ქეთევან ციხელაშვილმა შინდისის გმირების ხსოვნას პატივი მიაგო
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, თავდაცვის მინისტრთან, ლევან იზორიასთან ერთად, 10 წლის წინ შინდისში დაღუპული ქართველი სამხედროების ხსოვნას პატივი მიაგო და გმირთა მემორიალი ყვავილებით შეამკო.
სახელმწიფო მინისტრმა დაღუპული სამხედროების ოჯახების წევრებს სამძიმარი გამოუცხადა და მათ სამაგალითო შვილების აღზრდისათვის მადლობა გადაუხადა.
"დღეს ვართ განსაკუთრებული გმირობის ადგილზე, რათა პატივი მივაგოთ იმ ჯარისკაცებს, რომელთაც საკუთარი სამშობლოსათვის თავი გასწირეს. ამ ბიჭებმა ჩაიდინეს გმირობა, რომლის მსგავსის შესახებ ალბათ ისტორიის წიგნებში წაგვიკითხავს და რომელთა მხრებზეც გადაიარა ჩვენმა მრავალსაუკუნოვანმა, ძალიან რთულმა ისტორიამ. სწორედ ასეთი გმირობების გამო არსებობს დღეს საქართველო.
"ამ ადგილას ყოველთვის ერთი და იგივე რამ უნდა ვთქვათ - იმ მიზნებს, რომელთაც ამ ბიჭებმა თავი შესწირეს-ქვეყნის თავისუფლებასა და ერთიანობას, მივაღწევთ მშვიდობით, ისე, რომ აღარ დაიკარგოს ჩვენი რჩეული ვაჟკაცების სიცოცხლე და აღარ დაიღვაროს სისხლი.
"დღეს აქ ვნახეთ, რომ უკვე დაიწყო მემორიალის მშენებლობა, რაც ძალიან სიმბოლურია, მაგრამ ყოველგვარი გადაჭარბების გარეშე უნდა ითქვას, რომ ყველაზე დიდი მემორიალი მათ აქვთ ჩვენს ხსოვნასა და ჩვენს გულებში",- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
17 სამხედროს გმირობის უკვდავსაყოფად, 17 ფიგურიანი პორტრეტული ძეგლის მშენებლობა, მოქანდაკის, ნუგზარ ჭავჭავაძის თქმით, უკვე დაწყებულია და მომავალ წელს დასრულდება. ამისათვის საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციამ 530 000 ლარი, ხოლო თავდაცვის სამინისტრომ 400 000 ლარი გამოყო.
მოგვიანებით, შინდისის წმინდა გიორგის სახელობის ეკლესიაში წირვა აღევლინა. ეპარქიის სამღვდელოებამ დაღუპულთა სულის მოსახსენებლად პანაშვიდი გადაიხადა.

Кетеван Цихелашвили почтила память героям Шиндиси
Государственный министр Грузии по примирению и гражданскому равеноправию  Кетеван Цихелашвили вместе с Министром обороны  Грузии Леваном  Изория почтила тамять  грузинских солдат убитых в Шиндиси 10 лет назад  и  цветами украсила мемориал героев.
Государственный министр выразила соболезнования членам семей погибших солдат и побагодарила их  за героев.
,,Сегодня, мы находимся на месте особого героизма,  чтобы почтить тех солдат, которые отдали жизнь за  свою родину.
Эти перни совершили такой подвиг, о котором мы читаем в книгах по истории и на чьи плечи прошла наша многовековая, очень сложная  история; благодаря такому героизму Грузия сегодня существует.
На этом месте я всегда говорю - цели, ради достижения  которых эти парни пожертвовали собой, - свободы и единства страны,  - мы достигнем миром, и таким путем,  чтобы  больше не  теряли жизнь наши герои и  без кровопролития.
Сегодня  мы видим, что на этом месте  уже началось строительство мемориала, что очень символично; но без преувеличения  надо сказать, что самый большой мемориал  их памяти мы носим в наших сердцах '', -  отметила Кетеван Цихелашвили.
По словам скульптора Нугзара Чавчавадзе для увековечивания  героизма этих 17 солдат  почти началось  cтроительство памятника которое завершится  в будущем году.
С этой целью администрация правительства Грузии выделила 530 000 лари, а министерство бороны -  400 000 лари.
Позже,  в Шиндиси, в церкви  имени Святого Георгия состоялось богослужение. Духовенство Епархии провело панихиду по погибшим военнослужащим.