შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო უერთდება. აღნიშნული სიახლის შესახებ მთავრობის სხდომის დაწყებამდე საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ ისაუბრა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის, ქეთევან ციხელაშვილის შეფასებით საკითხები, რომელთა მოგვარებითაც რელიგიის სააგენტოა დაკავებული, მჭიდროდაა დაკავშირებული სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პრინციპთან.
“ზოგადად, სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პრინციპი ეფუძნება იმას, რომ ჩვენს ქვეყანაში თითოეული მოქალაქე, განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა, თანასწორია და ჩართული უნდა იყოს ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში. ცხადია, რომ ეს გახლავთ საკითხი, რომელიც აქტუალურია, მნიშვნელოვანია და სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობის ერთ-ერთი ძირითადი მიმართულება გახდება“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო  სააგენტო 2014 წელს შეიქმნა.  დღემდე ის უშუალოდ პრემიერ-მინისტრის დაქვემდებარებაში იყო. მისი მისია მრავალეთნიკურ და მრავალრელიგიურ გარემოში,  ისტორიულ გამოცდილებისა და საერთაშორისოდ   აღიარებული ნორმების  გათვალისწინებით,  თანასწორობასა და შემწყნარებლობაზე დაფუძნებული მშვიდობიანი თანაცხოვრების უზრუნველყოფის ხელშეწყობაა.

Государственное агентство по вопросам религии присоединяется к Аппарату государственного министра
Государственное агентство по вопросам религии присоединяется к Аппарату государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия. Об этом заявил до начала заседания Правительства Премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе.
По оценке Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вопросы, над которыми работает Агентство по вопросам религии тесно связаны с принципами гражданского равноправия и интеграции.
«Этот же принцип включает равноправие; каждый гражданин нашей страны, независимо от этнической или религиозной принадлежности является равноправным и должен быть вовлечён во все сферы страны. Очевидно, этот вопрос актуален, важен и станет одним из основных направлений деятельности Аппарата государственного министра Грузии», - заявила Государственный министр.
Государственное агентство по вопросам религий было создано в 2014 году. До сегодняшнего дня Агенство было под непосредственным руководством Премьер-министра Грузии. Миссия Агенства заключается в поддержании мирного сосуществования, основанного на равноправии и терпимости, в многоэтнической и многоконфессиональной среде, учитывая исторический опыт и международно признанные нормы.