ქეთევან ციხელაშვილი: აგვისტოს ომის 10 წლისთავთან დაკავშირებულ ყველა განცხადებაში დაფიქსირებულია პარტნიორების ერთსულოვანი მხარდაჭერა სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ მიმართ
8 აგვისტო 2018
„საერთაშორისო პარტნიორები აგვისტოს ომთან დაკავშირებით გაკეთებულ განცხადებებში ერთსულოვნად უჭერენ მხარს ახალ სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“,-  ასე გამოეხმაურა  შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი იმ განცხადებებს, რომლებიც გასული ორი დღის განმავლობაში იქნა გაკეთებული საერთაშორისო თანამეგობრობის მიერ.
„საერთაშორისო საზოგადოება მკაფიოდ გამოხატავს მხარდაჭერას საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მიმართ და 10 წლის შემდეგ კიდევ უფრო ნათელია, რომ ეს არა მხოლოდ საქართველოს, არამედ მთელი რეგიონისა და ევროპული უსაფრთხოების გამოწვევაა. ისინი ამბობენ, რომ არ დაუშვებენ რუსეთის მიერ ძალისმიერი მეთოდებით საქართველოს სუვერენიტეტის შელახვას და არ შეეგუებიან საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შექმნილ სტატუს-კვოს, რაც მძიმედ აისახება ადამიანების ცხოვრებაზე“.
„10 წლის შემდეგ კიდევ უფრო აშკარა ხდება, რომ ჩვენი მთავარი პრობლემის მშვიდობიან მოგვარებას არ გააჩნია ალტერნატივა. ამიტომ პარტნიორები მტკიცედ უჭერენ მხარს ჩვენს სწრაფვას კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისაკენ, საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკასა და ნაბიჯებს, კერძოდ ახალ სამშვიდობო ინიციატივას  „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“.
“მინდა მადლობა გადავუხადო ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებსა და მეგობრებს, რადგან აგვისტოს ომის 10 წლისთავთან დაკავშირებულ  ყველა განცხადებაში, რეზოლუციასა და გამოსვლაში განსაკუთრებით იყო ხაზგასმული სწორედ ამ ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ მნიშვნელობა და მის მიმართ სრული საერთაშორისო მხარდაჭერის მზაობა, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია ამ ინიციატივის განხორციელებისათვის“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
სამშვიდობო ინიციატივის  მიმართ  მანამდე ღია მხარდაჭერა ასევე დაფიქსირდა ნატოს სამიტის კომუნიკეში, ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუციასა და ევროპარლამენტის რეზოლუციაში.
არაერთი ქვეყანა და ლიდერი გამოქვეყნებისთანავე გამოეხმაურა ინიციატივას, როგორც სამშვიდობო პროცესში  წინგადადგმულ დინამიურ ნაბიჯს, რასაც აქვს პოტენციალი არსებითად შეუწყოს ხელი კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის მდგომარეობის გაუმჯობესებას, ნდობის მშენებლობასა და დიალოგს გამყოფი ხაზების გასწვრივ და სამშვიდობო პროცესის წახალისებას კონფლიქტის მშვიდობიანი და სრულმასშტაბიანი გადაჭრისათვის.
სამშვიდობო ინიციატივა ნაბიჯი უკეთესი მომავლისაკენ საქართველოს მთავრობამ მიმდინარე წლის აპრილში წარადგინა, საქართველოს პარლამენტმა კი სამი მოსმენით ინიციატივასთან დაკავშირებულ საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტს ივნისში ერთხმად დაუჭირა მხარი.

Кетеван Цихелашвили: Все партнеры, во всех заявлениях, связанных с 10- ой годовщиной августовской войны, единодушно выражают поддержку мирной инициативе «Шаг к лучшему будущему»
8 August 2018
«Международные партнеры в своих заявлениях, касающихся августовской войны, единодушно поддерживают новую мирную инициативу ,,Шаг к лучшему будущему''. Так прокомментировала Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили все заявления, сделанные международным сообществом в течение последних двух дней.
«Международное сообщество четко выражает поддержку территориальной целостности и суверенитету Грузии. Спустя 10 лет еще более очевидно, что вопросы безопасности проблема не только Грузии, но и всего региона и Европы. Они не позволят России насильственными методами нарушать суверенитет Грузии и не смирятся со статус-кво, которое существует на оккупированных территориях Грузии и серьезно влияет на жизнь людей».
«Спустя 10 лет становится еще более очевидным, что мирному решению нашей основной проблем нет альтернативы. Вот почему партнеры решительно поддерживают нашу приверженность  мирному урегулированию конфликта, политику и шаги правительства Грузии. В частности, новую мирную инициативу «Шаг к лучшему будущему».
«Я хотела бы поблагодарить наших международных партнеров и друзей, потому что во всех своих заявлениях о 10-летней годовщине августовской войны, в резолюциях и выступленниях, они особо подчеркивали важность инициативы «Шаг к лучшему будущему» и  еще раз подтвердили  свою поддержку, что чрезвычайно важно для ее реализации», - заявила Государственный министр.
Поддержка мирной инициативы была декларирована в Коммюнике Саммита НАТО, в резолюциях  Парламентской ассамблеи ОБСЕ и Европейского парламента.
Многие страны  и лидеры поддержали новую мирную инициативу «Шаг к лучшему будущему». По их словам, это динамичный шаг, у которого есть потенциал, чтобы улучшить повседневную жизнь населения, пострадавшего в результате конфликта,  укрепить доверие, интенсифицировать процесс диалога, помочь людям, живущим вдоль разделительной линии, продвинить мирный процесс для достижения мирного и полномасштабного разрешения конфликта.
Новая мирная инициатива «Шаг к лучшему будущему» была представлена правительством Грузии в апреле этого года. Парламент страны единогласно поддержал все законодательные изменения, необходимые для реализации данной инициативы.