შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კოორდინირებით, კახეთის რეგიონში საინფორმაციო კამპანია  იწყება, რომელიც პანკისის ხეობის სოფელ ჯოყოლოში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა გახსნა.
საინფორმაციო კამპანია სახელმწიფო პროგრამებისა და სერვისების შესახებ რეგიონის მოსახლეობის მაქსიმალურ ინფორმირებულობას ითვალისწინებს.  მისი მიზანია თითოეულმა მოქალაქემ მიიღოს ინფორმაცია იმ სიკეთეებისა და შესაძლებლობების შესახებ, რომელთაც სახელმწიფო მათ სხვადასხვა მიმართულებით სთავაზობს. მომდევნო ორი კვირის განმავლობაში პანკისის, თელავის, ლაგოდეხის, ყვარლისა და საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის მოსახლეობა ინფორმაციას მიიღებს ჯანდაცვის, სოფლის მეურნეობის, სოციალური თუ ეკონომიკური პროგრამების შესახებ.
კერძოდ, დეტალურად გაეცნობიან აგროდაზღვევის, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამებს. ასევე პროექტებს -   „დანერგე მომავალი“, „ახალგაზრდა მეწარმე“, „აწარმოე საქართველოში“ და ა.შ. შესაძლებლობა ექნებათ უშუალოდ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის,  შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროების წარმომადგენლებისაგან მიიღონ პასუხი ყველა კითხვაზე.
შეხვდრაზე სახელმწიფო მინისტრი უხუცესთა საბჭოს წევრებს, ქალთა საბჭოს წევრებს, დამსწრე საზოგადოებას მიესალმა და მათ მონაწილეობისა და ჩართულობისათვის მადლობა გადაუხადა.
მისი თქმით, როგორც რეგიონის თვითმმართველობისათვის, ისე ზოგადად ქვეყნისთვის  არსებითად მნიშვნელოვანია ჰყავდეს ინფორმირებული მოქალაქე, მიუხედავად ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა, რომელიც თანაბრად და თანასწორად შეძლებს ისარგებლოს სახელმწიფოში არსებული სხვადასხვა მომსახურებით, პროგრამითა თუ შესაძლებლობით.
„სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკა თანასწორობას ეფუძნება. იტეგრაცია, თითოეული მოქალაქის თანასწორობის გარეშე შეუძლებელია. თანასწორობა აუცილებლად მოიცავს თანაბარ პირობებსა და საწყის შესაძლებლობებს, რათა თითოეული მოქალაქე ჩაერთოს ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში. ჩართულობა კი ინფორმირებულობიდან იწყება. სწორედ ამიტომ ჩამოვედით დღეს სხვადასხვა სამინისტროების წარმომადგენლებთან ერთად, რომ მოსახლეობას მივაწოდოთ ინფორმაცია იმ სარგებლისა და შესაძლებლობების შესახებ, რასაც სახელმწიფო მათ სთავაზობს“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა მიმოიხილა პანკისის ხეობაში მთავრობის მიერ დაგეგმილი და განხორციელებული პროექტები, ხაზი გაუსვა ხეობაში ტურიზმის სფეროს განვითარების მნიშვნელობას. ისაუბრა ხარისხიანი განათლების ხელმისაწვდომობისა და კულტურათაშორისი დიალოგის განმტკიცების მიმართულებით გაწეულ სამუშაოებსა და სამომავლო გეგმებზე.
„საქართველოს მთავრობის ხედვა ასეთია - ძლიერი რეგიონი ნიშნავს ძლიერ ქვეყანას. თითოეულ რეგიონს, მათ შორის ამ ხეობას, განვითარების უნიკალური პოტენციალი გააჩნია“, - აღიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
საინფორმაციო კამპანიის გახსნაზე სიტყვით აგრეთვე გამოვიდნენ კახეთის სახელმწიფო რწმუნებული – გუბერნატორი ირაკლი ქადაგიშვილი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური, საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილე თამილა ბარკალაია, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი და პროგრამის „აწარმოე საქართველოში“ პროექტის მენეჯერი თეონა ბაბუნაშვილი. შეხვედრის ბოლოს გაიმართა დისკუსია.
საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, საინფორმაციო კამპანია უკვე ჩატარდა ქვემო ქართლის რეგიონში. მოგვიანებით კი მისი ჩატარება სამცხე-ჯავახეთის რეგიონშიც იგეგმება. საინფორმაციო კამპანია სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ფარგლებში ტარდება.

Кетеван Цихелашвили: «Панкисское ущелье обладает уникальным потенциалом развития»
При координации Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского  равноправия начинается информационная кампания в регионе Кахети, которую в селе Джоколо Панкисского ущелья открыла Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили.
Информационная кампания по государственным программам и сервисам предусматривает максимальную информированность населения региона. Целью кампании является предоставление информации каждому гражданину о преимуществах и возможностях, которые предлагает Государство. В ближайшие две недели население Панкисского ущелья, а также муниципалитетов Телави, Лагодехи, Кварели и Сагареджо смогут получить информацию о программах в области здравоохранения, сельского хозяйства, также по социальным и экономическим вопросам.
В частности, население детально ознакомится с программами агрострахования и всеобщего здравоохранения. А также с проектами - «Внедрить будущее», «Молодой предприниматель», «Производи в Грузии» и т. д. Население региона сможет получить ответы на все вопросы непосредственно от представителей Министерства экономики и устойчивого развития Грузии, Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии, Министерства труда, здравоохранения и социальной защиты  Грузии.
На встрече Государственный министр приветствовала членов Совета старейшин, членов Совета женщин, аудиторию и поблагодарила их за участие и вовлечённость.
По словам Кетеван Цихелашвили, как для самоуправления региона, так и для страны в целом важно, чтобы граждане были информированы, независимо от этнической или религиозной принадлежности, для того чтобы в равной степени воспользоваться услугами и возможностями, которые существуют в государстве.
«Политика гражданской интеграции основана на равноправии. Процесс интеграции без равноправия каждого гражданина трудно представить. Равноправие обязательно включает равные условия и стартовые возможности, позволяющие каждому гражданину участвовать во всех сферах жизни страны, а участие начинается с информированности. Поэтому мы сегодня собрались вместе с представителями разных министерств, чтобы предоставить населению информацию о преимуществах и возможностях, предлагаемых государством», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Государственный министр рассмотрела проекты, запланированные и осуществленные Правительством Грузии в Панкисском ущелье, подчеркнув важность развития туризма в ущелье. На встрече Кетеван Цихелашвили говорила о доступном качественном образовании, о будущих планах и проделанной работе в направлении укрепления межкультурного диалога.
«Видение Правительства Грузии - сильный регион означает сильную страну. Каждый регион, включая данное ущелье, обладает уникальным потенциалом развития», - отметила Кетеван Цихелашвили. На открытии информационной кампании также выступили Государственный уполномоченный – губернатор региона Кахети – Ираклий Кадагишвили, заместитель министра образования и науки Грузии  -  Лия Гигаури, Заместитель министра труда, здравоохранения и социальной защиты Грузии - Тамила Баркалая, Заместитель министра охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии Соломон Павлиашвили, и менеджер проекта - программы «Производи в Грузии» Теона Бабунашвили. В конце встречи  состоялась дискуссия.
Информационная кампания, организованная Аппаратом Государственного министра Грузии, уже была проведена в регионе Квемо Картли. Позже планируется проведение информационной кампании в регионе Самцхе-Джавахети. Информационная кампания проводится в рамках «Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции».