გიგა ოთხოზორიას მკვლელობიდან ორი წელი გავიდა
"გიგა ოთხოზორიას შემზარავი მკვლელობა და ის ფაქტი, რომ მიუხედავად საქართველოს თუ საერთაშორისო პარტნიორების უდიდესი და შეუჩერებელი ძაალისხმევისა, მისი მკვლელი დღემდე დაუსჯელია, არის ოკუპაციის რეალური სახე", - ამის შესახებ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა განაცხადა.
"ორი წელი გავიდა გიგა ოთხოზორიას მკვლელობიდან, რამაც სრულიად საქართველო, თითოეული ჩვენგანი შეძრა.რთულია რამის თქმა, რაც ტკივილს შეუმსუბუქებს შვილმკვდარ მშობლებს, ქალბატონ ჯულიეტას და ბატონ ზურაბს, ნინოს, რომელმაც ღირსეული მეუღლე დაკარგა, ქეთის და აკაკის, ულამაზეს და უნიჭიერეს ბავშვებს, რომლებიც ობლად დარჩენისათვის გაიმეტეს.
"გიგა ოთხოზორიას შემზარავი მკვლელობა და ის ფაქტი, რომ მიუხედავად საქართველოს თუ საერთაშორისო პარტნიორების უდიდესი და შეუჩერებელი ძაალისხმევისა, მისი მკვლელი დღემდე დაუსჯელია, არის ოკუპაციის რეალური სახე; იმ სისასტიკისა და უსამართლობის, რამაც დავით ბაშარულის, არჩილ ტატუნაშვილის და მანამდე უამრავი ჩვენი რჩეული ახალგაზრდის სიცოცხლე შეიწირა.
"ჩვენ არ ვაპირებთ შევეგუოთ ან მოვდუნდეთ. ეს საკითხი იქნება მთავარი ყველა ფორმატში, ყველა შესაძლებლობისას, ყოველდღიურად, ვიდრე სამართალი აღსრულდება და მკვლელი სათანადოდ დაისჯება. ხოლო იმისთვის, რომ აღარასოდეს განმეორდეს, აღარ წაგვართვან ჩვენი გმირები და არ დააობლონ ოჯახები, აუცილებლად უნდა გავაგრძელოთ ძალისხმევა ოკუპაციის დასრულებისა და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისათვის"- აღნიშნავს სახელმწიფო მინისტრი.
დღეს გიგა ოთხოზორიას საფლავზე ოჯახის წევრებთან და ახლობლებთან ერთად  შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ზვიად ზვიადაძე იმყოფებოდა.
გიგა ოთხოზორია ე.წ. მესაზღვრემ რაშიდ კანჯი ოღლიმ  2016 წლის 19 მაისს ცეცხლსასროლი იარაღიდან გასროლით მოკლა. ქართულმა მართლმსაჯულებამ მას დაუსწრებლად 14 წლით თავისუფულების აღკვეთა მიუსაჯა.

"A terrifying murder of Giga Otkhozoria and the fact that despite the great and unstoppable efforts of the international partners, his murderer is still has not yet been punished, is the real face of the occupation", - said the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili.
"Two years have passed since the murder of Giga Otkhozoria, which shocked the whole Georgia, each of us. It is hard to say anything to Julietta and Mr. Zurab, who lost their son. To Nino, who has lost a worthy husband, to Keti and Akaki, who lost their father.
A terrifying murder of Giga Otkhozoria and the fact that despite the great and unstoppable efforts of the international partners, his murderer is still has not yet been punished, is the real face of the occupation. The face of the brutality and injustice which victims are Davit Basharuli, Archil Tatunashvili and so many of our young people.
"We are not going to accept this or relax. This issue will be the main in every format, every day, until justice is executed and the murderer will be punished properly. And in order not to repeat such tragedies and not lose our heroes again, we must continue our efforts to end the occupation and peacefully resolve the conflict", - said the State Minister.
Today Zviad Zviadadze, the Head of Department of the Office of State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality, visited the grave of Giga Otkhozoria together with the members of his family.
Giga Otkhozoria was killed by the so called border guard Rashid Kandhi Oghli on May 19, 2016. The Georgian judiciary sentenced him to 14 years imprisonment in absentia.