ქვემო ქართლის, კახეთისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში სახელმწიფო პროგრამების შესახებ საინფორმაციო კამპანია იწყება
6 ივნისი 2018
ქვემო ქართლში სახელმწიფოს რწმუნებულის-გუბერნატორის ადმინისტრაციაში ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში დაგეგმილი საინფორმაციო კამპანიის პრეზენტაცია გაიმართა, რომელიც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კოორდინირებით განხორციელდება.
საინფორმაციო კამპანია სახელმწიფო პროგრამებისა და სერვისების შესახებ რეგიონის მოსახლეობის მაქსიმალურ ინფორმირებულობას ითვალისწინებს. მისი მიზანია თითოეულმა მოქალაქემ, მისთვის გასაგებ ენაზე, მიიღოს ინფორმაცია იმ სიკეთეებისა და შესაძლებლობების შესახებ, რომელთაც სახელმწიფო მათ სხვადასხვა მიმართულებით სთავაზობს. აგრეთვე, თანაბრად და თანასწორად იყოს ჩართული საზოგადოებრივი ცხოვრების ყველა სფეროში, რაც ასევე გათვალისწინებულია ეთნიკური უმცირესობების მიმართ სახელმწიფო პოლიტიკით.
საინფორმაციო კამპანია 11 ივნისს გარდაბნისა და მარნეულის მუნიციპალიტეტებიდან დაიწყება, სადაც საზოგადოებას სოფლის მეურნეობის პროექტებს გააცნობენ. 13 ივნისს მასში დმანისისა და ბოლნისის მუნიციპალიტეტები ჩაერთვებიან. ჯამში კი, კამპანიის ფარგლებში, დმანისის, ბოლნისის, წალკის, გარდაბნის, მარნეულისა და რუსთავის მოსახლეობას ამომწურავი ინფორმაციის მიღება შეძლებათ ჯანდაცვის, სოფლის მეურნეობის, სოციალური თუ ეკონომიკური პროგრამის შესახებ.
შერიგებისა და თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლაშა დარსალიამ, პრეზენტაციაზე, ქვემო ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულს-გუბერნატორს ინიციატივისა და ჩართულობისათვის მადლობა გადაუხადა და განაცხადა, რომ ქვეყანში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ინფორმირებულობისა და  ქვეყნის ცხოვრებაში მათი თანაბარი და სრულფასოვანი მონაწილეობის უზრუნველსაყოფად დროში გაწერილი თემატური გეგმაა შემუშავებული.
„სახელმწიფო ენის არაჯეროვანი ფლობა არის ის მნიშვნელოვანი ბარიერი, რაც სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესს აფერხებს. ამ პირობებში, სახელწიფომ უნდა უზრუნველყოს მოქალაქეთა ინფორმირება მათთვის გასაგებ ენაზე, რაც გათვალისწინებულია კიდეც როგორც სახელმწიფო პოლიტიკაში, ასევე ჩვენს მიერ დაგეგმილ აქტივობებში.
„წლის დასაწყისში გუბერნიასთან  მჭიდრო თანამშრომლობით ჩავატარეთ ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო კამპანია საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესიდან მომდინარე სარგებელთან დაკავშირებით. ასევე ოჯახში ძალადობასთან და ადრეულ ქორწინებასთან მიმართებაში. ახლა კი მათ სახელმწიფო სერვისებისა და პროგრამების შესახებ მივაწვდით ინფორმაციას“, - გააცხადა ლაშა დარსალიამ.
ღონისძიებას აგრეთვე ესწრებოდნენ ქვემო ქართლში სახელმწიფო რწმუნებული – გუბერნატორი გრიგოლ ნემსაძე,  გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე ზაზა ბოხუა, სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენელი ქვემო ქართლის რეგიონში მარიამ გვიდიანი, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიის წარმომადგენლები. შეხვედრა დისკუსიის რეჟიმში წარიმართა. არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა საკუთარი მოსაზრებები დააფიქსირეს და კითხვებზე ამომწურავი პასუხები მიიღეს.
ქვემო ქართლის შემდეგ საინფორმაციო კამპანია, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კოორდინირებით, სამცხე-ჯავახეთისა და კახეთის რეგიონებში, მათ შორის პანკისის ხეობაში აქტიურად გაგრძელდება.

В регионе Квемо Картли, в Администрации государственного уполномоченного – губернатора, состоялась презентация информационной кампании, которая запланирована в регионах, где компактно проживают представители этнических меньшинств. Информационная кампания будет осуществлена при координации Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия.
Кампания по государственным программам и сервисам предусматривает максимальную информированность населения региона. Целью кампании является предоставление информации каждому гражданину на понятном для него языке о преимуществах и возможностях, которые предлагает Государство. А также - равноправное участие граждан во всех сферах общественной жизни, что также предусматривается государственной политикой в отношении представиителей этнических меньшинств.
Информационная кампания начнется 11 июня в муниципалитетах Гардабани и Марнеули, где население будет проинформировано о проектах в области сельского хозяйства. 13 июня муниципалитеты Дманиси и Болниси подключатся к кампании. В целом, в рамках информационной кампании, население муниципалитетов Дманиси, Болниси, Цалка, Гардабани, Марнеули и Рустави смогут получить исчерпывающую информацию о программах в области здравоохранения, сельского хозяйства, также по социальным и экономическим вопросам.
На презентации, Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия поблагодарил государственного уполномоченного – губернатора региона Квемо Картли за участие в кампании и отметил, что разработан план по информированию и полноценному участию представителей этнических меньшинств, проживающих в стране.
«Незнание государственного языка является значительным барьером, который препятствует процессу гражданской интеграции. В данной ситуации Государство должно предоставлять гражданам информацию на понятном для них языке, что предусмотрено как государственной политикой, так и нашей запланированной деятельностью.
В начале года в тесном сотрудничестве с губернатором мы провели широкомасштабную информационную кампанию о благах, исходящих из европейских и евроатлантических интеграционных процессов. А также кампания была проведена по вопросам домашнего насилия и ранних браков. А сейчас мы предоставим информацию о государственных услугах и программах », - заявил Лаша Дарсалия.
В мероприятии также приняли участие Государственный уполномоченный – губернатор региона Квемо Картли Григол Немсадзе, Заместитель министра охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии Соломон Павлиашвили, Первый заместитель министра труда, здравоохранения и социальных дел Грузии Заза Бохуа, представитель офиса народного защитника в регионе Квемо Картли Мариам Гвидиани, представители неправительственных организаций и средств массовой информации. Встреча проходила в режиме дискуссии. Представители НПО высказали свое мнение и получили исчерпывающие ответы на вопросы. Данная информационная кампания проводится по инициативе Государственного уполномоченного – губернатора региона Квемо Картли при участии Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия.
После региона Квемо Картли информационная кампания при координации Аппарата Государственного министра Грузии активно продолжится в регионах Самцхе-Джавахети и Кахети, в том числе и в Панкисском ущелье.