ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში მცხოვრებ ეზიდებს ჩარშამა სარსალეს დღესასწაულს ულოცავს
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში მცხოვრებ ეზიდებს ჩარშამა სარსალეს დღესასწაულს ულოცავს.
„მინდა მოგილოცოთ ეს უძველესი დღესასწაული - ჩარშამა სარსალე, რომელიც ახალი წლისა და ახალი სიცოცხლის დაწყებას მოასწავებს. ამ დღესასწაულთან ერთად შემოსულიყოს თქვენს ოჯახებში სიკეთე, ხვავი და ბარაქა. ჩვენ ყველას ერთი რამ გვინდა - მშვიდობა საერთო სამშობლოში, საქართველოში. დაე ეს დღე ყოფილიყოს ჩვენი ქვეყნისათვის მშვიდობისა და კეთილდღეობის მომტანი“,- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ჩარშამა სარსალე ეზიდთა უმთავრესი დღესასწაულია და ახალი წლის დადგომას აღნიშნავს. იგი განახლების, გაზაფხულის დადგომისა და ნაყოფიერების სიმბოლოა. დღესასწაული სათავეს შუამდინარეთის კულტებიდან იღებს.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили поздравляет, проживающих в Грузии, езидов с праздником “Чаршама сарсале”.
«Поздравляю Вас с древним праздником, который предвещает начало нового года, новой жизни. Желаю вашим семьям добра, изобилия и богатства. Нам всем нужно - мира на нашей Родине - Грузии. Пусть этот день принесёт мир и благополучие нашей стране», - заявила Кетеван Цихелашвили.
«Чаршама сарсале» - это главный праздник езидов, который означает начало Нового года. Праздник является символом обновления, начала весны и плодородия, который восходит к древнейшим культам Месопотамии.