შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით პანკისის ხეობის სოფელ დუისში ცნობილი მწერლისა და საზოგადო მოღვაწის გიგი ხორნაულის შემოქმედებისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა, რომელზეც სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი სიტყვით წარსდგა.
ღონისძიებას, რომელსაც სახელმწიფო მინისტრის აპარატის წარმომადგენელი მექა ხანგოშვილი უძღვებოდა, დამსწრე საზოგადოებას გიგი ხორნაულის წიგნები წარუდგინეს. მათში  შესულია მოთხრობები ქისტ ხალხზე. მწერალს ყოველთვის მჭიდრო ურთიერთობები ჰქონდა ქისტებთან, რაც თავის შემოქმედებაში ასახა კიდეც  - მის მოთხრობებში მოთხრობილია  ქართველი და ქისტი ხალხების გამორჩეული ძმობისა და მეგობრობის შესახებ.
სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, პირველ რიგში, მწერალსა და შეკრებილ საზოგადოებას  მადლობა გადაუხადა და განაცხადა, რომ  პანკისის ხეობაში შეკრებას მისთვის მრავალმხრივი დატვირთვა აქვს. მან ხაზი გაუსვა გიგი ხორნაულის შემოქმედების როლს ქართველებსა და ქისტებს შორის არსებული მეგობრობის კიდევ უფრო გაღრმავებაში და აღნიშნა, რომ ხორნაულის შემოქმედებაზე დიდი გავლენა მოახდინა საქართველოს, პანკისის ხეობის სიყვარულმა, ქისტი ხალხის უნიკალურმა თვისებებმა - თანადგომამ, ძმობამ, ერთობამ და  ურთიერთპატივისცემამ.
"პანკისში ჩამოსვლისას ყოველთვის განსაკუთრებული განცდა მაქვს, რადგან აქ განსაკუთრებული ურთიერთობებია. ამას მუდამ ვგრძნობ. მინდა მეც გამოვხატო ჩემი სიყვარული და პატივისცემა, მაგრამ ვერ გამოვხატავ ისე, როგორც ამ უდიდესმა ადამიანმა თავისი შემოქმედებით გააკეთა.
„ბატონ გიგის ხეობაში ძალიან დიდ პატივს სცემენ და ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ მისი სტუმრობით კიდევ ერთხელ დავადასტუროთ განსაკუთრებული დამოკიდებულება ქისტი ხალხის მიმართ.  ქართველებსა და ქისტებს შორის არსებული იმ ურთიერთობების მნიშვნელობას გავუსვათ ხაზი, რომელიც საუკუნეებით არის ნაწრთობი და დაფუძნებულია ურთიერთპატივისცემაზე, ღირსებაზე, კულტურულ სიახლოვესა და  ტრადიციებზე“,- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიების დასასრულს სახელმწიფო მინისტრმა და სხვა მონაწილეებმა მწერალს საჩუქრები გადასცეს. შემოქმედებით საღამოზე სიტყვით აგრეთვე წარსდგნენ კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებული - გუბერნატორი        ირაკლი ქადაგიშვილი, უხუცესთა საბჭოს წევრი ხასო ხანგოშვილი, ფოლკლორისტი ეთერ თათარაიძე, თავად გიგი ხორნაული რომელმაც ღონისძიების  ორგანიზატორებს მადლობა გადაუხადა  და აღნიშნა, რომ შემოქმედებითი საღამოს დუისის კულტურის სახლში გამართვა მისთვისაც განსაკუთრებულად სასიხარულო და საამაყოა.
სტუმრებს შორის იყვნენ ქისტი უხუცესები, ქალთა საბჭოს წევრები, საზოგადო მოღვაწეები, მწერლები, პოეტები, კრიტიკოსები და ადგილობრივი მოსახლეობა.

В селе Дуиси Панкисского ущелья состоялось мероприятие, посвященное творчеству Гиги Хорнаули
В селе Дуиси Панкисского ущелья состоялось мероприятие, посвященное творчеству известного писателя и общественного деятеля Гиги Хорнаули. Мероприятие было организовано  Аппаратом Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, на котором выступила Государственный министр Грузии Кетеван Цихелашвили.
На мероприятии были представлены книги Гиги Хорнаули; мероприятие вела Мека Хангошвили - представитель Аппарата Государственного министра Грузии. В книгах включены рассказы об этнических кистинцах. У писателя всегда были тесные отношения с кистинцами, что отразилось в его творчестве - в его произведениях рассказывается об отличительном братстве и дружбе кистинского и грузинского народов.
Государственный министр Кетеван Цихелашвили, в первую очередь, поблагодарила писателя и аудиторию и заявила, что встреча в Панкисском ущелье  для неё имеет многостороннее значение. Кетеван Цихелашвили подчеркнула роль творчества Гиги Хорнаули в укреплении дружбы между грузинами и кистинцами и отметила, что на творчество Г. Хорнаули повлияла любовь Панкисского ущелья, уникальные особенности кистинцев – поддержка, братство, единство и взаимоуважение.
«Приежая в  Панкисское ущелье,  я всегда испытываю особенное чувство, потому что здесь особые отношения. Я всегда чувствую это. Я также хочу выразить свою любовь и уважение, но не смогу выразить так, как этот великий человек сделал своим творчеством.
В Панкисском ущелье очень уважают г-на Хорнаули и для нас очень важно чтобы этот визит ещё раз подтвердил наше особое отношение к этническим кистинцам. Мы подчеркиваем значимость отношений между грузинами и кистинцами, что веками закалялось и формировалось на основе взаимоуважения, достоинства, культурной близости и традиций», - заявила Кетеван Цихелашвили.
В конце мероприятия Государственный министр и другие участники встречи передали писателю подарки. На творческом вечере также выступили Государственный уполномоченный – губернатор региона Кахети – Ираклий Кадагишвили, член Совета старейшин – Хасо Хангошвили, фольклорист - Этери Татараидзе и сам Гиги Хорнаули, который поблагодарил организаторов мероприятия и отметил, что проведение творческого вечера в культурном центре села Дуиси для него особенно радостно и он гордится этим.
Среди гостей были члены Совета старейшин, члены Совета женщин, общественные деятели, писатели, поэты и местные жители.