданина Грузии была возможность изучить государственный язык. Наряду с этим параллельно сохраняя свой родной язык и собственную идентичность, что является ключом успеха для нашей Родины -  Грузии», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Организаторами конкурса были Министерство образования и науки Грузии, Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия при поддержке Министерства культуры и спорта Грузии.