შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით მარჯანიშვილის თეატრის სხვენში პანკისის ხეობის სოფელ დუისის საჯარო სკოლის მოსწავლეთა მიერ დადგმული სპექტაკლის - "ღია შუშაბანდი" ჩვენება გაიმართა, რომელსაც სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი დაესწრო.
მწერლისა და დრამატურგის, შადიმან შამანაძის პიესის მიხედვით სპექტაკლი  რეჟისორ ტატო პატარიძისა და სოფელ დუისის საჯარო სკოლის პედაგოგ ნესტან მუთოშვილის ხელმძღვანელობით დაიდგა. მასში დამამთავრებელი კლასების 10-მდე მოსწავლე იყო ჩართული. სპექტაკლი  ვაინახური ქორეოგრაფიული ნომრებით იყო გამრავალფეროვნებული.
სახელმწიფო მინისტრმა მარჯანიშვილის თეატრის ადმინისტრაციას მადლობა გადაუხადა და განაცხადა, რომ   სახელმწიფოს მხრიდან ამგვარი ღონისძიებების მხარდაჭერა მომავალშიც გაგრძელდება.
“ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ სხვადასხვა ეთნიკური ჯგუფების წარმომადგენლებმა, სხვადასხვა რეგიონებიდან, თავიანთი შემოქმედება თანატოლებს გააცნონ. ამას ჩვენ ხელს ვუწყობთ. დღეს პანკისელი ახალგაზრდების წარმოდგენა გვქონდა, სოფელ დუისის სკოლის მოსწავლეების, რომელგან ზოგიერმა სკოლა წელს დაასრულა და მათ ცხოვრებაში ახალი ეტაპი ეწყება. მაყურებელს მიეცემა საშუალება ნახოს თუ რამდენად ნიჭიერი ახალგაზრდები გვყავს პანკისში.
„მინდა სახელმწიფოს მხრიდან კიდევ ერთხელ დავადასტურო სრული მზაობა, რომ გავაგრძელებთ სამოქალაქო ინტეგრაციის იმ პოლიტიკას, რომელიც თანასწორობის პრინციპზეა დაფუძნებული. შევქმნით ყველა იმ შესაძლებლობას, რომელიც ჩვენს ახალგაზრდებს, განურჩევლად ეთნიკური წარმომავლობისა, მისცემს საშუალებას მაქსიმალურად გამოავლინონ საკუთარი თავი. მითუფრო, როცა ასეთი ნიჭიერები არიან. პანკისი და ქისტი თემი ჩვენთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი და ახლობელია. ჩვენი ურთიერთობები, ტრადიციულად, ეფუძნებოდა ურთიერთპატივისცემას, კულტურულ დიალოგს და ეს აუცილებლად გაგრძელდება მომავალშიც,“ - განაცხადა ქეთევან  ციხელაშვილმა.
„ღია შუშაბანდი“ უკვე დაიდგა გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტსა და თბილისის ტექნიკურ უნივერსიტეტში გამართულ კონკურსზე, სადაც პანკისელი მოსწავლეების სპექტაკლმა პირველი ადგილი აიღო. საღამოს დასასრულს მონაწილეებს სახელმწიფო მინისტრმა საჩუქრად ვეფხისტყაოსნის ილუსტრაციები გადასცა.

В театре имени К. Марджанишвили состоялся показ спектакля «Открытая веранда», который был поставлен учениками села Дуиси Панкисского ущелья. Показ спектакля был организован Аппаратом государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, который посетила Государственный министр Кетеван Цихелашвили.
Спектакль был поставлен по пьесе писателя и драматурга Шадимана Шаманадзе под руководством режиссера Тато Патаридзе и педагога публичной школы села Дуиси Нестан Мутошвили. В спектакле приняло участие 10 выпусников школы. Спектакль был насыщен вайнахскими хореографическими элементами.
Государственный министр поблагодарила администрацию театра имени К. Марджанишвили и отметила, что поддержка такого рода мероприятий и впредь будет продолжена Государством.
«Очень важно, чтобы представители разных этнических групп из разных регионов Грузии делились своим творчеством со своими сверстниками. Мы этому способствуем. Сегодня было представление молодёжи-учеников села Дуиси Панкисского ущелья, некоторые из которых закончили школу и начинают новый этап в своей жизни. У зрителей была возможность увидеть насколько талантливые молодые люди проживают в Панкисском ущелье.
Я хочу вновь заявить о полной готовности Государства о продолжении политики гражданской интеграции, основанной на принципе равноправия. Мы создадим все возможности, которые позволят нашей молодежи, независимо от этнического происхождения, максимально проявить себя. Они такие талантливые. Панкисское ущелье и этнические кистинцы особенно важны и близки нам. Наши отношения традиционно основаны на взаимном уважении, культурном диалоге и это обязательно продолжится в будущем», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Спектакль «Открытая веранда» уже был поставлен в Государственном университете Гори и участвовал в конкурсе Тбилисского технического университета, где занял первое место. В конце вечера Государственный министр подарила участникам спектакля - иллюстрации «Витязя в тигровой шкуре» Шота Руставели.