ქეთევან ციხელაშვილმა შინდისის გმირების ხსოვნას პატივი მიაგო
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, თავდაცვის მინისტრთან, ლევან იზორიასთან ერთად, 10 წლის წინ შინდისში დაღუპული ქართველი სამხედროების ხსოვნას პატივი მიაგო და გმირთა მემორიალი ყვავილებით შეამკო.
სახელმწიფო მინისტრმა დაღუპული სამხედროების ოჯახების წევრებს სამძიმარი გამოუცხადა და მათ სამაგალითო შვილების აღზრდისათვის მადლობა გადაუხადა.
"დღეს ვართ განსაკუთრებული გმირობის ადგილზე, რათა პატივი მივაგოთ იმ ჯარისკაცებს, რომელთაც საკუთარი სამშობლოსათვის თავი გასწირეს. ამ ბიჭებმა ჩაიდინეს გმირობა, რომლის მსგავსის შესახებ ალბათ ისტორიის წიგნებში წაგვიკითხავს და რომელთა მხრებზეც გადაიარა ჩვენმა მრავალსაუკუნოვანმა, ძალიან რთულმა ისტორიამ. სწორედ ასეთი გმირობების გამო არსებობს დღეს საქართველო.
"ამ ადგილას ყოველთვის ერთი და იგივე რამ უნდა ვთქვათ - იმ მიზნებს, რომელთაც ამ ბიჭებმა თავი შესწირეს-ქვეყნის თავისუფლებასა და ერთიანობას, მივაღწევთ მშვიდობით, ისე, რომ აღარ დაიკარგოს ჩვენი რჩეული ვაჟკაცების სიცოცხლე და აღარ დაიღვაროს სისხლი.
"დღეს აქ ვნახეთ, რომ უკვე დაიწყო მემორიალის მშენებლობა, რაც ძალიან სიმბოლურია, მაგრამ ყოველგვარი გადაჭარბების გარეშე უნდა ითქვას, რომ ყველაზე დიდი მემორიალი მათ აქვთ ჩვენს ხსოვნასა და ჩვენს გულებში",- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
17 სამხედროს გმირობის უკვდავსაყოფად, 17 ფიგურიანი პორტრეტული ძეგლის მშენებლობა, მოქანდაკის, ნუგზარ ჭავჭავაძის თქმით, უკვე დაწყებულია და მომავალ წელს დასრულდება. ამისათვის საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციამ 530 000 ლარი, ხოლო თავდაცვის სამინისტრომ 400 000 ლარი გამოყო.
მოგვიანებით, შინდისის წმინდა გიორგის სახელობის ეკლესიაში წირვა აღევლინა. ეპარქიის სამღვდელოებამ დაღუპულთა სულის მოსახსენებლად პანაშვიდი გადაიხადა.

Ketevan Tsikhelashvili paid a tribute to the memory of the heroes of Shindisi
The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili together with the Minister of Defense Levan Izoria paid tribute to the memory of Georgian soldiers killed in Shindisi 10 years ago and decorated the memorial of the heroes with flowers.
The State Minister expressed her condolences to the members of the families of the killed heroes and thanked them for their exemplary children.
"Today we are in a place of special heroism to honor of those soldiers who have sacrificed their lives for homeland. They are like heroes, about whom we can read only in the history books.
"We should always say the same thing in this place – we will achieve the goals because of which these guys sacrificed their lives: freedom and unity of our country. We will be able to achieve peace and will not lose the lives of our soldiers. "Today we have seen here that the construction of the memorial already started. And it is very symbolic. But without any exaggeration we should say that they have the biggest memorial in our memory and in our hearts", - said Ketevan Tsikhelashvili.
17th-figure portrait monument will be created in Shindisi for the memory of 17 servicemen of the II Infantry Brigade of the GAF, died in the area near Shindisi Railway Staton, on August 11, 2008. According to the sculpture Nugzar Chavchavadze noted, the construction of the monument will be completed next year. For these goals the Administration of the Government of Georgia has allocated GEL 530 000 the Ministry of Defense – GEL 400,000 for the construction of the memorial.
The Shindisi Battle took place on August 11, 2008. 17 soldiers of II Infantry Brigade were killed in the unequal battle with the Russian soldiers.