ქეთევან ციხელაშვილი: ''ყველა ფორმატი უნდა გამოვიყენოთ და საერთო ძალისხმევა მივმართოთ კრიმინალის წინააღმდეგ ბრძოლისკენ''
14 ივლისი 2018
„ყველა ფორმატი უნდა გამოვიყენოთ და საერთო ძალისხმევა მივმართოთ კრიმინალის წინააღმდეგ ბრძოლისკენ“-  ამის შესახებ  შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ე.წ.ხიშბა-სიგუას სიაზე საუბრისას განაცხადა.
„გარკვეულ ორგანიზაციებს და ჯგუფებს, შესაძლოა, ჰქონდეთ სხვადასხვა რეაქცია ე.წ. ოთხოზორია-ტატუნაშვილის სიაზე, შესაბამისად,  ამ სიის განხილვასა და შინაარსის შეფასებაში ვერ შევალთ. რაც არის მნიშვნელოვანი, გახლავთ ის, რომ „ოთხოზორია–ტატუნაშვილის“ სია, რომელიც მომზადდა პარლამენტის შესაბამისი რეზოლუციის მიხედვით, არის ბრალდებულთა და მსჯვარდებულთა სია, იმ პირებისა, რომელთა მიმართ არსებობს კონკრეტული სისხლის სამართლის საქმეები, რომელთაც სამწუხაროდ და საუბედუროდ, ჩაიდინეს ძალიან მძიმე დანაშაულებები ადამიანის სიცოცხლის და უფლების წინააღმდეგ.
"ამ სიის ამოცანა გახლავთ ის, რომ ხელი შეეწყოს სამართლის აღსრულებას საერთაშორისო სანქციების დაწესების გზით და რაც მთავარია, ხელი შეეწყოს პრევენციას მსგავსი დანაშაულებების. მე სრულიად დარწმუნებული ვარ, რომ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონებში კრიმინალის პრევენცია არის საზოგადოების ინტერესში, რადგან კრიმინალს არ გააჩნია ეთნიკურობა, ეს არის მთავარი ამოცანა და მეტსაც ვიტყვი, ცხადია, დავას არ იწვევს, რომ მკვლელი უნდა იყოს დასჯილი“- აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Кетеван Цихелашвили: «Мы должны использовать все форматы и направить общие усилия по борьбе с преступностью»
14 July 2018
«Мы должны использовать все форматы и направить общие усилия по борьбе с преступностью», -  заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили говоря о т.н. списке Хишба-Сигуа.
«У некоторых организаций и групп могут быть разные реакции по поводу т.н. списка Отхозория-Татунашвили соответственно мы не можем рассматривать список и оценивать его содержание. Важно то, что список «Отхозория-Татунашвили», подготовленный соответствующей резолюцией Парламента Грузии, является списком обвиняемых и осужденных, у которых есть конкретные уголовные дела, которые к несчастью и к сожалению совершили серьезные преступления против человеческой жизни и прав.
«Задачей этого списка является содействие правосудию путем установления международных санкций и, самое главное, предотвращение таких преступлений. Я абсолютно убеждена, что превенция преступности в Абхазии и Цхинвальском регионе входит в интересы общества, поскольку у криминала нет этнического происхождения – это и является основной задачей и более того не вызывает спора, что убийца должен быть привлечен к ответственности», - отметила Кетеван Цихелашвили.