ოკუპაციის თემაზე და საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივებზე ავსტრიის დედაქალაქში შეხვედრებს აგრძელებს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი. ,,ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ საუბრის ძირითადი თემა დღეს ავსტრიის საგარეო უწყებაში გამართულ შეხვედრაზე იყო, სადაც სახელმწიფო მინისტრმა ავსტრიელ დიპლომატებს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივის კონკრეტული დეტალები გააცნო და ოფიციალური ვენის მხრიდან ამ ინიციატივებში აქტიური მონაწილეობის შესაძლებლობაზე ისაუბრა.
ქეთევან ციხელაშვილის თქმით, ავსტრიელ პარტნიორებს კარგად ესმით რუსული ოკუპაციისგან გამოწვეული პრობლემები.
,,ხედვა, რომელიც გათვლილია ადამიანების კეთილდღეობის ზრდაზე, კონტაქტების ხელშეწყობაზე, ნდობის მშენებლობასა და შერიგებაზე, არის ერთადერთი სწორი გზა. გზა იმისკენ, რომ მოხდეს ნდობის აღდგენა და შერიგება მოსახლეობის, რომელიც დღეს ხელოვნური ბარიერებითაა დაშორებული,“-განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
ავსტრია, სხვა ევროპელი პარტნიორების მსგავსად, საქართველოს მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივას ,,ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ’’ მხარს აქტიურად უჭერს.

Кетеван Цихелашвили: «Изоляция проволочными заграждениями создает проблемы для людей»
Государственный министр Грузии Кетеван Цихелашвили продолжает встречи в столице Австрии по вопросам оккупации и мирных инициатив Правительства Грузии. Сегодня главной темой встречи в МИДе Австрии  была инициатива «Шаг к лучшему будущему», где Государственный министр проинформировала австрийских дипломатов о конкретных деталях мирной инициативы Правительства Грузии и отметила возможности активного участия официальной Вены в осуществлении инициатив.
По словам Кетеван Цихелашвили, австрийские партнеры хорошо понимают проблемы, вызванные российской оккупацией.
«Видение, предназначенное для повышения благосостояния людей, поощрение контактов, строительство доверия и примирение, являются единственным правильным путём. Путь к тому, чтобы произошло восстановление доверия и примирение населения, которое сегодня отдалено искусственными барьерами», - заявила Государственный министр.
Австрия как и другие европейские партнеры, активно поддерживает новую мирную инициативу Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему».