შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი თბილისში ვიზიტად მყოფ ევროპარლამენტის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის ქვეკომიტეტის ჯგუფის წევრებს შეხვდა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებს ახალი სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ გააცნო და ყველა იმ ასპექტზე ისაუბრა, რასაც ინიციატივა გულისხმობს.
ქეთევან ციხელაშვილმა შეხვედრას მნიშვნელოვანი უწოდა და განაცხადა, რომ აღნიშნულ ჯგუფთან უსაფრთხოებისა და გადაუჭრელი კონფლიქტის პრობლემატიკაზე საუბარი მანამდეც ყოფილა.
„ვისაუბრეთ არსებულ სიტუაციაზე, იმ გამოწვევებზე, რომლებიც ჩვენ და ჩვენს მოსახლეობას ყოველდღიურად გვექმნება. ასევე, იმ ძალისხმევაზე, რასაც საქართველოს მთავრობა ახორციელებს.
“საუბარი აგრეთვე შეეხო ახალ სამშვიდობო ინიციატივებს, რომელიც პირველი მოსმენით პარლამენტის პლენარულ სესიაზე დამტკიცებულ იქნა. ვფიქრობთ, რომ ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯი სამშვიდობო პოლიტიკის ფარგლებში. მას უკვე გააჩნია ევროკავშირის ძალიან მნიშვნელოვანი და ცალსახა მხარდაჭერა.
„ევროპარლამენტი მუშაობს, რომ უახლოეს მომავალში იქნას მიღებული სპეციალური რეზოლუცია საქართველოზე, კონფლიქტზე, არსებულ სიტუაციასა და იმ მხარდაჭერაზე, რომელსაც ევროკავშირი გვიცხადებს კონფლიქტის მშვიდობიანი გადაჭრის საკითხებში. რა თქმა უნდა, ჩვენთვის ასეთი რეზოლუციის მიღება ძალიან მნიშვნელოვანია და ამოცანა ახლა ის გახლავთ, რომ ჩვენი მეგობრები ევროპარლამენტიდან მაქსიმალურად ობიექტურად ინფორმირებულები იყვნენ. ამ ვიზიტის ფარგლებში მათ არაერთი მნიშვნელოვანი შეხვედრა აქვთ დაგეგმილი. აპირებენ ჩავიდნენ ხელოვნური გამყოფ ხაზთან. ვფიქრობ, მათთვის ასეთი ინფორმაციის მიწოდებით შესაძლებელი იქნება სიტუაცია ობიექტურად აისახოს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с членами группы подкомитета по вопросам безопасности и обороны Европарламента, которые находятся в Тбилиси.
На встрече Государственный министр ознакомила членов группы с новой мирной инициативой «Шаг к лучшему будущему» и отметила все аспекты, которые включает инициатива.
Кетеван Цихелашвили подчеркнула важность встречи и заявила, что и ранее обсуждала проблему безопасности и неразрешенного конфликта с данной группой.
«Мы говорили о существующей ситуации, о вызовах, с которыми мы и наше население ежедневно сталкивается, а также об усилиях Правительства Грузии.
«На встрече также рассмотрели новые мирные инициативы, которые были одобрены на первом слушании пленарного заседания Парламента Грузии. Мы считаем, что это очень важный шаг в рамках мирной политики. У инициатив есть очень важная поддержка ЕС.
«Европейский парламент работает над принятием в ближайшее время специальной резолюции по Грузии, конфликтам в Грузии, текущей ситуации и поддержке мирного урегулирования конфликта. Конечно, такая резолюция очень важна для нас, и теперь задача состоит в том, чтобы наши друзья из Европейского парламента были как можно объективнее информированы. В рамках визита запланировано ряд встреч. Члены группы намереваются посетить искусственно созданные разделительные линии. Представленная ситуация поможет им объективно оценить создавшуюся ситуацию», - отметила Кетеван Цихелашвили.