ქვემო ქართლში მცხოვრები ქალებისთვის სასწავლო კურსი „როგორ დავიწყოთ და განვავითაროთ ბიზნესი“ გაიხსნა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, ფინანსთა სამინისტროს აკადემიასთან თანამშრომლობითა და ქვემო ქართლის გუბერნატორის ადმინისტრაციის მხარდაჭერით, ქვემო ქართლში მცხოვრები ქალებისთვის სასწავლო კურსი „როგორ დავიწყოთ და განვავითაროთ ბიზნესი“ დაიწყო.
კონკურსის შედეგად, რომელიც მაისში გამოცხადდა, 16 მსმენელი შეირჩა. სასწავლო კურსის მიზანი მეწარმეობის შესახებ თეორიული ცოდნის ამაღლება და ბიზნესის წარმოების პრაქტიკული უნარების გაძლიერებაა. მასში მონაწილეობის მიღება ქვემო ქართლში მცხოვრებ, ბიზნესის დაწყების მსურველ ქალებს შეეძლოთ.
სასწავლო/სატრენინგო კურსი მოიცავს ინტერაქტიულ ლექციებს, პრაქტიკულ დავალებებს, პრეზენტაციის მომზადებასა და წარდგენას სხვადასხვა თემაზე. მათ შორის: ახალი ბიზნესიდეის ჩამოყალიბება; ბაზრის ანალიზი და სფეროების მიხედვით დაყოფა; მინიმალური სიცოცხლისუნარიანი პროდუქტის დაგეგმვა; ბიზნეს მოდელირება; კომერციალიზაციის სტრატეგიის შემუშავება და ა.შ.
სასწავლო კურსი ფინანსთა სამინისტროს აკადემიაში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლაშა დარსალიამ და ფინანსთა სამინისტროს აკადემიის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა გიორგი რაზმაზემ გახსნეს და მონაწილეებს მიესალმნენ.
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილის ლაშა დარსალიას თქმით, ტრენინგ კურსის ფარგლებში განსაკუთრებული აქცენტი ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ქალების ჩართულობაზე  გაკეთდა, რათა მათ ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკურ ცხოვრებაში მეტი ინტეგრაციის შესაძლებლობა მიეცეთ.
„ქალების მეტი ჩართულობა პოლიტიკურ, ეკონომიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში ჩვენი ქვეყნის ერთ-ერთი პრიორიტეტია.  აქედან გამომდინარე, დიდი ყურადღება ექცევა ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების კუთხით ახალი პროგრამებისა და ინიციატივების შემუშავებას.
„აქვე მოგახსენებთ იმასაც, რომ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატს, ფინანსთა სამინისტროს აკადემიასთან თანამშრომლობით, ადამიანის უფლებათა დაცვის სამთავრობო გეგმის ფარგლებში აღებული აქვს ვალდებულება სამი წლის განმავლობაში ქალთა ეკონიმიკური გაძლიერების კუთხით ხელი შეუწყოს ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ქალების პროფესიულ გადამზადებასა და მათი უნარ-ჩვევების  გაუმჯობესებას. აღნიშნული საქმიანობა ასევე გათვალისწინებულია შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელწიფო სტრატეგიის 2018 წლის სამოქმედო გეგმაში“, - განაცხადა ლაშა დარსალიამ.
მონაწილეებს სასწავლო კურსის პროგრამის პრეზენტაცია ფინანსთა სამინისტროს აკადემიის განვითარებადი პროექტების მენეჯერმა ნინო გვარამაძემ წარუდგინა, რის შემდეგაც მათ პირველი დღის პროგრამით გათვალისწინებულ თემებზე მოისმინეს ტრენინგი.
კურსის ბოლოს გაიცემა სხვადასხვა კატეგორიის სერტიფიკატი. სერტიფიკატის ტიპი დამოკიდებულია მსმენელის დასწრებაზე, შუალედურ შეფასებებსა და საბოლოო პრეზენტაციაზე.

Training course "How to Start and Develop Business" for women is opened in Kvemo Kartli
The Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality with the cooperation of the Academy of the Ministry of Finance and the Kvemo Kartli Regional Governor's Office organized a training course "How to Start and Develop Business" for women of Kvemo Kartli.
As a result of the competition, which was announced in May, 16 participants were selected. The goal of the training course is to increase theoretical knowledge on entrepreneurship and strengthen the practical skills of business. Women in Kvemo Kartli, who wish to start their business, could participate in it.
The training course includes interactive lectures, practical tasks, preparation and presentation of various topics. Including: establishing a new business, market analysis and division by areas, planning a Minimal Viable Product, business modeling, developing commercialization strategies, etc.
The First Deputy State Minister Lasha Darsalia and Acting Director of the Academy of the Ministry of Finance Giorgi Razmadze opened the training course and welcomed the participants.
According to the First Deputy State Minister Lasha Darsalia, a special emphasis was made on the involvement of women from ethnic minorities in order to increase their integration into social and economic life of the country.
"More involvement of women in political, economic and social life is one of the priorities of our country. Consequently, great attention is paid to developing new programs and initiatives in terms of economic empowerment of women.
"I would like to inform you that the Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality in cooperation with the Academy of the Ministry of Finance has undertaken a commitment within the framework of the Human Rights Government's plan to promote women's economic empowerment by promoting ethnic minorities women's professional training and improving their skills for three years ", - said Lasha Darsalia.
The training course was presented by Nino Gvaramadze, the project manager of the Academy of the Ministry of Finance. After the presentation training was conducted on the topics covered by the first day program.
At the end of the course the participants will receive various categories of certificates. Its type depends on attendance, mid-term evaluation and final presentation.