გიგა ოთხოზორიას მკვლელობიდან ორი წელი გავიდა
"გიგა ოთხოზორიას შემზარავი მკვლელობა და ის ფაქტი, რომ მიუხედავად საქართველოს თუ საერთაშორისო პარტნიორების უდიდესი და შეუჩერებელი ძაალისხმევისა, მისი მკვლელი დღემდე დაუსჯელია, არის ოკუპაციის რეალური სახე", - ამის შესახებ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა განაცხადა.
"ორი წელი გავიდა გიგა ოთხოზორიას მკვლელობიდან, რამაც სრულიად საქართველო, თითოეული ჩვენგანი შეძრა.რთულია რამის თქმა, რაც ტკივილს შეუმსუბუქებს შვილმკვდარ მშობლებს, ქალბატონ ჯულიეტას და ბატონ ზურაბს, ნინოს, რომელმაც ღირსეული მეუღლე დაკარგა, ქეთის და აკაკის, ულამაზეს და უნიჭიერეს ბავშვებს, რომლებიც ობლად დარჩენისათვის გაიმეტეს.
"გიგა ოთხოზორიას შემზარავი მკვლელობა და ის ფაქტი, რომ მიუხედავად საქართველოს თუ საერთაშორისო პარტნიორების უდიდესი და შეუჩერებელი ძაალისხმევისა, მისი მკვლელი დღემდე დაუსჯელია, არის ოკუპაციის რეალური სახე; იმ სისასტიკისა და უსამართლობის, რამაც დავით ბაშარულის, არჩილ ტატუნაშვილის და მანამდე უამრავი ჩვენი რჩეული ახალგაზრდის სიცოცხლე შეიწირა.
"ჩვენ არ ვაპირებთ შევეგუოთ ან მოვდუნდეთ. ეს საკითხი იქნება მთავარი ყველა ფორმატში, ყველა შესაძლებლობისას, ყოველდღიურად, ვიდრე სამართალი აღსრულდება და მკვლელი სათანადოდ დაისჯება. ხოლო იმისთვის, რომ აღარასოდეს განმეორდეს, აღარ წაგვართვან ჩვენი გმირები და არ დააობლონ ოჯახები, აუცილებლად უნდა გავაგრძელოთ ძალისხმევა ოკუპაციის დასრულებისა და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისათვის"- აღნიშნავს სახელმწიფო მინისტრი.
დღეს გიგა ოთხოზორიას საფლავზე ოჯახის წევრებთან და ახლობლებთან ერთად  შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ზვიად ზვიადაძე იმყოფებოდა.
გიგა ოთხოზორია ე.წ. მესაზღვრემ რაშიდ კანჯი ოღლიმ  2016 წლის 19 მაისს ცეცხლსასროლი იარაღიდან გასროლით მოკლა. ქართულმა მართლმსაჯულებამ მას დაუსწრებლად 14 წლით თავისუფულების აღკვეთა მიუსაჯა.

«Ужасающее убийство Гиги Отхозория и тот факт, что, несмотря на большие усилия Грузии и международных партнеров, его убийца до сих пор не наказан - является настоящим лицом оккупации», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили.
«Прошло два года со времени убийства Гиги Отхозория, что потрясло абсолютно всю Грузию и  каждого из нас. Сложно, что то сказать, чтобы облегчить боль скорбящим родителям, г-же Джульете и г-ну Зурабу, Нино, которая потеряла достойного мужа, Кети и Акаки, красивым и умным детям, которые осиротели.
«Ужасающее убийство Гиги Отхозория и тот факт, что, несмотря на большие усилия Грузии и международных партнеров, его убийца до сих пор не наказан - является настоящим лицом оккупации; та жестокость и несправедливость, которая принесла в жертву жизни Давида Башарули, Арчила Татунашвили и многих других молодых людей. Мы не собираемся смириться и расслабиться.
«Этот вопрос будет главной темой в каждом формате, ежедневно, пока не будет исполнено правосудие, а убийца будет наказан должным образом. А для того чтобы это никогда не повторилось, чтобы никто никогда не отнял жизни наших героев и чтобы семьи не осиротели, мы должны продолжить наши усилия по прекращению оккупации и по мирному разрешению конфликта», - отметила Государственный министр.
Сегодня вместе с семьёй и родственниками Гиги Отхозория на кладбище присутствовал Звиад Звиададзе, руководитель департамента Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия.
19 мая 2016 года т.н. пограничник Рашид Канджи огли застрелил огнестрельным оружием Гигу Отхозория. Органы правосудия Грузии приговорили обвиняемого к 14 годам лишения свободы заочно.