„მინდა მადლიერება გამოვხატო ევროპული საბჭოს პრეზიდენტს დონალდ ტუსკის მიერ საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკისა და სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთსი მომავლისკენ“ მიმართ ევროკავშირის ცალსახა და მკაფიო მხარდაჭერის ხაზგასმის გამო”,- ასე გამოეხმაურა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის დონალდ ტუსკის მიერ სამშვიდობო ინიციატივის მიმართ „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ გაკეთებულ მხარდამჭერ განცხადებას.
„ამ ინიციატივას ჩვენი პარტნიორების მხრიდან აქვს უპრეცედენტოდ მაღალი და ერთსულოვანი მხარდაჭერა, რაც ძალიან მნიშვლეოვანია მისი წარმატებული განხორციელებისათვის მიმდინარე ოკუპაციისა და შედეგად არსებული გამოწვევების ფონზე,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისაკენ“ მხარდამჭერი განცხადებები ევროსაბჭოს პრეზიდენტმა პრემიერ-მინისტრთან მამუკა ბახტაძესთან შეხვედრის შემდეგ გააკეთა, რომელიც დონალდ ტუსკს ბრიუსელში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში შეხვდა.
„მივესალმები საქართველოს სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში მცხოვრებ ადამიანებს ახალი სავაჭრო და საგანმანათლებლო შესაძლებლობებით უზრუნველყოფს. ჩვენ გვინდა მხარდაჭერა გამოვუცხადოთ საქართველოს ამ პროგრამის განხორციელებაში,“ - განაცხადა პრესკონფერენციაზე დონალდ ტუსკიმ.
ამასთანავე, „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ იყო განხილვის ერთ-ერთი თემა საქართველოს პრემიერ მინისტრ-მამუკა ბახტაძესა და ევროპული სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების საკითხებში ევროკომისარ იოჰანეს ჰანის შეხვედრისას.
ევროკომისიაში გამართულ შეხვედრაზე ყურადღება დაეთმო საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებას და პოზიტიურად შეფასდა, როგორც საქართველოს მთავრობის პოლიტიკა - კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით დარეგულირების მიმართულებით, ისე ახალი სამშვიდობო ინიციატივა - „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ". იოჰანეს ჰანმა კიდევ ერთხელ მკაფიოდ დაადასტურა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მტკიცე მხარდაჭერა.
სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ მიმართ ღია მხარდაჭერა დაფიქსირდა
ნატოს კომუნიკეში, ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუციასა და
ევროპარლამენტის რეზოლუციაში.არაერთი ქვეყანა გამოქვეყნებისთანავე გამოეხმაურა ამ ინიციატივას, როგორც სამშვიდობო პროცესში წინგადადგმულ დინამიურ ნაბიჯს, რასაც აქვს პოტენციალი არსებითად შეუწყოს ხელი კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის მდგომარეობის გაუმჯობესებას, ნდობის მშენებლობასა და დიალოგს გამყოფი ხაზების გასწვრივ და სამშვიდობო პროცესის წახალისებას კონფლიქტის მშვიდობიანი და სრულმაშტაბიანი გადაჭრისაკენ.
შერიგებისა და სამოქალაქო საკიხებში სახელწმიფო მინისტრის აპარტის მიერ მომზადებული სამშვიდობო ინიციატივა „
ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ მთავრობამ 4 აპრილს მთავრობის სხდომაზე დაამტკიცა. საქართველოს პარლამენტმა კი 6 ივნისს სამი მოსმენით ერთხმად დაუჭირა მხარი მასთან დაკავშირებულ საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტს.

«Я хочу поблагодарить Президента Европейского совета Дональда Туска за однозначную и чёткую поддержку со стороны ЕС мирной политики Грузии и мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему», - так ответила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили на заявление Президента Европейского совета Дональда Туска в поддержку мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему».
«У этой инициативы беспрецедентно высокая и единодушная поддержка со стороны наших партнеров, что очень важно для её успешного осуществления на фоне продолжающейся оккупации и существующих вызовов», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Заявления, поддерживающие мирную инициативу «Шаг к лучшему будущему», были сделаны Президентом Европейского совета после встречи с Премьер-министром Грузии Мамукой Бахтадзе, который в ходе рабочего визита в Брюссель встретился с Дональдом Туском.
«Я приветствую мирную инициативу «Шаг к лучшему будущему», которая предоставляет людям, проживающим в Абхазии и Южной Осетии, новые возможности в сфере торговли и образования. Мы хотим поддержать Грузию в реализации этой программы», - заявил Дональд Туск на пресс-конференции.
Кроме того, инициатива «Шаг к лучшему будущему» была одной из тем обсуждений на встрече Премьер-министра Грузии Мамуки Бахтадзе и Комиссара по Европейской политике соседства и переговорам по расширению Йоханнес Хана.
На встрече рассмотрели существующую ситуации на оккупированных территориях, позитивно была оценена как политика Правительства Грузии по мирному разрешению конфликта и в часности новая мирная инициатива - «Шаг к лучшему будущему». Йоханнес Хан ещё раз подтвердил поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ.
Мирную инициативу «Шаг к лучшему будущему» открыто поддержали в коммюнике НАТО, в резолюции Парламентской Ассамблии ОБСЕ и Европарламента.
Ряд стран отреагировали на данную инициативу после публикации, как предпринятый динамичный шаг вперёд, у которого есть потенциал внести существенный вклад в улучшение состояния населения, пострадавшего от конфликта, строительства доверия и диалога через разделительные линии, содействие мирному процессу и мирному урегулированию конфликта.
Правительство Грузии 4 апреля на заседании Правительства утвердило мирную инициативу «Шаг к лучшему будущему», который был подготовлен Аппаратом государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия. Парламент Грузии 6 июня единогласно с тремя слушаниями поддержал пакет законодательных поправок.