ქვემო ქართლში მცხოვრები ქალებისთვის სასწავლო კურსი „როგორ დავიწყოთ და განვავითაროთ ბიზნესი“, რომელიც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, ფინანსთა სამინისტროს აკადემიასთან თანამშრომლობითა და ქვემო ქართლის გუბერნატორის ადმინისტრაციის მხარდაჭერით ხორციელდებოდა, დასრულდა.
დასკვნით შეხვედრაზე მონაწილეებს სერტიფიკატები შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლაშა დარსალიამ და ფინანსთა სამინისტროს აკადემიის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა გიორგი რაზმაძემ გადასცეს.
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილის შეფასებით კურსი ნაყოფიერი იყო, ვინაიდან მისი მეშვეობით მსმენელებმა მიიღეს ინფორმაცია სხვადასხვა მიმართულებით არსებულ სიახლეებზე. დარსალიას თქმით, კურსდამთავრებულებს უკვე  შეუძლიათ მიღებული ცოდნა პრაქტიკაში გამოიყენონ.
„აღნიშნული პროექტები ორიენტირებულია იმაზე, რომ მოსახლეობამ, ამ შემთხვევაში ქვემო ქართლში მცხოვრებმა ქალბატონებმა, მათ შორის უმცირესობების წარმომადენლებმა, მიიღონ სათანადო ინფორმაცია, რათა კიდევ უფრო წარმატებულები გახდნენ. ზოგადად, ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია რეგიონების მოსახლეობის ინფორმირებულობა ინოვაციების შესახებ“,- განაცხადა ლაშა დარსალიამ.
კონკურსის შედეგად შერჩეულმა თექვსმეტმა მსმენელმა სასწავლო/სატრენინგო კურსი გაიარა, რომელიც მოიცავდა  ინტერაქტიულ ლექციებს, პრაქტიკულ დავალებებს, პრეზენტაციის მომზადებასა და წარდგენას სხვადასხვა თემაზე. მათ შორის: ახალი ბიზნესიდეის ჩამოყალიბება; ბაზრის ანალიზი და სფეროების მიხედვით დაყოფა; მინიმალური სიცოცხლისუნარიანი პროდუქტის დაგეგმვა; ბიზნეს მოდელირება; კომერციალიზაციის სტრატეგიის შემუშავება და ა.შ.
სასწავლო კურსის მიზანი მეწარმეობის შესახებ თეორიული ცოდნის ამაღლება და ბიზნესის წარმოების პრაქტიკული უნარების გაძლიერება იყო.

Завершился учебный курс «Как начать и развивать бизнес» для женщин, проживающих в регионе Квемо Картли, который был организован Аппаратом Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в сотрудничестве с Академией Министерства финансов при поддержке Администрации губернатора региона Квемо Картли.
Первый заместитель государственного министра Грузии Лаша Дарсалия и исполняющий обязанности директора Академии Министерства финансов Георгий Размадзе передали сертификаты участникам на заключительной встрече.
По оценке Первого заместителя государственного министра, учебный курс был плодотворным, поскольку слушатели получили информацию о существующих возможностях. По словам Лаши Дарсалия, выпускники учебного курса уже могут приминить полученные знания на практике.
«Проект ориентирован на то, чтобы население, в данном случае женщины, проживающие в регионе Квемо Картли, в том числе представители зтнических меньшинств, получили необходимую информацию, для реализации своего потенциала. Для нас очень важно информировать население регионов о существующих новшествах», - заявил Лаша Дарсалия.
В результате конкурса были отобраны шестнадцать слушателей, которые прошли учебный/тренинг курс, который включал интерактивные лекции, практические задания, подготовку и презентацию докладов по разным темам, в том числе по созданию новых бизнес идей, анализа рынка, планирования минимального жизнеспособного продукта, моделирования бизнеса, разработки стратегий коммерциализации и т. д.
Целью учебного курса было повышение теоретических знаний о предпринимательстве и укрепление практических навыков в сфере бизнеса.