შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ტექნოპარკში პლატფორმის “დიალოგი მომავალ თაობასთან” ფარგლებში ახალგაზრდებს შეხვდა და მათთან სახელმწიფოს შერიგების პოლიტიკის აქტუალური საკითხები, ახალი სამთავრობო ინიციატივა “ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ”, სამოქალაქო თანასწორობისა და ეთნიკური უმცირესობების ინტეგრაციის ძირითადი პრიორიტეტები და გამოწვევები განიხილა.
ქეთევან ციხელაშვილის თქმით, ახალგაზრდებთან შეხვედრა ყოველთვის მნიშვნელოვანია, ვინაიდან ქვეყნის მომავალი მათ ხელშია.
„ამ კვირაში ჩვენი დემოკრატიული სახელმწიფოებრიობის ასი წლის იუბილეს აღვნიშნავთ, თუმცა, ჩვენ ყველას ძალიან კარგად გვესმის, რომ ეს ბრძოლა ჯერ დასრულებული არ არის, რადგან ჩვენი ტერიტორიების 20 %-ზე მეტი კვლავ ოკუპირებულია. ეს ჩვენი უსაფრთხოების მთავარ გამოწვევად რჩება და რა თქმა უნდა, ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ მთლიანად საზოგადოებისა და განსაკუთრებით ახალგაზრდების ძალისხმევა მიმართული იყოს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისაკენ.
„დღეს ჩვენს სამშვიდობო პოლიტიკაზე ვისაუბრე, მის მთავარ მიმართულებებზე და რა თქმა უნდა, ახალ სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც დიდწილად სწორედ ახალგაზრდებს ეხება და მათ ჩართულობას გულისხმობს. კიდევ ერთხელ ვუსვამ ხაზს იმას, რომ ჩემთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი ახალგაზრდებთან კომუნიკაციაა. იმედი მაქვს, რომ ეს თაობა იქნება ყველაზე წარმატებული ხიდების მშენებლობაში, რაც ასე სჭირდება შერიგების პროცესს“,- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიება გაეროში საქართველოს ახალგაზრდობის წარმომადგენლის გიორგი ტუმასიანის ორგანიზებით გაიმართა. პლატფორმის “დიალოგი მომავალ თაობასთან” მიზანია ხელისუფლებისა და ახალგაზრდობის პირდაპირი სტრატეგიული კომუნიკაციის გაუმჯობესება, რომელშიც მონაწილეობას იღებენ ახალგაზრდები როგორც დედაქალაქიდან, ისე რეგიონებიდან.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили в технопарке, в рамках платформы «Диалог с будущим поколением», встретилась с  молодёжью и рассмотрела актуальные вопросы политики примирения, новую инициативу Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему», основные приоритеты и вызовы гражданского равноправия и интеграции этнических меньшинств.
По словам Кетевана Цихелашвили, встреча с молодежью всегда важна, т.к. будущее страны находится в их руках.
«На этой неделе мы отмечаем столетнюю годовщину нашей демократической государственности, хотя все мы хорошо понимаем, что этот бой еще не закончился, т.к. более 20% наших территорий по-прежнему оккупированы. Это остается серьезным вызовом для нашей безопасности, и, конечно, крайне важно, чтобы усилия общества и особенно молодежи были направлены на мирное урегулирование конфликта.
Сегодня я говорила о нашей мирной политике, о ее основных направлениях и, конечно, о новой мирной инициативе «Шаг к лучшему будущему», которая касается в основном молодёжи и подразумевает их участие. Я еще раз подчеркиваю, что общение с молодежью очень важно для меня. Надеюсь, что это поколение станет самым успешным в  строительстве мостов, что так необходимо процессу примирения», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Мероприятие было организовано представителем молодёжи Грузии в ООН Георгием Тумасяном. Целью платформы «Диалог с будущим поколением» является улучшение прямого стратегического общения между Правительством и молодежью, в котором принимают участие молодые люди как из столицы, так и из регионов Грузии.