შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია უკრაინის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიებისა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრთან ვადიმ ჩერნიშთან ერთად სოფელ ხურვალეთში გამყოფ ხაზთან ჩავიდა.
ისინი ადგილზე გაეცნენ არსებულ სიტუაციას და საქართველოს მოქალაქის დათა ვანიშვილისგან, რომლის სახლიც მავთულხლართების გავლების გამო ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მოექცა, პირადად მოისმინეს ინფორმაცია შექმნილი სირთულეების შესახებ.
ლაშა დარსალიამ ვიზიტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ ქართველ და უკრაინელ ხალხს შორის ბევრი საერთოა, მათ შორის პრობლემები, რომლებიც გამყოფ ხაზებთან მცხოვრებ ადამიანებს აწუხებთ.
„ამ ადგილას მოსვლა ყოველთვის საკმაოდ მძიმეა. როგორც უკრაინას, ისე საქართველოს გააჩნია ეს დიდი ტკივილი და ასეთ ადგილას უფრო მძაფრად იგრძნობა ოკუპაციის სიმძიმე. სტუმარმა თავისი თვალით ნახა თუ რას ნიშნავს გაყოფილი ოჯახები, გაყოფილი სახლები და გაყოფილი ეზოები და არსებულ ვითარებას უშუალოდ ადგილზე გაეცნო,“ - აღნიშნა ლაშა დარსალიამ.
საერთო პრობლემაზე ისაუბრა ვადიმ ჩერნიშმაც და აღნიშნა, რომ სიტუაცია მისთვის კარგად ნაცნობია.
“იგივე გრძნობები მაქვს, როგორც უკრაინასთან მიმართებაში. მოსახლეობა იტანჯება. ადამიანების ნორმალური ცხოვრების შესაძლებლობები ხელოვნურადაა შეზღუდული რუსეთის ფედერაციის მიერ. მათ აქვთ საყოფაცხოვრებო პრობლემები. ადგილობრივი მოსახლეობის მიმართ ბევრი გამოწვევა არსებობს პოლიტიკური მიზეზების გამო. 21-ე საუკუნეში ეს საშინელებაა. კოლეგებთან და საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლებთან ერთად გვექნება დისკუსიები ჩვენი გამოცდილებების შესახებ,“- განაცხადა ვადიმ ჩერნიშმა.
,,უკრაინის მთავრობის ტექნიკური დახმარება იძულებით გადაადგილების თემაზე საქართველოს გამოცდილების გაზიარების გზით’’ პროექტის ფარგლებში, ლტოლვილთა დანიის საბჭოს საქართველოსა და უკრაინის ოფისების ორგანიზებით და აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის მოსახლეობის, ლტოლვილთა და მიგრაციის ბიუროს (BPRM) დაფინანსებით, უკრაინის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიებისა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრის ვადიმ ჩერნიშის საქართველოში ვიზიტი ორ დღეს გასტანს.
ვიზიტის მიზანია მშვიდობის მშენებლობისა და ნდობის აღდგენის საკითხებზე საქართველოს მთავრობის, სამოქალაქო საზოგადოებისა და დონორი ორგანიზაციების გამოცდილების გაზიარება.
ვიზიტის ფარგლებში ხელი მოეწერება ურთიერთგაგებისა და თანამშრომლობის მემორანდუმს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრსა და უკრაინის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიებისა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრს შორის.

The First deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Lasha Darsalia together with Minister of Temporarily Occupied Territories and IDPs of Ukraine Vadim Chernysh visited the village of Khurvaleti along the dividing line.
They acquainted with the situation and got an information from the Georgian citizen Data Vanishvili whose house is on the occupied territory due to the installation of wire fences.
Lasha Darsalia talked about the importance of the visit and said that the Georgian and Ukrainian people have a lot of common problems, including the problems of people living along the dividing lines.
"It's always hard to come to this place. Both Ukraine and Georgia have this pain and the heaviness of occupation is stronger in such a place. The Minister with his eyes saw the divided families, separated houses and split yards", - said Lasha Darsalia.
Vadim Chernysh also talked about the common problems and noted that the situation is familiar to him.
"I have the same feelings as with Ukraine. The population is suffering. The opportunity of people’s normal life is artificially restricted by the Russian Federation. They have household problems. There are many challenges to the local population because of political reasons. This is terrible in the 21st century. We will have discussions with our colleagues and representatives of the Georgian government", - said Vadim Chernysh.
The visit of Vadim Chernysh to Georgia will last two days.
The aim of the visit is to share the experiences of Georgian government, civil society and donor organizations on peace and confidence building issues.
The memorandum of mutual understanding and cooperation will be signed between the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality and Minister of Temporary Occupied Territories and Internally Displaced Persons of Ukraine.