„მინდა მადლიერება გამოვხატო ევროპული საბჭოს პრეზიდენტს დონალდ ტუსკის მიერ საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკისა და სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთსი მომავლისკენ“ მიმართ ევროკავშირის ცალსახა და მკაფიო მხარდაჭერის ხაზგასმის გამო”,- ასე გამოეხმაურა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის დონალდ ტუსკის მიერ სამშვიდობო ინიციატივის მიმართ „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ გაკეთებულ მხარდამჭერ განცხადებას.
„ამ ინიციატივას ჩვენი პარტნიორების მხრიდან აქვს უპრეცედენტოდ მაღალი და ერთსულოვანი მხარდაჭერა, რაც ძალიან მნიშვლეოვანია მისი წარმატებული განხორციელებისათვის მიმდინარე ოკუპაციისა და შედეგად არსებული გამოწვევების ფონზე,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისაკენ“ მხარდამჭერი განცხადებები ევროსაბჭოს პრეზიდენტმა პრემიერ-მინისტრთან მამუკა ბახტაძესთან შეხვედრის შემდეგ გააკეთა, რომელიც დონალდ ტუსკს ბრიუსელში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში შეხვდა.
„მივესალმები საქართველოს სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში მცხოვრებ ადამიანებს ახალი სავაჭრო და საგანმანათლებლო შესაძლებლობებით უზრუნველყოფს. ჩვენ გვინდა მხარდაჭერა გამოვუცხადოთ საქართველოს ამ პროგრამის განხორციელებაში,“ - განაცხადა პრესკონფერენციაზე დონალდ ტუსკიმ.
ამასთანავე, „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ იყო განხილვის ერთ-ერთი თემა საქართველოს პრემიერ მინისტრ-მამუკა ბახტაძესა და ევროპული სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების საკითხებში ევროკომისარ იოჰანეს ჰანის შეხვედრისას.
ევროკომისიაში გამართულ შეხვედრაზე ყურადღება დაეთმო საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებას და პოზიტიურად შეფასდა, როგორც საქართველოს მთავრობის პოლიტიკა - კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით დარეგულირების მიმართულებით, ისე ახალი სამშვიდობო ინიციატივა - „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ". იოჰანეს ჰანმა კიდევ ერთხელ მკაფიოდ დაადასტურა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მტკიცე მხარდაჭერა.
სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ მიმართ ღია მხარდაჭერა დაფიქსირდა
ნატოს კომუნიკეში, ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუციასა და
ევროპარლამენტის რეზოლუციაში.არაერთი ქვეყანა გამოქვეყნებისთანავე გამოეხმაურა ამ ინიციატივას, როგორც სამშვიდობო პროცესში წინგადადგმულ დინამიურ ნაბიჯს, რასაც აქვს პოტენციალი არსებითად შეუწყოს ხელი კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის მდგომარეობის გაუმჯობესებას, ნდობის მშენებლობასა და დიალოგს გამყოფი ხაზების გასწვრივ და სამშვიდობო პროცესის წახალისებას კონფლიქტის მშვიდობიანი და სრულმაშტაბიანი გადაჭრისაკენ.
შერიგებისა და სამოქალაქო საკიხებში სახელწმიფო მინისტრის აპარტის მიერ მომზადებული სამშვიდობო ინიციატივა „
ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ მთავრობამ 4 აპრილს მთავრობის სხდომაზე დაამტკიცა. საქართველოს პარლამენტმა კი 6 ივნისს სამი მოსმენით ერთხმად დაუჭირა მხარი მასთან დაკავშირებულ საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტს.

Ketevan Tsikhelashvili: New peace initiative "A Step to a Better Future” has unprecedented high and unanimous support of international partners
20 July 2018
"I would like to express my gratitude to the President of European Council Donald Tusk for his support to the peace policy of the Government of Georgia and to the new peace initiative “A Step to a Better Future”. Such statement the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili made in response of the supporting statement of Donald Tusk to the initiative “A Step to a Better Future”.
"This initiative has an unprecedented and unanimous support from our partners, which is very important for its successful implementation in existing occupation and the current challenges" - said Ketevan Tsikhelashvili.
Supporting statements about the peace initiative “A Step to a Better Future” was made by the President of the European Council after the meeting with the Prime Minister of Georgia Mamuka Bakhtadze.
“We welcome the initiative "A Step to a Better Future", which provides people living in Abkhazia and South Ossetia with new trade and education opportunities. We stand ready to provide further assistance to support its implementation”, - said Donald Tusk during the press-conference.
Besides, "A Step to a Better Future" was one of the main themes during the meeting of the Prime Minister Mamuka Bakhtadze and the European Neighborhood Policy and Enlargement Commissioner Johannes Hahn.
During the meeting in the European Commission participants focused on the current situation in the occupied territories and positively talked about the policy of Georgian government – towards the conflicts peaceful resolution, as well as to the new peace initiative "A Step to a Better Future". Johannes Hahn reaffirmed the support of territorial integrity and sovereignty of Georgia in its internationally recognized borders.
Peace initiative "A Step to a Better Future" was supported in the NATO communique, the OSCE Parliamentary Assembly and the European Parliament resolutions.
Lots of countries called this initiative as a positive dynamic step in the peace process, which has the potential of support conflict-affected population, improve their life, promote confidence-building and dialogue across the dividing lines, promote the peace process in order to achieve conflicts peaceful resolution.
On April, 4 the Government of Georgia approved the new peace initiative "A Step to a Better Future", presented by the Office of the State Minister. On June, 6 the Parliament of Georgia voted for the package of amendments.