შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი „ნატოს დღეები 2018“ ფარგლებში მშობლიურ, ქუთაისის მე-3 საჯარო სკოლას ეწვია.
სახელმწოფო მინისტრი სკოლის მოსწავლეებს და პედაგოგებს საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური მისწრაფების მნიშვნელობის შესახებ ესაუბრა.
„დღეს ვიმყოფები ჩემს მშობლიურ ქუთაისში, ვხვდები ჩემს მასწავლებლებს და ამ სკოლის ძალიან ნიჭიერ მოსწავლეებს. მიხარია, რომ ჩემს მშობლიურ სკოლაში დაბრუნების შესაძლებლობა მომეცა, ძალიან მეამაყება, რომ ქუთაისის მესამე საშუალო სკოლის კურსდამთავრებული ვარ.
პედაგოგებთან და მოსწავლეებთან ვისაუბრეთ საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური კურსის მნიშვნელობის შესახებ, ასევე, როგორ ვუმკლავდებით იმ მთავარ გამოწვევას, რომელიც ჩვენს ქვეყანას გააჩნია გადაუჭრელი კონფლიქტების სახით. ჩვენი სამინისტრო კურირებს საკითხებს, რომლებიც სამშვიდობო პოლიტიკას ეხება, ბუნებრივია ჩვენი საუბარი ამ თემასაც შეეხო. ახალგაზრდებმა უნდა იცოდნენ , რა კეთდება იმისთვის, რომ მომავალში მათ იცხოვრონ ერთიან, განვითარებულ საქართველოში“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა
მოსწავლეებმა სახელმწიფო მინისტრს სკოლის შემოქმედებით ცხოვრებაც გააცნეს: დაათვალიერებინეს საკუთარი ნახატები, შეასრულეს საკონცერტო ნომრები.
საგანმანათლებლო პროექტს „დაბრუნება სკოლაში“, საინფორმაციო ცენტრი ნატოს და ევროკავშირის შესახებ ახორცილებს. უკვე მეოთხე წელია აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომადგენლები მშობლიურ სკოლებში მოსწავლეებთან და პედაგოგებთან შეხვედრებს მართავენ და მათ საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის მნიშვნელობის შესახებ ინფორმაციას აწვდიან.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили в рамках «Дни НАТО 2018» посетила свою родную, публичную школу №3 в г.Кутаиси.
Государственный министр рассказала ученикам и педагогам о важности европейских и евроатлантических стремлений Грузии.
«Сегодня я нахожусь в своем родном городе Кутаиси, встречаюсь со своими педагогами и очень талантливыми учениками этой школы. Я рада, что у меня появилась возможность вернуться в свою родную школу, я очень горжусь, что являюсь выпускницей публичной школы №3 г.Кутаиси.
Мы говорили с учениками и педагогами о важности европейского и евроатлантического курса Грузии и о том, как мы справляемся с главным вызовом, который существует в нашей стране - неразрешенные конфликты. Наш Аппарат курирует вопросы, которые касаются мирной политики Грузии, на встрече мы затронули и эту тему. Молодые люди должны знать, что делается, для того чтобы они в будущем жили в единой, развитой Грузии», - заявила Государственный министр.
Ученики ознакомили Государственного министра с творческой жизнью школы, посмотрели картины и исполнили музыкальные номера.
Образовательный проект «Возвращение в школу» осуществляется Информационным центром НАТО и ЕС. Уже четвертый год представители исполнительных и законодательных органов проводят встречи с учениками и педагогами в своих родных школах и предоставляют информацию о важности интеграции Грузии в европейские и евроатлантические структуры.