ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში მცხოვრებ ისლამის მრავალრიცხოვან მრევლს ულოცავსწმინდა რამაზანის თვის დამთავრებას
15 ივნისი 2018
ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში მცხოვრებ ისლამის მრავალრიცხოვან მრევლს გულითადად ულოცავს ისლამური სამყაროს ყველაზე ბრწყივნალე დღესასწაულს - "იდ-ალ ფიტრს", წმინდა რამაზანის თვის დამთავრებას.
„მთელი გულით გიერთდებით იმ სადღესასწაულო განწყობაში, რომელიც ყველა მუსლიმის გულში სუფევს. მინდა გისურვოთ მშვიდობა, ბედნიერება, კეთილდღეობა და წარმატებები. საქართველოში მცხოვრები მუსლიმები ხართ ამ ქვეყნის განუყოფელი ნაწილი.
,,ისტორიულად მრავალკონფესიური ტრადიციების ქვეყანა ვართ, სადაც მუდამ პატივს სცემდნენ ერთმანეთის მრწამსსა და აღმსარებლობას. ღრმად ვარ დარწმუნებული, საქართველოს სხვადასხვა აღმსარებლობის მოქალაქეები ერთად ვიქნებით ყველა გასაჭირსა თუ ლხინში და ერთად ავაშენებთ ბედნიერ მომავალს.
საქართველოს მთავრობა ძალისხმევას არ დაიშურებს, რათა ჩვენი საერთო სამშობლოს განვითარება, მისი სიძლიერე და კეთილდღეობა მეტი სიკეთის მომტანი იყოს ჩვენს ქვეყანაში მცხოვრები თითოეული ოჯახისათვის“- აცხადებს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი.
გადმოცემის თანახმად, ალლაჰმა სწორედ ამ თვეში შთააგონა მუჰამედს შუამავლისა და მოციქულის მისია და ყურანის პირველი გამოცხადებაც მოევლინა სამყაროს.

Кетеван Цихелашвили поздравляет мусульман, проживающих в Грузии, с завершением священного месяца Рамазана
15 June 2018
Кетеван Цихелашвили поздравляет мусульман, проживающих в Грузии, с великим праздником исламского мира - „Ид аль-Фитр“- завершением священного месяца Рамазан.
«Всем сердцем присоединяюсь к праздничному настроению, которое царит в сердце каждого мусульманина. Желаю вам мира, счастья, процветания и успехов. Мусульмане, проживущие в Грузии, являются неотъемлемой частью этой страны.
Мы исторически являемся страной с многоконфессиональными традициями, где всегда уважают убеждения и вероисповедания друг друга. Я глубоко убеждена, что граждане Грузии – представители разных конфессий будут вместе; во всех трудностях и в радости и мы вместе построим счастливое будущее.
Правительство Грузии приложит все усилия для развития нашей общей Родины, чтобы её сила и процветание принесли больше счастья каждой семье, проживающей в нашей стране», - заявила и.о. государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили.
Согласно преданию, именно в этом месяце Аллах внушил пророку Мухаммеду миссию посредника и апостола и впервые был ниспослан Коран.