შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო უერთდება. აღნიშნული სიახლის შესახებ მთავრობის სხდომის დაწყებამდე საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ ისაუბრა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის, ქეთევან ციხელაშვილის შეფასებით საკითხები, რომელთა მოგვარებითაც რელიგიის სააგენტოა დაკავებული, მჭიდროდაა დაკავშირებული სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პრინციპთან.
“ზოგადად, სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პრინციპი ეფუძნება იმას, რომ ჩვენს ქვეყანაში თითოეული მოქალაქე, განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა, თანასწორია და ჩართული უნდა იყოს ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში. ცხადია, რომ ეს გახლავთ საკითხი, რომელიც აქტუალურია, მნიშვნელოვანია და სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობის ერთ-ერთი ძირითადი მიმართულება გახდება“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო  სააგენტო 2014 წელს შეიქმნა.  დღემდე ის უშუალოდ პრემიერ-მინისტრის დაქვემდებარებაში იყო. მისი მისია მრავალეთნიკურ და მრავალრელიგიურ გარემოში,  ისტორიულ გამოცდილებისა და საერთაშორისოდ   აღიარებული ნორმების  გათვალისწინებით,  თანასწორობასა და შემწყნარებლობაზე დაფუძნებული მშვიდობიანი თანაცხოვრების უზრუნველყოფის ხელშეწყობაა.

The State Agency for Religious Issues joins the State Minister's Office
The State Agency for Religions Issues joins the Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality. The Prime Minister of Georgia Mamuka Bakhtadze announced this novelty before the government session.
According to the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili the directions of work of the Agency of Religious issues are closely connected with the principle of civic equality and integration.
"In general, the principle of civil equality and integration is based on the fact that every citizen in our country, regardless of ethnic or religious affiliation, is equal and must be involved in all areas of the country’s life. It is obvious that this is an issue which is important and it will become one of the main directions of the State Minister's Office work", - said the State Minister.
The State Agency for Religions Issues was created in 2014. Till today it was directly under the supervision of the Prime Minister. Its mission is to support peaceful coexistence based on equality and tolerance, in the multi-ethnic and multi-religious environment, with historical experience and internationally recognized norms.