შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია უკრაინის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიებისა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრთან ვადიმ ჩერნიშთან ერთად სოფელ ხურვალეთში გამყოფ ხაზთან ჩავიდა.
ისინი ადგილზე გაეცნენ არსებულ სიტუაციას და საქართველოს მოქალაქის დათა ვანიშვილისგან, რომლის სახლიც მავთულხლართების გავლების გამო ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მოექცა, პირადად მოისმინეს ინფორმაცია შექმნილი სირთულეების შესახებ.
ლაშა დარსალიამ ვიზიტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ ქართველ და უკრაინელ ხალხს შორის ბევრი საერთოა, მათ შორის პრობლემები, რომლებიც გამყოფ ხაზებთან მცხოვრებ ადამიანებს აწუხებთ.
„ამ ადგილას მოსვლა ყოველთვის საკმაოდ მძიმეა. როგორც უკრაინას, ისე საქართველოს გააჩნია ეს დიდი ტკივილი და ასეთ ადგილას უფრო მძაფრად იგრძნობა ოკუპაციის სიმძიმე. სტუმარმა თავისი თვალით ნახა თუ რას ნიშნავს გაყოფილი ოჯახები, გაყოფილი სახლები და გაყოფილი ეზოები და არსებულ ვითარებას უშუალოდ ადგილზე გაეცნო,“ - აღნიშნა ლაშა დარსალიამ.
საერთო პრობლემაზე ისაუბრა ვადიმ ჩერნიშმაც და აღნიშნა, რომ სიტუაცია მისთვის კარგად ნაცნობია.
“იგივე გრძნობები მაქვს, როგორც უკრაინასთან მიმართებაში. მოსახლეობა იტანჯება. ადამიანების ნორმალური ცხოვრების შესაძლებლობები ხელოვნურადაა შეზღუდული რუსეთის ფედერაციის მიერ. მათ აქვთ საყოფაცხოვრებო პრობლემები. ადგილობრივი მოსახლეობის მიმართ ბევრი გამოწვევა არსებობს პოლიტიკური მიზეზების გამო. 21-ე საუკუნეში ეს საშინელებაა. კოლეგებთან და საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლებთან ერთად გვექნება დისკუსიები ჩვენი გამოცდილებების შესახებ,“- განაცხადა ვადიმ ჩერნიშმა.
,,უკრაინის მთავრობის ტექნიკური დახმარება იძულებით გადაადგილების თემაზე საქართველოს გამოცდილების გაზიარების გზით’’ პროექტის ფარგლებში, ლტოლვილთა დანიის საბჭოს საქართველოსა და უკრაინის ოფისების ორგანიზებით და აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის მოსახლეობის, ლტოლვილთა და მიგრაციის ბიუროს (BPRM) დაფინანსებით, უკრაინის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიებისა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრის ვადიმ ჩერნიშის საქართველოში ვიზიტი ორ დღეს გასტანს.
ვიზიტის მიზანია მშვიდობის მშენებლობისა და ნდობის აღდგენის საკითხებზე საქართველოს მთავრობის, სამოქალაქო საზოგადოებისა და დონორი ორგანიზაციების გამოცდილების გაზიარება.
ვიზიტის ფარგლებში ხელი მოეწერება ურთიერთგაგებისა და თანამშრომლობის მემორანდუმს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრსა და უკრაინის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიებისა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრს შორის.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия вместе с Министром по вопросам временно оккупированных территорий и внутренне перемещенных лиц Украины Вадимом Чернышом посетили разделительную линию в селе Хурвалети.
Они на месте ознакомились с существующей ситуацией и лично выслушали информацию о создавшихся сложностях от гражданина Грузии Давида Ванишвили, дом которого из-за установления заграждений оказался на оккупированной территории.
Лаша Дарсалия отметил важность визита и заявил, что у грузинского и украинского народа есть много общего, в том числе проблемы, которые беспокоят население, проживающее вдоль разделительных линий.
«Посетить это место всегда очень тяжело. Как у Украины, так и Грузии существует большая боль, а тяжесть оккупации в таких местах чувствуется сильнее. Министр своими глазами увидел, что означает разделенные семьи, разделенные дома и дворы и ознакомился с существующей ситуацией непосредственно на месте», - заявил Лаша Дарсалия.
Об общей проблеме говорил Вадим Черныш и отметил, что данная ситуация ему хорошо знакома.
«У меня такие же чувства, как в отношении Украины. Население страдает. Возможности нормальной жизни людей искусственно ограничены Российской Федерацией. У населения есть бытовые проблемы. Местное население испытывает вызовы по политическим причинам. Это ужасно в 21 веке. С нашими коллегами и представителями Правительства Грузии мы обсудим наш опыт», - отметил Вадим Черныш.
Визит состоялся в рамках проекта «Техническая помощь Правительству Украины на тему внутренне перемещенных лиц путем обмена опытом Грузии», который был организован офисами Грузии и Украины Совета по делам беженцев Дании при финансовой поддержке бюро госдепартамента США по делам населения, беженцев и миграции (BPRM). Визит Министра по вопросам временно оккупированных территорий и внутренне перемещенных лиц Украины, Вадима Черныша в Грузии продлится два дня.
Целью визита был обмен опытом Правительства Грузии, гражданского общества и донорских организаций по вопросам строительства мира и восстановления доверия. В рамках визита был подписан меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве между Государственным министром Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Министром по вопросам временно оккупированных территорий и внутренне перемещенных лиц Украины.